Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdopak to mluví?

| rubrika: Komentář | 27. 12. 2011 | 7 komentářů
Kdopak to mluví?
Noviny v posledních dnech plní přehledy toho, co příští rok zdraží a co bude pro občany složitější. A nechybí ani řada komentářů o zklamání z vlády, do které tolik lidí vkládalo naději na změnu.

Pomiňme to, že vládu, která měla díky pohodlné většině ve sněmovně největší šanci změnit Českou republiku v její historii, zatím provází mnohem víc skandálů, než je i při nízkém standardu v Česku zvykem. Mnohem horší totiž je, že se z vlády, která měla postavit českou ekonomiku na nohy a pořádně posílit její základy, stala ve vnímání lidí vláda, která jen zdražuje a bere těm, kteří mají nejmíň.

Rychlá a čitelná akce nepřišla

Přitom co jiného by v dnešní moderní době měli lidé umět než dobře komunikovat? A i když navržené reformy často zůstaly na polovině cesty a zklamaly téměř každého, přece jen je šlo vysvětlit výrazně lépe. Způsob nekomunikace a nesmyslného propojování nesouvisejících věcí (například zvyšování DPH ještě před zahájením penzijní reformy nebo úprava sociálních dávek s podivným tendrem na jejich výplatu prostřednictvím jediné banky) dokázal vyvolat jen naštvání a pochyby o tom, jak to vlastně vláda se změnami systému myslí.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Nejčerstvější tweety:

  • Jsou pohádky výchovné, nebo učí děti pasivitě a čekání na štěstí místo vlastní práce? Hezké téma v LN.
  • Britové opět v akci: report o tom, jak utajené poplatky penzijních fondů seberou penzistům všechem výnos.
  • V evropské kolébce tržní ekonomiky tvrdě zasahují proti lichvářům. Co by asi odpovědělo české ministerstvo průmyslu a obchodu?

Našlápnuto přitom měla vláda dobře. Hra řeckou kartou během volební kampaně fungovala velmi účinně, a pokud by vláda jasně vysvětlovala, co a jak dělá, přijala by velká část voličů reformy s mnohem větším pochopením. Místo rychlé akce ovšem přišly skandály a důvěra ve vládu – což je klíčová podmínka úspěšných reforem – vymizela mnohem rychleji než u jakékoliv jiné předchozí vlády.

Příležitost, která se nebude opakovat

Bohužel selhal i pokus odclonit negativní politické dopady reforem pomocí NERVu. Původní myšlenka – mějme skupinu odborníků, která nám připraví reformy, které my pouze zavedeme, ale podepsáni pod nimi budou oni, takže ponesou vinu – byla velmi chytrá, spory mezi některými členy vlády a NERVu a velmi pomalé převádění nápadů NERVu do praxe ale způsobily, že ani tato strategie nefungovala.

Anketa

Polepší se vláda v novém roce?

Může být rok 2012 lepší a může se vládě podařit lépe vysvětlit změny, které přicházejí? Rád bych byl optimistou, ovšem je zde několik podmínek: musela by existovat jednotná komunikační strategie – ovšem každé ministerstvo si komunikaci „svých“ reforem plánuje samo a s jinými lidmi. Reformy a jejich ekonomický prospěch by se měly zdůrazňovat při každé příležitosti – ovšem ekonomické dopady v řadě případů nikdo ani nevyčíslil, natož aby ukázal, co přinesou občanům. Měla by se jasně vysvětlovat nutnost reforem – ovšem je pohodlnější schovat se za nutnost reformy zavést, podobně jako se v minulosti nepopulární opatření schovávala za příkazy z Bruselu. Mělo by být jasně vidět, že břemeno reforem nesou především ti, kteří si to mohou dovolit – ovšem většina dosavadních změn dopadá především na ty nejslabší. A především by měla vláda vystupovat jednotně – ovšem to v dnešní situaci patří spíše do kategorie nesplnitelných přání. Bohužel, protože tato příležitost se opakovat nebude.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 12. 2011 15:28, eďa

V tomhle Českorupsku je úplně jedno, kdo je zrovna ve vládě, zda modrý či oranžový tlučhuba. Každý jeden si stejně dělá i říká, jen co chce a za co zrovna dostal zaplaceno a voliči, to jsou pro ně jen dojné či vydojené krávy.

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 12. 2011 10:51, KYSOŇ

Naprostý souhlas ,co dokázal Sobotka,jako ministr financí a jeho soc .partaj prošustrovat,to se ještě nikomu v tomto státě dokázat . Proto obdivuji jeho drzost ,že vůbec má odvahu tyto své "názory" pronášet. Asi ta facka,kterou dostal v Brně ,byla málo.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

27. 12. 2011 | 18:04 | chk

jak by sis reformu predstavoval ty? kdyz rikas A, rekni i B. reforma systemu dani, socialni a zdravotni reforma, to vse ignorujes? nebo to neexistuje? vis vubec jaky to jsou reformy? co obsahujou? vytrhnout jednu vec z celyho...více

27. 12. 2011 | 17:51 | ruda

Právníka vůbec neobhajuji, ale chemik se svojí superhrubou mzdou je ekonom nad ekonomy. A jestli se zvyšování daní říká reforma, tak to je taky manažerský zázrak. A o tom, že se tato vláda chová zodpovědně svědčí mnohé, nejlépe...více

27. 12. 2011 | 15:43 | chk

nikdo nikomu pnize nevracel. zjisti si jake penize a komu se mely vracet. tvoje zavery jsou vyrceny pri nedostatku informaci... více

27. 12. 2011 | 15:28 | eďa

V tomhle Českorupsku je úplně jedno, kdo je zrovna ve vládě, zda modrý či oranžový tlučhuba. Každý jeden si stejně dělá i říká, jen co chce a za co zrovna dostal zaplaceno a voliči, to jsou pro ně jen dojné či vydojené krávy....více

27. 12. 2011 | 15:04 | kybernet

Chtěl jsem a volil jsem pravici, takže mám co jsem chtěl. Chci aby reformy byly provedeny, ale jak je ta banda šašků provádí mně bere dech. Žádnou slušnou vysvětlovací kampaň nejsou schopni udělat. Když něco dohodnout, tak...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK