Koronavirus a vaše peníze: Praktický přehled na jednom místě

| rubrika: Jak na to | 26. 3. 2020 | 6 komentářů
Ošetřovné. Náhrada mzdy v karanténě. Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění. Odklady splátek. Otevírací doba pro důchodce. Bezúročné půjčky... Informace se valí ze všech stran. Všechny je sbíráme – a nastal čas je na jednom místě uspořádat a setřídit.

O tom, že mnoho lidí v Česku nemá rezervy ani na měsíc, jsme se v normálních časech mohli dočíst dvakrát třikrát do roka. Teď vidíme, že se to nedotýká jen domácností, ale i podniků. Krize však do problému dostane nejenom ty, co neměli dost odpovědnosti, sil nebo štěstí (v libovolném pořadí). Tahle choroba nás prostě všechny bude stát nejen spoustu sil, ale i spoustu peněz.

Už teď předpokládáme, že letošní schodek rozpočtu stoupne z plánovaných 40 miliard korun na 200 miliard. A věříme, že tyhle obrovské náklady jsou nutné, aby zvrátily ještě horší perspektivy. V rychlém tempu se objevují nejen nejrůznější omezení, která mají zpomalit šíření nemoci, ale také nejrůznější programy úlev, příspěvků a půjček.

Na Peníze.cz se vám snažíme přinášet co nejrychleji a nejsrozumitelněji informace o všem, co souvisí s dopadem pandemie na osobní rodinné finance, drobné podnikání i celou ekonomiku. Informací přibývá, postupně se zpřesňují, řada z nich se už změnila ve skutečnost – proto je čas vzít všechno, co víme, shrnout to na jednu hromadu a uspořádat tak, abyste mohli co nejrychleji najít, co potřebujete.

Všechny praktické informace pro zaměstnance, OSVČ i firmy teď najdete na jednom místě. Na první hromádce najdete informace o možném odkladu daňového přiznání nebo o tom, jak si říct o odklad půjček v bance.

Na další hromádce máme informace o tom, co dělat, když podnikáte. Jestli jako OSVČ dostanete ošetřovné, když musíte zůstat doma s dětmi, nebo co dělat, když vám mimořádná opatření zavřela podnik. O tom, že si budete moct půl roku odpustit placení sociálního a zdravotního pojištění, protože vám to odpustí i stát.

Jinde jsou informace pro zaměstnance. Pro ty, kteří zůstali doma s dětmi a teď jsou celí napjatí, jestli se prodlouží ošetřovné. Pro ty, co jezdí za prací do světa, i pro ty, co nejezdí nikam, protože na ně byla uvalena karanténa:

A nakonec to, co asi ví každý, ale ne každý to vlastně ví přesně, protože už se to pětkrát měnilo… A u nás je to vždycky aktuálně. Takže v kolik si nakoupíte, v kolik si nenakoupíte a jestli pošťák zvoní dvakrát, jednou nebo vůbec.

A pokud nevíte, kterou ze čtyř cest se vydat, zkuste prostě adresu peníze.cz/koronavirus – tam najdete všechny koronaktuality na jednom místě, samozřejmě každý den průběžně doplňované. A pokud nějakou podstatnou nenajdete, budeme rádi, když nám napíšete na redakce@penize.cz – doplníme.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 3. 2020 21:50, Tada

Nikomu nepomáhat - nikdy nebude spravedlnost, jedině buď všichni nebo nikdo!!!!!! Trh se probudí sám a přežije ten kdo si dělal rezervu, nebo ten co má čím ručit, kdo dělal machra za úvěry a nemyslel a užíval si nemá žádný důvod aby přežil - bohužel taková je realita, stát prostě nemá peníza- všechno co se dalo prošustrovat už se projebalo / voda, banky, plyn,fabriky/ - další možnost je pustit rotačky a tisknou bezcené peníze - k čemuž pomalu směřujeme ČNB a nákupem bezcených státních dluhopisů za bezcenné peníze, pokud se tahle hovězina uskuteční směřujeme do hyperinflace a celosvětově to zachrání jen válka.....bohužel to známe z historie....

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 3. 2020 19:48, eďa

rad už padlo hafo a byly vnímatelné celá desetiletí od hadráku. Zřejmě to bude tím, že spokojeně spinkal. Tak tedy dobré ráno, Jirko...

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

karanténa, koronavir, koronavirus

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.