Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak ušetřit v lékárně na poplatcích za recepty

| rubrika: Jak na to | 10. 1. 2008 | 17 komentářů
Jak ušetřit v lékárně na poplatcích za recepty
Poplatky za výdej léku v lékárně se staly realitou a pacienti se snaží šetřit. Žádají lékaře o předpis léku až ve třech baleních. U levných léků na předpis si mohou od lékaře nechat na recept napsat „hradí pacient“. V takovém případě poplatek v lékárně nezaplatí.

Se zavedením poplatků ve zdravotnictví se zjevně pacienti začínají chovat ekonomicky. Vidět je to třeba i na poplatcích za výdej léků na lékařský předpis. Lidé si nechávají od lékaře předepsat na jeden recept více balení, aby v lékárně ušetřili. Toto chování pacientů se dalo očekávat, shodují se praktičtí lékaři. Jak někteří dodávají, řada takových žádostí je logická, pacienti nemíní vydávat své peníze zbytečně.

Při výdaji třech balení jednoho léku zaplatí pouze třicetikorunový poplatek plus doplatek za lék, pokud ho plně nehradí zdravotní pojišťovna. Pokud by si pacient nechal lék předepsat postupně v průběhu několika měsíců, za jednotlivý výdej třech balení by uhradil lékárníkovi celkem 90 korun.

30 Kč za výdej léku platíme

- za položku na receptu (1 až 3 balení)
- za každý výdej na opakovaný recept
- 30 Kč stojí rovněž výpis z receptu, pokud si v lékárně vyzvednete jen jeden z předepsaných dvou léků
Pozor: na receptu mohou být předepsány jen dva léky, vždy maximálně po třech baleních. Poplatek za výdej obou léků přijde na 60 Kč.

30 Kč za výdej léku neplatíme

za lék na recept, který není hrazen pojišťovnou (např. antikoncepce)
- za recept označený „hradí pacient“
- za léky volně prodejné bez předpisu
Pozor: při vydávání zdravotnických prostředků (např. ortézy) předepsaných na poukaz se poplatek rovněž neplatí.

Nejlevnější léky je nejlépší hradit z vlastní kapsy. Například u léku na předpis, který stojí méně než třicet korun (např. Diazepam, Lexaurin, Anopyrin, Anavenol či Oxyphyllin), se vyplatí požádat lékaře, aby recept označil „hradí pacient“. V takovém případě je výdej léku od poplatku osvobozen a lékárník bude účtovat jen vlastní cenu samotného léku. „Označení receptu „hradí pacient“ je výhodné také u léků s minimální úhradou z pojištění. Sem patří třeba léky k lokální léčbě hemoroidů ve formě čípků, mastí a krémů. U těchto přípravků navíc není doplatek započítáván do pětitisícového ochranného limitu,“ říká Aleš Krebs, mluvčí České lékárenské komory.

I chroničtí pacienti se začínají chovat šetrně a začínají lékaře žádat o vypsání opakovaného receptu na svůj obvyklý lék. Ušetří čas za návštěvy u lékaře kvůli vystavení předpisu a případně se vyhnou třicetikorunovému poplatku za klinické vyšetření. Nicméně při každém vyzvednutí léku zaplatí lékárníkovi 30 korun plus případný doplatek za léčivý přípravek, tak jako kdyby přicházeli s jednorázovým receptem.

Od začátku ledna posílily i pravomoci lékárníků. Pokud na receptu nebude lékařem napsáno, že na léku trvá, může lékárník pacientovi doporučit plně hrazený, nebo levnější lék.
V lékárně se proto vyplatí se zeptat, zda existuje náhradní lék se stejně účinnou látkou. Levnější lék přitom musí mít stejný způsob podání (např. ústy) a stejnou lékovou formu (např. tablety).

