Národní banka a brzdový pedál

Martin Mašát | rubrika: Co se děje | 6. 8. 2018 | 4 komentáře
Prázdniny neprázdniny, pořád se něco děje a i na našem malém rybníčku se občas objeví vlna. Máme za sebou další zasedání České národní banky – a zase s překvapivým koncem. Úroky se v Česku znovu posouvají výš. Centrální bankéři s okem upřeným na ukazatele inflace a kurzu koruny šlapou na brzdu.
Národní banka a brzdový pedál

Ještě nedozněly komentáře k nedávnému překvapivému zvýšení repo sazby a už tu máme další zvýšení. Členové bankovní rady ČNB znovu „unisono“ zvedli ruku pro růst sazeb o 0,25 procentního bodu.

Hlavním důvodem má být zaostávání koruny za prognózou, která očekávala korunu už pod 25 korun za euro. Euro ale bylo v červenci k mání za 26 a dražší dovozy způsobují nečekané inflační tlaky. Když k tomu přidáme ještě inflaci mířící ke třem procentům, nebylo vyhnutí. Během pouhých pěti týdnů máme sazby dohromady o půl procentního bodu výš.

Vývoj inflace v posledních letech

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Cesta nahoru tady ale na aktuální hodnotě 1,25 procenta nemusí končit. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok zmínil, že pokud koruna nezačne posilovat, může velice brzy dojít k dalšímu posunu. Jenže začne pak kurz koruny konečně sílit? To bohužel ani v ČNB nevědí. Pro investory patří česká měna mezi měny rozvíjejících se zemí – a těm oni teď prostě nevěří a nefandí. Dokud se tohle nezmění, jsou snahy ČNB jen donkichotský boj s větrnými mlýny. Ostatně kurz se po posledních dvou zvýšeních sazeb posunul z 25,90 korun za euro na aktuálních 25,65 korun za euro.

Což není mnoho.

Kurz koruny k euru za posledních pět let

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy měn a kurzy méně obvyklých měn na Peníze.cz

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Akcie: Trump straší, rozvíjející se trhy pláčou

V zahraničí bylo řekněme už tradičně plno vzruchu zejména kolem prezidenta USA. Donald Trump se snaží u sebe doma zavděčit průmyslu, na druhou stranu nabourává mixem sankcí, cel a výhrůžek obchodní vztahy s celým světem včetně Evropy. Všechny dost vystrašilo jeho prohlášení, že USA dokonce vystoupí ze Světové obchodní organizace (WTO). Jeho agresivní politický styl už několik měsíců odnášejí především nerozvinuté akciové trhy, které silně zaostávají za trhy americkými. Evropa je na tom o trochu lépe, od začátku roku se dostala alespoň do kladných čísel.

Za pozornost ze starého kontinentu stojí určitě minimálně Británie. Tamější vláda je v rozkladu, která neví, jak se popasovat s brexitem, aby vypadal jako brexit, a přitom to brexit nebyl. 

Celkově to nevypadalo to na pozitivní měsíc, ale akciové trhy překvapivě zabraly a bez výjimky se vydaly nahoru. Obecně rostoucí inflace posunula výš výnosy jak v Americe, tak v Evropě.

Vývoj některých indexů za posledních pět let

Akciové trhy zažily pozitivní měsíc a vesměs rostly včetně „emerging markets“, které ale těžko dohoní ztráty, které si nahromadily od počátku roku, kdy začal Trump bojovat proti volnému mezinárodnímu obchodu. Černých pár dní zažily technologické akcie, které reportovaly horší výsledky a jejich ceny prudce reagovaly. Poklesy o víc než 20 procent zažily například akcie Twitteru či Facebooku.

Dluhopisy: vyšší sazby táhnou výnosy nahoru

Dluhopisy tentokrát reagovaly spíše na inflační čísla, která začínají být po letech nulových či záporných hodnot konečně zajímavá. V České republice se „těšíme“ z inflace 2,6 procenta, v USA už 2,9 procenta a dokonce i eurozóna se dostala ke dvěma procentům. Není divu, že ceny dluhopisů stále padají, což znamená, že jejich výnosy rostou v očekávání vyšších sazeb.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Rostoucí inflace otočila směr vývoje výnosů dluhopisů výše. Pokles cen bude pravděpodobně pokračovat i proto, že ke konci roku přestane Evropská centrální banka vykupovat dluhopisy z trhů, a razantně tedy poklesne poptávka. Výnosy desetiletých dluhopisů se v USA dostaly zpět nad tři procenta, u nás se můžeme těšit z výnosů kolem 2,2 procenta.

Optikou finančních indexů

Z meziročního srovnání vývoji finančních indexů nebudou mít radost především ti, co se soustředili na rizikové rozvíjející se akciové trhy, které se sotva přehouply přes nulu. Smutní jsou vyloženě konzervativní investoři, protože doba, kdy dluhopisy začnou zase něco vydělávat, ještě nenastala.

Trh

Červenec

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+3,1 %

+2,4 %

+9,8 %

S&P 500 (USA)

+3,6 %

+5,3 %

+14,0 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+3,8 %

+0,6 %

+2,2 %

CECE EUR (střední Evropa)

+6,8 %

-8,0 %

-2,3 %

MSCI rozvíjející se trhy

+1,7%

-6,1 %

+2,0 %

Index českých státních dluhopisů

+0,1 %

-2,4 %

-5,7 %

Ropa WTI

-7,3 %

+13,8 %

+37,1 %

FX CZK/EUR

+1,6 %

-0,2 %

+1,8 %

Zvýšená nejistota je patrná především na emerging markets, kde pokračuje výprodej aktiv – akcií, dluhopisů i měn. Evropské akcie jsou citlivé hlavně na zprávy o dalších uložených clech či výjimkách z nich. Amerika si zažila černý týden v technologickém sektoru, který výrazně zlevnil. Česká koruna zastavila svůj pád a je relativně levná. Co se týče dluhopisů, očekáváme další nárůst jejich výnosů, což znamená pokles jejich cen.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

15. 11. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

S nejvyšším úrokem na spořicím účtu přichází nováček ze Slovenska. Prozkoumali jsme jeho nabídku a porovnali ji s konkurencí.

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

25. 10. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

Třetina českých domácností může dosáhnout na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby u smluv sjednaných před rokem 2022 začínají na 2,99 % a končí (ano, končí!) na 4,50 %. celý článek

Dáme víc, hlásí banky. Nové porovnání spořicích účtů

24. 10. 2022 | Petr Kučera | 3 komentáře

Dáme víc, hlásí banky. Nové porovnání spořicích účtů

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Tady je nezávislé porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.