Člověče, koncepce: pravidla deskové hry

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 24. 2. 2012 | 4 komentáře
Člověče, koncepce: pravidla deskové hry
Milion za mizernou diplomku? Rozdává se právě teď v celém Česku, z veřejných rozpočtů a evropských fondů. Přisedněte k hracímu stolu, šestky na téhle kostce padají všem.

Koncepce, generely, bílé knihy, studie, strategie, analýzy. Jeden by se zaradoval, jak Češi myslí na budoucnost. Ústecký kraj pracuje na Koncepci vnějších a mezinárodních vztahů, česká pobočka Coca-Coly připravuje Komplexní inovaci vzdělávací koncepce. V čele peletonu je samozřejmě Brno, jehož magistrát má dokonce i „ucelený koncepční dokument k tvorbě koncepčních dokumentů“ – svoji Strategii jak Brno.

Kdo by se ale poohlížel po reálných výstupech všech těch velkých vizí, ten najde jen lepenkovou krabici od společenské hry Člověče, koncepce. Uvnitř rachtá cinknutá kostka dopadající každým druhým hodem na šestku a sešitek s pravidly. Ta exkluzivně přetiskujeme:

Určeno pro hráče…

… ve věku 18 až 100 let, především z úřadů samospráv. Účastnit se ale může jakákoliv státní či soukromá instituce, která dokáže ohnout definici veřejného dobra tak, že se pod ni schová. Tedy kdokoliv kromě vařičů pervitinu – leda že by šlo o chráněnou varnu, zaměstnávající chemiky bez domova a v předdůchodovém věku.

Úvodní situace

Na hrací ploše leží raneček peněz převážně z Evropského sociálního fondu. Lze ale pracovat i se státním rozpočtem. Zdroje tu jsou.

K tomuto balíku je třeba se dostat. To je výrazně snazší a rychlejší než u starších her Člověče, zkoumej nebo Člověče, stav. Jak si totiž ukážeme, koncepci na rozdíl od vědecké práce nebo veřejné budovy nelze napadnout, protože je to prostě jen koncepce, nic neznamená a blbý není autor ani zadavatel, ale ten, kdo ji bere vážně.

Herní postup

  • Každý hráč si vybere společenský, ekologický či ekonomický problém, skutečný nebo domnělý. Typicky to je efektivita práce, „zkvalitnění řízení“ či profesní vzdělávání. Vhodná jsou i mediálně vděčná témata související s kvalitou života: volný čas, kultura nebo „zvýšení transparentnosti procesů“.
  • Problém ale nesmí být palčivý moc, aby jej nebylo nutné skutečně uspokojivě vyřešit.
  • Vybere se konzultantská společnost. Není to bezpodmínečně nutné, nicméně řetězit slova evaluace – validace – revize – adaptace do gramaticky správných (ač nesmyslných) vět v žádosti o dotaci není jednoduché.
  • Problém se řeší. Stačí při tom chodit po obvodu hrací desky a vyhýbat se políčku Občan.
  • Když mají hráči pocit, že už se nakroužili dost, zahnou s figurkou do banku, odevzdají koncepční dokument a vezmou si odměnu.
  • Vyhrává každý. Kromě těch, co to platí.

Políčko Občan

Hra je napínavější, než se na první pohled může zdát, a leckdy celý úřední odbor či úsek zásobuje příjemným vzrušením, osvěžujícím rutinní papírování.

Záludnosti Člověče, koncepce si vysvětlíme na nedávné brněnské partii, ve které se místní magistrát spolu s konzultantskou společností DHV zbytečně zapotil při cestě za osmi sty tisíci korunami z evropských fondů na „koncepci kultury“. Několikrát totiž šlápli na políčko Občan a postupně si vytáhli tyto karty:

► Občané si všimli vaší práce.
Brněnský úřad nepříjemnost poměrně dobře vyřešil tím, že mezi veřejným projednáním koncepčního dokumentu a uzávěrkou připomínek nechal jen dvě hodiny, bez uzardění to omlouvaje uzávěrkou pro vyinkasování evropských peněz.

► Odborníci upozornili veřejnost na to, že jste připravili šlendrián.
Když vás zaměstnankyně Besserova (!) ministerstva kultury před lidmi napadne, že vám v materiálu chybí metodologie, pletete si kulturu, umění a zábavu a vůbec melete nesmysly, o něčem to svědčí. Být to diplomka, autor letí z obhajoby s ostudou.

