Bez dotací ani ránu

Bez dotací ani ránu
Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké důsledky by měla politika grantů, kdyby systém evropských dotací převzala podle unijního vzoru třeba právě vaše obec? Kateřina Havlíčkova ano. A představy to nejsou právě radostné.

Žiji ve vesnici s třemi stovkami obyvatel. Celkem 120 rodin. V rámci vlastní rodiny žijeme v jakési soukromé obdobě komunismu - finance používáme podle možností peněženky, podle potřeb jednotlivce i rodiny jako celku. Systém obsahuje prvky altruismu - většinou každý je ochoten kývnout na výdaj, který udělá jinému radost, pokud to neohrozí finanční stabilitu. Na větší výdaje šetříme, a taky se o nich domlouváme.

Co se týče ostatních obyvatel, jistým způsobem se s nimi dělíme. Jednak podle velikosti pozemku a domu platíme daň z nemovitosti, jednak má obec určitý díl z našich daní. O použití těchto peněz rozhoduje volené zastupitelstvo. To předkládá občanům své plány investic k diskusi, nedávno uspořádalo referendum. Jsou-li výdaje příliš vysoké - plynofikace - občané, kteří se chtějí podílet, připlácejí. K rozpočtu se může vyjádřit každý občan. Zatím vše v pořádku.

Dovedu si představit, že bude třeba realizovat projekt, na který nebude obec mít a přitom ho my, občané, budeme považovat za nutný. Dejme tomu, že bychom neměli vodovod a dohodli jsme se, že ho chceme. Nechci řešit, jestli by museli souhlasit všichni nebo by stačila nějaká většina, nicméně dovedu si představit různé způsoby "sdružení finančních prostředků na pořízení vodovodu". Například příspěvkem na hlavu. Příspěvkem na hlavu od ekonomicky aktivních. Příspěvkem na domácnost. Příspěvkem jen od těch, kteří budou chtít vodovod. Nevadilo by mi, kdyby obec mohla vypsat na základě referenda daň na vodovod, která by byla v procentech z příjmu v následujících dvou letech - dejme tomu. Vím, že většina těchto způsobů u nás není možná, ale všechny někde ve světě fungují a žádný by mi celkem nevadil.


Co si
představit nedovedu...

... je, že by obecní zastupitelstvo oznámilo, že je třeba vyrovnat finanční poměry jednotlivých domácností v obci, tudíž vypisuje daň v procentech z příjmu, vybere ji ode všech a bude proplácet jednotlivým domácnostem na projekty, které pomohou jejich rozvoji. Okruhy projektů by stanovilo zastupitelstvo - příspěvek by poskytovalo dejme tomu na založení chovu králíků, utlumení pěstování slunečnic s následným zatravněním minimálně poloviny příslušných ploch a na podporu pěstování jablek. Naproti tomu by bylo zakázáno chovat více než jednu slepici, vzhledem k tomu, že pro velkodrůbežárnu v sousedním městě by to byla nekalá konkurence.

Byly by vypsány granty v oblasti životního prostředí na opečovávání zahrádek. Příjemce grantu by se ovšem musel zavázat, že nebude pěstovat pivoňky a tulipány, zato nejméně na polovině plochy bude pěstovat narcisy a růže. Zároveň bude povinen při sklízení zeleniny používat příslušným úředníkem schválené nářadí a zeleninu skladovat podle druhů každou ve zvláštní místnosti.

Seznam lobbistických agentur, registrovaných u EU naleznete zde.
Letos by byly vypsány granty na pořízení kotlů na plyn, za dva roky by se podporovaly kotle na dřevní odpad - obnovitelný zdroj. Úklid obce a péči o veřejnou zeleň by i nadále zajišťovala najatá firma a výkopy při úpravě náměstí Ukrajinci, ale obyvatelé obce by mohli získat peníze na vytvoření pracovního místa pro jiné obyvatele, t.č. nezaměstnané. Na péči o staré občany by mohl získat grant kdokoli, s výjimkou ovšem rodinných příslušníků opečovávaných. Preferován - rozuměj finančně více podporován - by byl projekt na výstavbu domova důchodců. Každoročně by se pak mohl ucházet o grant na provoz, což by stálo takovou část vybraných daní, že na staré občany, kteří by žili jinde než v tomto domově, by už nic nezbylo.

O grant na nové chodníky by se ucházely jednotlivé ulice. Získaly by ho ty, které by měly nejpečlivější projektovou dokumentaci. Za účelem získání zkušeností s vypracováváním projektové dokumentace by obec najala firmu, která by občany školila. Dalším kritériem by byla úroveň průměrného příjmu v ulici. Nárok na chodníkový grant by měly pouze ulice s příjmy do 70 % průměrného příjmu v obci.