Za léky a zdravotnické prostředky se v ČR utratí ročně téměř 60 miliard Kč a do lékáren pacienti vrátí nepoužité prošlé léky za 2 miliardy Kč. Celková hodnota nepoužitých léků, které jsou zaplaceny z veřejného pojištění, dosahuje podle odhadů 4 až 10 miliard Kč ročně. Ročně se v ČR předepíše 96,6 milionu lékařských receptů a poukazů.
Zdroj: MZČR

Do ročního pětitisícového ochranného limitu, který má chránit pacienty před nadměrným placením poplatků, se započítává doplatek za nejlevnější lék na trhu. Jestliže ale pacient musí užívat drahý lék, který nelze nahradit a lékař to uvede na receptu, do ochranného limitu se mu započte doplatek v plné výši. Lékaři mohou toto opatření používat jen v odůvodněných případech, například kdyby levnější lék mohl vyvolat pacientovi vážné alergické reakce nebo způsobit jiné zdravotní problémy.

Zkontrolovat zda lék, který lékař předepisuje, je zcela nebo částečně hrazen ze zdravotního pojištění, mohou nyní pacienti sami. Tyto informace jsou veřejně dostupné na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví v rubrice Léky.  Zadáním názvu léku do vyhledávače se zobrazí, kolik lék stojí, jakou částkou na něj doplácí zdravotní pojišťovny a jaké jsou průměrné aktuální doplatky v lékárnách. K dispozici jsou také informace o podobných léčivých přípravcích a lécích se stejnou účinnou látkou, které jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Doplatky za léky se mohou lišit lékárna od lékárny. Platí přitom pravidlo, že čím je lék dražší, tím menší obchodní přirážku si k němu může lékárna připočítat.

O cenách léků a doplatcích za léky už od nového roku nerozhoduje komise fungující při ministerstvu zdravotnictví. Nyní má tuto pravomoc Státní ústav pro kontrolu léčiv a ministerstvo zdravotnictví verdikt ústavu vydá následně formou cenového rozhodnutí. Případné spory a nesouhlas s cenovým rozhodnutím ze strany farmaceutických firem či zdravotních pojišťoven se budou řešit v odvolacím řízení nebo soudně.

 

Pocítili jste už na vlastní peněžence zavedení poplatků za výdej léků na lékařský předpis? Co si o nich myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 1. 2008 21:04, hanifek

Asi si budem muset nastudovat ceník léků :-))

Reagovat

 

+70
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 1. 2008 23:03, Alda

Prakticky není nutné, aby na recept "hradí pacient" vyznačil lékař. Můžete se tak klidně domluvit přímo s lékárníkem v lékárně podle konkrétní situace.

Reagovat

 

-29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Colleen 10. 01. 2008 17:20)

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

4. 1. 2017 | 12:46 | mirouskirous

Muže mi někdo napsat jak je to možne že v te samé lékarne platim te samé prášky pokažde jinou cenu ale musím podotknout že tam pracují 2 lekárníci a ukaždého je jiná cena rozdíl je nekolik stovek to mi rozum nebere děkuji...více

15. 10. 2010 | 11:42 | Rotsteinová Jiřina

Dnes jsem si v lékárně vyzvedla léky na vysoký tlak.Diacordin 240 a Indap.Od mého praktického lékaře si nechávám změřit tlak,který je zatím v mezích a tudiž požádám lékaře,aby mi napsal léky na 3 měsíce(1 balení na měsíc),který...více

9. 1. 2009 | 11:50 | njana

U lekare platit mi nevadi,ale moc mi stve za kazdou poluzku na receptu zaplatit.Nestacilo by za recept.To uz tady taky bylo.Takze nic noveho.Nejak se vlada kouka moc do zadu. více

12. 11. 2008 | 14:42 | Hanka

Vždy jsem dostala od lékaře předpis na 2 balení léků, někdy i 3, do doby další kontroly, protože jsou to léky které musím brát denně. Nyní manželovi, kzerý mi byl léky vyzvednout v lékárně řekli, že jde o tzv. "opakovaný...více

13. 3. 2008 | 15:06 | Iva

Přála bych si, aby si pan ministr se mnou na měsíc!!!! vyměnil pozici. Já bych žila s jeho penězi a on s mými. Mevím, jak by se po tom měsíci tvářil. Asi by se hodně divil. Toto je mé vroucí přání. Slyšíte pane ministře?...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK