Iniciativa Děkujeme, odcházíme! rozdělila českou veřejnost na několik názorových táborů. Jedni si myslí, že mají lékaři na podobné protesty právo, protože jsou jejich současné podmínky z hlediska důležitosti jejich profese nedůstojné. Druzí ale namítají, že způsob, kterým nespokojení lékaři postupují, hraničí s vydíráním. Výrazné změny ve zdravotnictví se zdají být nezbytné, což potvrzuje i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Systémovou změnu jednoho z nejdůležitějších resortů však plánovalo i mnoho jeho předchůdců a nutno dodat, že neúspěšně. Mnoho lékařů se proto domnívá, že jde opět pouze o plané sliby. Poslední jednání zástupců odborů s ministrem Hegerem ztroskotala. Některé nemocnice si proto již připravují nouzový scénář. Ten by musely použít v případě, kdyby lékaři, kteří podali hromadnou výpověď, prvního března skutečně nepřišli do práce. Co si o této problematice myslí známé osobnosti? Mají lékaři na podobné vyjádření nespokojenosti právo?
PAVEL KOHOUT
ekonom, ředitel pro strategii společnosti Partners
Myslím, že kdybych byl lékařem, nepřipojil bych se. Byl bych už dávno pryč.
PETRA KOZLOVÁ
vedoucí Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou, členka týmu Krotitelé dluhů
Lékařů obecně si velmi vážím, a to nejen pro kvanta odsloužených přesčasů, které v žádném případě neberu jako něco samozřejmého. Na jedné straně chápu, že se mohou cítit finančně podhodnoceni, na straně druhé si však - jako člověk působící v sociálních službách - říkám, co by si lékaři řekli, kdyby viděli výplatní pásky vysokoškolsky vzdělaných sociálních pracovníků vykonávajících náročnou každodenní práci s lidmi v nepříznivé sociální situaci. Oblastí, kde se lidé mohou cítit finančně nedoceněni, je u nás tedy daleko víc. Jenže kde má vzít vláda peníze na zvýšení mezd lékařů v době, kdy se naopak škrtá? Ano, lékaři by měli dostat přidáno, ale vadí mi, že ministr Heger vlastně ani nedostal šanci na zahájení koncepční restrukturalizace, která by na mzdy určitě pamatovala. Hlavně z tohoto důvodu považuji akci "Děkujeme, odcházíme!" za nešťastnou a zklamalo by mě, kdyby vláda za těchto okolností nátlaku iniciativy podlehla.
PETR MACH
ekonom
Myslím, že se přepočítali. Hráli vabank a myslím, že mnozí z nich se nedokážou na svá místa vrátit.
ALEŠ MICHL
ekonom, analytik týmu Raiffeisenbank
Zdravotnictví je něco jako průtokový ohřívač. Nalejete tam miliardu, dvě a proteče to až do kanálu. Rozhodně bych nezvyšoval nerozpočtované výdaje na letošní rok. Peníze je třeba najít přes úspory v systému. Prostě jedině drsné rozpočtové omezení naučí všechny více šetřit a bude motivovat zájmové skupiny k reformám.
TOMIO OKAMURA
viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Odpovím trochu obecněji na téma stávky a vládních škrtů. Každý z nás by se měl zamyslet nad pravým důvodem stávky. Tím rozhodně není jen protest proti výši platu. Ano, je finanční krize, ale který z úředníků, lékařů nebo policistů ji zavinil? Celosvětovou krizi rozpoutaly chamtivé a nepoctivé finanční ústavy a ratingové firmy. Češi tak mj. pokrývají ztráty způsobené jinde a jinými. Státní zaměstnanci se těžko smíří s tím, že oni budou platit za podvody v nejbohatším podnikatelském oboru. Stát se ohrazuje tím, že má dluhy, tak musí škrtat. Řekněme si poctivě, že tu jsou ale dvě hlavní příčiny. Rozkradení, v lepším případě téměř rozdávání stamiliardového majetku za vlády pravice. A neúsporné hospodaření i za vlády levice v dobách, kdy jsme mohli šetřit na zlé časy. Případně sanování škod po minulých vládách a pokračování ve "zlodějnách" u veřejných zakázek. Problém v popularitě úspor je daný také plošnými a nepromyšlenými škrty - viditelná je snaha bezhlavě uspořit, ber kde ber. Šetřit se musí. Pokud ale vláda chce, aby se lidé obětovali za zlodějny druhých, měla by je o peníze žádat méně arogantně. Měla by padnout na kolena a o peníze své občany s pokorou prosit.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
4. 2. 2011 16:13, JarkaJar
Pan Okamura má moji úctu. Protože jako jeden z mála významných osob dokáže vidět celou záležitost z obou stran, taky pohledem "obyčejných" lidí.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
6. 2. 2011 9:02, Michal Kára
Máte pravdu, Heydrich byl vlastně taky v podstatě hodný kluk a jen dělal svou práci :-)
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.