Samozřejmá byrokracie

Každý žadatel o grant by musel vyplnit dvacetistránkovou žádost a patřičné přílohy. O pomoc se zpracováním by se mohl obrátit na některou z agentur registrovaných u obecního úřadu za poplatek 10 % z grantu. Žádosti, zpracované firmou starostova bratra, by měly podstatně vyšší šanci na úspěch. Dále by musel prokázat, že má dost peněz, aby realizoval projekt i bez dotace. To by se mu hodilo v situaci, kdy by peníze na granty byly vypláceny v náhradním termínu rok po realizaci schváleného projektu.

Po schválení by každý úspěšný příjemce dotace vyplňoval protokol o průběhu projektu a použití přidělených finančních prostředků se zápisy minimálně jedenkrát týdně. Byl-li by přistižen, že nějaký zápis chybí, byl by povinen vrátit celou dotaci i s úroky ve výši 5 % za každý započatý měsíc od přidělení grantu. Po ukončení projektu by pak vyplňoval závěrečnou zprávu a statistický výkaz.

Samozřejmě, vybírání daní, vymýšlení pravidel pro přidělování grantů, vyhodnocování projektů, kontrola využití finančních prostředků v termínu a v souladu s projektem - to všechno by si vyžádalo nejméně dva úředníky na plný úvazek. Zastupitelé by potřebovali získat zkušenosti, jak se to řeší jinde - značná část z vybraných daní by tedy - v zájmu kvality budoucích projektů - byla vyčleněna na jejich cesty po Evropě, do USA a do Brazílie. Na zahraniční stáž by se jeli vyškolit i úředníci. Během prvních tří let by na dotace domácnostem zbylo 5 % z vybraných daní, v následujících letech by podíl rostl až na konečných 50 %.

Všichni občané by spořádaně topili nejdříve plynem, poté dřevním odpadem, chovali králíky a pěstovali jablka, narcisy a růže. Všichni důchodci by bydleli v domově důchodců.

Že to není zlý sen, ale (nejen) eurounijní realita, je něco, co mě skutečně děsí.

Exekuce majetku: práva exekutora a práva vaše
Hrozí vám exekuce? Nebo už vám dokonce exekutor stojí v kuchyni? Přečtěte si, co vám smí a nesmí zabavit. Že dlužník nejste vy? Nevadí, exekutor může sebrat i cizí věci. Chcete vědět, proč tomu tak je a jaká práva máte? Připravili jsme pro vás nový seriál, v jehož rámci vám nabízíme právní i praktické rady jak se zachovat v případě, kdy vám hrozí exekuce nebo již dokonce máte s exekutorem co do činění. Exekuce majetku: práva exekutora a práva vaše.

Co si o dotační politice myslíte vy?

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 9. 2006 12:22, Larus

No, nejsem tedy odborník, ale myslel jsem si, že bych to odpálil z nějaké lodě. Nebo bych koupil jenom hlavici, tu zabalil do kontejneru a odeslal FedExem s popiskem např. "sportovní obuv"- to je hodně elegantní řešení, ne? Jako Aikido - využít energie protivníka k jeho porážce. Možná bych měl uvažovat o rekvalifikaci na teroristu...

Vidím, že jste veliký optimista. Já se tedy bojím toho, že na otázku: "Jak to, že se máme tak špatně, když dostáváme ty sociální dávky?" zní většinová odpověď "Protože jsou jsou ty dávky malé, až je zvětšíme (zvolíme někoho, kdo to udělá), budeme se mít líp." Sociální stát je silný nepřítel a čím déle trvá, tím je silnější.

Zobrazit celé vlákno

+35
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 9. 2006 13:30, Larus

Ale nejste :-), to je citát z nějakéhe filmu (tuším od Formana).
Kdybych měl takové peníze, založil bych něco jako Open Society Fund na boj s komunisty mírovou cestou. Stěhovat se ani nemusím, tady v Evropě je moc krásně.

Zobrazit celé vlákno

-15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

6. 5. 2021 | Michal Stupavský | 4 komentáře

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý... celý článek

Velká akciová revoluce. Robinhood a GameStop pro úplné laiky

4. 2. 2021 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Velká akciová revoluce. Robinhood a GameStop pro úplné laiky

Průvodce ničením Wall Street bez cizích slov.

Mít se aspoň jako Homer. Americký sen 2021

12. 1. 2021 | Pavel Jégl | 4 komentáře

Mít se aspoň jako Homer. Americký sen 2021

Elon Musk sní o Marsu. Běžný Američan by se klidně spokojil aspoň se životem, jako mají Simpsonovi.

Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

16. 12. 2020 | Martin Mašát

Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

Donald Trump prohrál všechny soudy, kterými chtěl zpochybnit volby. Volitelé v pondělí odevzdali svoje hlasy a o novém prezidentovi USA je snad definitivně rozhodnuto. Republikáni ale... celý článek

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.