Volíme slevy!

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 1. 10. 2018 | 7 komentářů
Volební lístek může fungovat jako slevový kupon nebo poukaz na dárky.
Volíme slevy!

Patrně jste zaznamenali, že se blíží volby – do zastupitelstev měst a obcí a do třetiny Senátu. Je to znát z plakátů, na kterých se objevili lidé, se kterými byste až na výjimky na pivo nikdy nezašli, a taky z televize, rádia, internetu a stranických kiosků v ulicích.

Volební kampaň je nepřehlédnutelná, bizarnější než ty minulé, občas vypadá jako pokračování České sody. Brněnský primátor rapuje v ulicích, jeho sociálnědemokratický vyzyvatel ve volebním klipu vylézá z modrého kontejneru a děkuje seniorce, že třídí odpad. Zelení zase na Facebooku pózují nazí, aby tak dokázali, že nemají co skrývat…

A co je vlastně v pátek a sobotu v sázce? Spousta věcí, například vaše peníze. Kandidáti se předhánějí v nápadech, za co je utratit. Třeba za slevy a dárky.

Stačí uklidit bobky

Andrej Babiš a jeho ANO i sociální demokraté už peníze utrácejí. Plnými hrstmi. Třeba za vyšší platy státních zaměstnanců nebo za refundaci štědře dotovaného jízdného pro studenty a důchodce.

Tím však nápady stranických lídrů nejsou vyčerpány. K nynějším volbám připravili nové sady dárků a slev. Že budou něco stát? Přece byste nechtěli slevy zadarmo!

Anketa

Víte už, koho budete volit?

Přeborníky ve slevovém politickém marketingu jsou bezesporu sociální demokraté. Oranžoví, kteří jezdí po vlasti v autobusu inzerujícím kratší práci a delší dovolenou, mají hromadu nápadů, jak „zlevnit život“.

Rozklikněte si slevový leták její pražské buňky a užasnete. Jízdné v městské hromadné dopravě za 0 Kč (pro Pražany), desetiprocentní sleva na vodu, plyn a elektřinu, 0 Kč za 100 hodin parkování, 0 Kč poplatek za psa zodpovědného majitele (uklízí exkrementy a dal psa očipovat), příspěvek 2500 Kč pro dítě na lyžařský výcvik a školu v přírodě a tak dál.

Slevy a dárky nabízejí také další strany. Například veřejnou dopravu zdarma avizují v Břeclavi komunisté a v Jihlavě tandem Svobodných a Realistů. V jiných městech lákají strany na bezplatnou dopravu aspoň pro seniory a děti, anebo nabízejí zdarma svoz odpadu.

Neblížíme se snad komunismu, kde platí zásada „každému podle jeho potřeb“?

Ať platí boháči!

Kde na své úplatky voličům vezmou strany peníze?

Jakub Landovský, lídr pražské kandidátky ČSSD, má za to, že čtyřmiliardový výpadek příjmů z jízdného gratis (pouze pro Pražany), by zaplatili lidé, kteří v Praze žijí, ale nemají tam trvalé bydliště. Podle odhadů ČSSD jich je na sto tisíc. MHD zdarma by je mělo přimět k tomu, aby se v Praze k trvalému pobytu přihlásili. Metropole by tak za ně dostala větší příděl daní. K tomu se dá poznamenat: Zlatý voči.

Za zmínku stojí také recept, kde vzít na slevy a dárky voličům, který nabízí Josef Švarcbek, kandidát komunistů do Senátu na Domažlicku. Bývalý poslanec Sněmovny v místních novinách zaplatil inzeráty, na nichž pózuje s „Fantomasem“, který hlásá: „Ať platí boháči. Celou tuhle společnost, bandity a vyšší kruhy strkám do jednoho pytle.“

„To je moje řeč,“ přitakává na obrázku absolvent Vysoké školy politické, který si za jméno píše titul RSDr. Týdeníku Euro k tomu řekl: „Ať platí boháči... Proč by neměli mít vyšší daně? Většina lidí v tomto státě získala peníze nepoctivou cestou.“

Hotový Fantomas-proletář. Takže pokud se vám stýská po osmačtyřicátém, hned víte, koho volit.

Slevy na ústupu

Společnost GfK, která se zabývá výzkumem trhu, nedávno dospěla k poznatku, že roztočená slevová spirála v Česku zpomaluje. Důvod je nasnadě: ekonomika roste, stejně jako mzdy.

Čím dál víc spotřebitelů si dopřává kvalitnější, tím pádem dražší zboží. Češi na ně mají a přestávají na slevy slyšet.

Potvrdí tento trend nynější volby? Budou Češi od vedení měst požadovat kvalitní služby, namísto druhořadých služeb zdarma či ve slevě?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2018 10:07, czhunter

Pokud by to bylo tak výhodně - otázka je, proč jsou nejen v Česku, ale prakticky ve všech zemích na světě, od Portugalska přes Německo do Ruska a dál přes Japonsko do USA a zpět do Evropy tak hloupí, že za MHD vybírají peníze ...

Na to, že jste si prakticky všechny čísla vycucal z prstu jste ale svotřil obdivuhodně dlouhý bezcenný elaborát.

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy... celý článek

EET definitivně končí, rozhodla vláda

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET definitivně končí, rozhodla vláda

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Koaliční vláda ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů... celý článek

Zrušit podporu stavebního spoření? Škrty očima expertů

28. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Zrušit podporu stavebního spoření? Škrty očima expertů

Čtyři miliardy ročně může státní rozpočet ušetřit, když se zruší podpora pro stavební spoření. Mělo by se to udělat?

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

9. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ | 203 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá nová vláda ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsanou koaliční smlouvu.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.