Koronavirus a vaše peníze: Praktický přehled na jednom místě

| rubrika: Jak na to | 26. 3. 2020 | 6 komentářů
Ošetřovné. Náhrada mzdy v karanténě. Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění. Odklady splátek. Otevírací doba pro důchodce. Bezúročné půjčky... Informace se valí ze všech stran. Všechny je sbíráme – a nastal čas je na jednom místě uspořádat a setřídit.

O tom, že mnoho lidí v Česku nemá rezervy ani na měsíc, jsme se v normálních časech mohli dočíst dvakrát třikrát do roka. Teď vidíme, že se to nedotýká jen domácností, ale i podniků. Krize však do problému dostane nejenom ty, co neměli dost odpovědnosti, sil nebo štěstí (v libovolném pořadí). Tahle choroba nás prostě všechny bude stát nejen spoustu sil, ale i spoustu peněz.

Už teď předpokládáme, že letošní schodek rozpočtu stoupne z plánovaných 40 miliard korun na 200 miliard. A věříme, že tyhle obrovské náklady jsou nutné, aby zvrátily ještě horší perspektivy. V rychlém tempu se objevují nejen nejrůznější omezení, která mají zpomalit šíření nemoci, ale také nejrůznější programy úlev, příspěvků a půjček.

Na Peníze.cz se vám snažíme přinášet co nejrychleji a nejsrozumitelněji informace o všem, co souvisí s dopadem pandemie na osobní rodinné finance, drobné podnikání i celou ekonomiku. Informací přibývá, postupně se zpřesňují, řada z nich se už změnila ve skutečnost – proto je čas vzít všechno, co víme, shrnout to na jednu hromadu a uspořádat tak, abyste mohli co nejrychleji najít, co potřebujete.

Všechny praktické informace pro zaměstnance, OSVČ i firmy teď najdete na jednom místě. Na první hromádce najdete informace o možném odkladu daňového přiznání nebo o tom, jak si říct o odklad půjček v bance.

Na další hromádce máme informace o tom, co dělat, když podnikáte. Jestli jako OSVČ dostanete ošetřovné, když musíte zůstat doma s dětmi, nebo co dělat, když vám mimořádná opatření zavřela podnik. O tom, že si budete moct půl roku odpustit placení sociálního a zdravotního pojištění, protože vám to odpustí i stát.

Jinde jsou informace pro zaměstnance. Pro ty, kteří zůstali doma s dětmi a teď jsou celí napjatí, jestli se prodlouží ošetřovné. Pro ty, co jezdí za prací do světa, i pro ty, co nejezdí nikam, protože na ně byla uvalena karanténa:

A nakonec to, co asi ví každý, ale ne každý to vlastně ví přesně, protože už se to pětkrát měnilo… A u nás je to vždycky aktuálně. Takže v kolik si nakoupíte, v kolik si nenakoupíte a jestli pošťák zvoní dvakrát, jednou nebo vůbec.

A pokud nevíte, kterou ze čtyř cest se vydat, zkuste prostě adresu peníze.cz/koronavirus – tam najdete všechny koronaktuality na jednom místě, samozřejmě každý den průběžně doplňované. A pokud nějakou podstatnou nenajdete, budeme rádi, když nám napíšete na redakce@penize.cz – doplníme.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 3. 2020 21:50, Tada

Nikomu nepomáhat - nikdy nebude spravedlnost, jedině buď všichni nebo nikdo!!!!!! Trh se probudí sám a přežije ten kdo si dělal rezervu, nebo ten co má čím ručit, kdo dělal machra za úvěry a nemyslel a užíval si nemá žádný důvod aby přežil - bohužel taková je realita, stát prostě nemá peníza- všechno co se dalo prošustrovat už se projebalo / voda, banky, plyn,fabriky/ - další možnost je pustit rotačky a tisknou bezcené peníze - k čemuž pomalu směřujeme ČNB a nákupem bezcených státních dluhopisů za bezcenné peníze, pokud se tahle hovězina uskuteční směřujeme do hyperinflace a celosvětově to zachrání jen válka.....bohužel to známe z historie....

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 3. 2020 19:48, eďa

rad už padlo hafo a byly vnímatelné celá desetiletí od hadráku. Zřejmě to bude tím, že spokojeně spinkal. Tak tedy dobré ráno, Jirko...

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

karanténa, koronavir, koronavirus

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.