Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Brněnští (a)sociální demokraté šetří: 30 korun u doktora ne, 6 000 za jesle ano

| rubrika: Komentář | 16. 12. 2011 | 12 komentářů
Brněnští (a)sociální demokraté šetří: 30 korun u doktora ne, 6 000 za jesle ano
O solidaritě s nejslabšími se to hezky mluví při sněmovních obstrukcích. Když dojde na činy, regionální politici ČSSD umí s potřebnými vytřít stejně efektně jako pravicová vláda.

Opět se hlásím s novinkami z Brna, které ovšem i tentokrát mají celostátní dopad. Ve městě vědy a výzkumu totiž sociální demokraté spustili výzkumný program ČSSD jako pravicová strana.

Přijde vám Jaromír Drábek jako měkkota? Určitě doceníte snahu, se kterou se městští radní snaží stáhnout ještě níž ty, co jsou dole a snaží se vyškrábat nahoru. Pravda, „brněnská úsporná opatření“ částečně zaplatí ze svého sociálního pojištění zbytek země. Hlavní snad ale je, že magistrátu i příští rok zbude na ohňostrojový festival.

Jak z pracující matky udělat čerpadlo dávek

Kdo má malé dítě, potřebuje pracovat a doma mu schází babička, pro toho v Brně fungují troje jesle. Čtyři roky měly poplatky odstupňované: od osmi stovek za měsíc pro ty, kteří živořili na hranici bídy, po 4 500 korun pro střední třídu.

Rada města – ve které kromě socialistů sedí i šest členů ODS, ale u těch to nepřekvapí – na konci listopadu jednomyslně odhlasovala zvýšení poplatků na paušálních 6 000 měsíčně. I pro ty, kteří nosí domu minimální mzdu. I pro ty, kteří měli platnou, nevypověditelnou přihlášku a mohli s náklady počítat až do konce školního roku. Od ledna jim vyskočí platby na hlídání dětí až sedminásobně. Čas na nalezení alternativy? Pět týdnů.

Nejprudší nárůst se týká, pravda, několika jednotlivců. Od zaměstnanců jeslí se mi podařilo zjistit, že většina nejchudších klientů už našla hlídání v rodině nebo odejde na rodičovskou dovolenou s druhým dítětem. „Jste hodnej, že se staráte. Kdyby s tím měl ještě někdo problémy, ozveme se.“

Zarážející ale je, že strana, která se profiluje jako ochránce chudých a potřebných, kvůli úspoře několika desítek tisíc z městského rozpočtu zablokuje přístup do jeslí těm, kteří je nejvíc potřebují. Samoživitelkám, které nechtějí nebo nemohou sedět doma a čekat na dávky, ale pracovat a jesle státu vrátit daněmi a pojištěním.

Poprosil jsem e-mailem o vyjádření stínového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha: „Ve chvíli, kdy Vaše strana má v programu aktivní podporu jeslí a navíc tak úporně a dlouhodobě bojuje například proti 30korunovému poplatku u lékaře, pokusíte se Vy sám nebo někdo z Vašich spolupracovníků tento krok rady zvrátit?“ Dva dny – a neodpověděl.

Sarkasticky za něj promlouvá jen oranžové motto senátorských webovek: Všichni víme, že je potřeba šetřit, ale záleží na tom, na kom se bude šetřit.

Dvacka za pětiminutovou jízdu: auto výhodnější tramvaje

Dalším vánočním dárkem je zdražení jízdného. Nárůst kopírující zvýšení DPH by šel pochopit. Z nabídky ale například zmizí desetiminutová jízdenka, se kterou jste se v malém Brně dostali z jednoho konce vnitřního města na druhý nebo z řady předměstí na nádraží. S bizarním zdůvodněním: cestující prý často překračovali její platnost. Za jedinou zastávku od nového roku zaplatíte dvacku za čtvrthodinový lístek, takže se poohlédneme po alternativách:

Anketa

Myslíte, že když bude městská doprava levnější, bude jí jezdit víc lidí?

První je jízdní kolo. Z města ven sice vedou asfaltové cyklistické dálnice, na jeho ulicích se budete ale pořád přetlačovat s auty a na vjezd do centra zapomeňte. Tam můžou jen auta majitelů a hostů kasin; cyklisty strážnící sesazují z kol a pokutují.