Zde ovšem přichází výhoda hry Člověče, koncepce oproti Člověče, stav a Člověče, zkoumej. Při plkání o koncepcích na rozdíl od jízdy po vratkém mostu nejde o život a na rozdíl od špatné vědy nelze nesmysly vyvrátit logicky či empiricky, protože všechno teprve ukáže budoucnost. Stačí tedy říct, že si kritizující dámy sice vážíte, ale že s ní nesouhlasíte. (Přeloženo do češtiny: vrať se do Prahy bourat Václavák, káčo.)

► Na Facebook unikl zápis z vašeho jednání, na kterém se odkopete jako bolševičtí technokraté, kterým o veřejné blaho opravdu nejde.
„Nezávislá scéna v žádném případě nesmí měnit či jinak vstupovat do předkládaného materiálu“ a další arogantní poznámky státních zaměstnanců vysvětlili panelisté jednoduše. Taková komise nikdy neexistovala a zápis z jejího jednání je nepřesný. To se považuje za hození šestky a figurka může dál putovat za milionem.

Políčko Chucpe

Jak jsme si ukázali, políčko Občan je spíš takové nepříjemné zdržení než komplikace. Aby to bylo vyvážené, hrací deska ještě obsahuje políčko Chucpe. Na tom si můžete vytáhnout následující kartičky:

Anketa

Hrajete (si) rádi?

► Popřete svými činy to, co říkáte v koncepci.
Brněnský magistrát si v koncepci kultury pochválil hustou síť poboček městské knihovny – a následně začal rušit pobočky. To ilustruje smysl této karty: přesunout peníze ze služeb prospěšných veřejnosti do banku pro příští kola hry Člověče, koncepce a zmást při tom protivníky.

► Apelujte na moderní slova vize, udržitelnost, konkurenceschopnost, integrace, diverzita, kvalita života, kvalita prostředí.
Tím snížíte účinek příštího šlápnutí na políčko Občan na polovinu. Lidé vám totiž nebudou rozumět, a kdyby se o to náhodou pokusili, snadno je odpálkujete: my to děláme pro vaše dobro, nevidíte?

► Vytvořte koncepční dokument pro tvorbu koncepčních dokumentů.
Tato karta otevře dveře k novým a novým kolům hry, kdy se bank opět naplní. Příkladem je zmíněná Strategie jak Brno, na kterou už se nabalily už dvě desítky koncepčních dokumentů. A další budou následovat.

Chcete hrát, ale chybí vám inspirace?

Vytvořte si koncepci s naším generátorem:

Kam dál?

Pokud nevěříte, můžete přes víkend pročíst seznam projektů na webu Evropského sociálního fondu a zkouknout záznam České televize z projednávání programu rozvoje brněnské kultury. Vítejte ve století koncepcí!

Redakce radí: každý pátek Kašpárka

Michal Kašpárek

Kašpárek inspirovaný a hravý:

A další komentáře a postřehy Michala Kašpárka pro Peníze.cz

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

23. 2. 2012 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

Blíží se březen, měsíc růžového formuláře. Kdekdo zapláče, o kolik peněz ho zase finanční úřad oškube. Tušíte ale, co se s vašimi daněmi děje dál, kolik peněz kam stát vydá? Unikátní... celý článek

Brněnští (a)sociální demokraté šetří: 30 korun u doktora ne, 6 000 za jesle ano

16. 12. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Brněnští (a)sociální demokraté šetří: 30 korun u doktora ne, 6 000 za jesle ano

O solidaritě s nejslabšími se to hezky mluví při sněmovních obstrukcích. Když dojde na činy, regionální politici ČSSD umí s potřebnými vytřít stejně efektně jako pravicová vláda.

Chcete veřejné peníze? Začněte lízat feudálův zadek!

21. 10. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Chcete veřejné peníze? Začněte lízat feudálův zadek!

Brno opět v čele pokroku. Zatímco zbytek republiky nesměle koketuje s demokracií a dělbou moci, z Nové radnice odvážně zní: „Brno su já.“ Od příštího roku potečou veřejné peníze jen... celý článek

Z radnice do zadnice: jak investuje česká samospráva

12. 5. 2011 | Aleš Tůma | 4 komentáře

Z radnice do zadnice: jak investuje česká samospráva

Nad investováním některých radnic zůstává rozum stát. Vedení několika měst (například Sokolova) a pražských městských částí koupily přes společnost Key Investments nelikvidní dluhopisy... celý článek

Stát reklamu nepotřebuje. I když to může vypadat cool

2. 4. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Stát reklamu nepotřebuje. I když to může vypadat cool

Uprostřed Vysočiny najdete billboard lákající na „Východní Moravu“. Až pojedete pod D1, položte k němu květiny – tady totiž skončily peníze z vašich daní a umřel zdravý rozum.

Partners Financial Services