Silvestr půjde slavit v hospodě. Když budete čtyři u stolu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 12. 2021 16:15 | 2 komentáře
Silvestr půjde slavit v hospodě. Když budete čtyři u stolu

Zdroj: Shutterstock

Vláda vedená Petrem Fialou (ODS) dnes rozhodla o úpravě některých mimořádných opatření proti šíření koronaviru.

Po skončení nouzového stavu, tedy od 26. prosince, se změní některá omezení pro obchod a služby. Přestanou platit dosavadní zákazy pro noční provoz restaurací, barů nebo diskoték, které nyní musí zavřít nejpozději v deset hodin večer. Skončí také zákaz provozování adventních trhů a zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

Dál naopak budou platit třeba omezení počtu lidí na akcích (například na kulturu nebo fotbal může maximálně 1000 lidí). Propustkou na akce či do restaurace zůstane potvrzení o očkování (nebo PCR test u těch, kteří jsou po první dávce) nebo o prodělané nemoci v posledním půlroce.

„Konec nouzového stavu neznamená konec opatření proti covid-19. Nechceme však lidem přikazovat, co mají dělat a co nemohou. Zvládnutí situace není o zákazech ze strany vlády, ale o osobní zodpovědnosti každého. Naší prioritou je očkovat a maximálně testovat,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vláda od 27. prosince umožní posilovací dávku vakcíny nově i lidem nad 30 let, kteří mají pět měsíců od dokončeného očkování.

Srovnejte si to s námi

Pro období kolem Silvestra vláda zpřísní podmínky pro pořádání společných akcí a upraví také podmínky pro restaurace. Od 29. prosince do 2. ledna budou moci v restauracích u jednoho stolu sedět namísto šesti osob jen čtyři lidé s výjimkou těch, kteří žijí v jedné domácnosti. U veřejných nebo soukromých akcí s kumulací osob je nově limit maximálně 50 osob ve stejný čas na jednom místě. Zůstává podmínka prokázat se ukončeným očkováním (nebo PCR testem u těch, kteří jsou po první dávce) nebo dokladem o prodělané nemoci v posledním půlroce.

Vláda také zakázala maloobchodní prodej na Štědrý den od poledne do půlnoci, 25. prosince pak musí obchody zůstat zavřené. Omezení prodejní doby se nevztahuje na prodejny, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních, na čerpací stanice, na lékárny, na prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích a také na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Normálně by zákaz prodeje o Vánocích řešil zákon o prodejní době v maloobchodě, v době nouzového stavu se ale jeho použití dočasně ruší, proto vláda schválila speciální opatření. Zmíněný zákon přitom prodej v prodejnách o velikosti nad 200 metrů čtverečních zakazuje i 26. prosince.

Vláda se dnes také dohodla, že před začátkem školních lyžařských kurzů stačí žákům mladších 18 let stačit nově jeden negativní PCR test a nadále nebude potřeba dalšího testování. Odsouhlasila také testování ve školách v prvních dvou týdnech v lednu.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Postavili jim dům na jílu. Vlhké zdi skončí u soudu

18. 1. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Postavili jim dům na jílu. Vlhké zdi skončí u soudu

Stavba domu na klíč může být skvělým řešením pro ty, kdo nemají chuť, znalosti ani schopnosti pustit se do toho sami. Stavebníci ale po sobě mohou zanechat skryté vady. Tady je ponaučení... celý článek

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

12. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

Spotřebitelské ceny stouply v prosinci o 6,6 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Meziroční inflace je tak o 0,6 procentního bodu vyšší než v listopadu. Oznámil to Český... celý článek

Koruna dál posiluje. Vyplatí se teď koupit eura na dovolenou?

12. 1. 2022 | Jana Divinová | 12 komentářů

Koruna dál posiluje. Vyplatí se teď koupit eura na dovolenou?

Dostane se česká měna brzy pod 24 korun za euro? Většina oslovených ekonomů tomu nevěří. Pravděpodobnější podle nich je, že během roku oslabí směrem k 25 korunám za euro.

Příspěvek na péči má nová pravidla. Kdo dostane přidáno

12. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 30 komentářů

Příspěvek na péči má nová pravidla. Kdo dostane přidáno

Nová pravidla vyrovnala výši příspěvku na péči pro lidi v ústavních zařízeních a lidi v domácí péči pobírající dávku třetího a čtvrtého stupně. Poradíme, kdo má na dávku nárok, na co... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.