Druhou možností je automobil. Na kilometru jízdy spolkne dvě koruny za benzin a jednu za amortizaci, což je v mnoha případech výhodnější než dotovaná hromadná doprava. V centru se vám navíc staví dva parkovací domy a okolo něj chystá několik tunelů a estakád. Tuto možnost si tedy zapamatujeme.

Třetí řešení: jízda načerno. Pokud se vozíte hlavně na kratších trasách, sedmistovková pokuta je při lístcích za dvacku výhodnější investice do rizika, než při jízdenkách za čtrnáct. Jak na Finmagu vysvětlil Pricing Idiot: „Počet černých pasažérů se sníží, jestliže zvýším pokutu, snížím cenu jízdenky nebo zvýším pravděpodobnost chycení.“ Bohužel, vedení Dopravního podniku města Brna nečte Finmag a v magazínu Šalina se o tom nepíše.

Těším se na to, až se bude moci vedení podniku pochlubit výběrem jízdného za první čtvrtletí ve srovnání s rokem 2010. Sázím se o víkendovou rodinnou jízdenku, že případný nárůst ani nezkopíruje zvýšení DPH.

Když jste tak chytří, dejte mi korunu a zkuste si to sami

Přehled netradičních pokusů o úpravu kvality života v Brně uzavřeme uzavřením kina Scala. Akademici z filozofické fakulty následně otevřeným dopisem upozornili na to, že by do městského kina možná chodilo víc než průměrných 37 diváků na představení, a nebylo by tedy nutné jej zrušit, kdyby úředníci v jeho vedení nekašlali na dramaturgii i technické vybavení.

Reakce náměstka primátora Olivera Pospíšila? Když jste tak chytří, zkuste si to sami! Přesně v duchu brněnského neofeudalismu impulzivně nabídl škole korunový nájem.

Univerzita se ale naštvaného bonmotu chytla, takže bude zajímavé sledovat, jestli se vedení města podaří z trapasu vycouvat. Pokud ne, nespokojení cestující získají morální nárok na korunový pronájem vlastní tramvajové flotily, Klub vojenské historie na obsazení Špilberku a trpaslíci na znovuosídlení zrekonstruovaného brněnského podzemí.

Kašpárkovo Brno a regiony vůbec

Michal Kašpárek

... a další komentáře Michala Kašpárka

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2011 12:44

Jak to myslíte?

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Eva 16. 12. 2011 11:41)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

31. 8. 2012 | 13:03 | Johny

Dovolte mi nejapný dotaz: jesle jsou pro mrňata, pro větší děti je již mateřská škola, nebo se mýlím? To to v Brně je opravdu tak v rodinách tragické, že si maminky nemohou vzít tří nebo čtyřroční rodičovskou dovolenou? více

31. 8. 2012 | 12:59 | Johny

Pokud dostanete hrubou mzdu 8 000,- Kč, pak státu odvedete: 0,- na dani z příjmu, sociální pojištění celkem 2 520,-, zdravotní pojištění celkem 1 080,-. Takže výpočet je zcela správný, jenom 2 720,- na pojištěních odvede...více

18. 12. 2011 | 23:26 | zarecky

Ale nevrátí. Pokud totiž nebude pracovat on, bude pracovat někdo jiný, za kterého stát získá odvody. Stejně tak je to s podporou v nezaměstnanosti.
Takže stát svoje peníze dostane v každém případě. Město dostane bud...
více

18. 12. 2011 | 14:56

Přečtěte si ještě jednou článek a přijdete na to, že 3600 je opravdu méně než 5200. Nic víc ani mín jsem nenapsal. Ale stejně mi to nedá se nezeptat- z minimální mzdy jsou opravdu daň+ sociálka 3200, tedy okolo 40 % ? více

16. 12. 2011 | 17:00 | Honza

"kvantové daně pro chudinu"? - nic takoveho tu neni. Danemi je u nas zavalena ta pomerne mala cast obyvatel, ktera je bohate vydelavajici a poctiva zaroven. Zbytek lidi bud nic poradneho nevydela a neni mu tedy co sebrat...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK