Koronavirus: nákupy a služby

Vyhrazená nákupní doba pro seniory

V obchodech s prodejní plochou víc než 500 metrů čtverečních – což jsou hlavně supermarkety a hypermarkety – byla do 26. května vyhrazená doba od 8 do 10 hodin pro lidi starší 65 let. Opatření již skončilo.
Opatření skončilo, zapomeňte


Restaurace, hospody, kavárny

Vládní nařízení uzavřelo restaurace, kavárny, bary, nálevny. Provoz měly povoleny zaměstnanecké jídelny a jídelny v zařízeních sociálních služeb, povolen byl rozvoz jídel nebo prodej přes okno. Od 11. května mají otevřeno také venkovní prostory restaurací, tedy zahrádky, předzahrády apod.  S úplným otevřením restauračních zařízení se počítá od pondělí 25. května.
Stav: platí


Koronavirus a pošta 

Od pondělí 25. května se Česká pošta vrátí k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru.

Na všech pobočkách se od 25. května také obnoví předchozí víkendový provoz. Současně však od stejného data skončí možnost odesílání roušek zdarma (v průhledném obalu).


Otevírání obchodů a služeb
Zdroj: Vlada.cz

Kdy otevřou které obchody. Plán uvolňování

Plně otevřeno už můžou od 11. května mít skoro kdekoli, kromě vnitřních poorostor hospod, restaurací a barů, provozoven, kde vás naruší (tatéři a propichovači), hotely nebo zoologické zahrady.  Další uvolnění má přijít v pondělí 25. května. Vše shrnuje grafika níž, zvětšíte si ji kliknutím. Pozor: pokud se změní situace, všecko se může změnit s ní.


Zrušení zájezdu kvůli koronaviru

Hranice jsou zavřené na dovolenou do zahraničí nejde odjet. Cestovní kanceláře nejsou s to plnit uzavřené smlouvy o zájezdech a měly by vracet peníze. Nové pravidlo, které schválili poslanci, říká, že u zájezdů s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna budou moci cestovky zákazníkům místo peněz nabídnout poukaz na budoucí zájezd. Kdo poukaz pojištěný proti úpadku cestovek do konce srpna 2021, má dostat zpátky peníze.

Nabízený poukaz musí zákazník přijmout. Výjimku, která může žádat rovnou vydání peněz, tvoří senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, samoživitelé, těhotné, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanci, kteří v důsledku koronaviru alespoň měsíc nemohli pracovat kvůli takzvaným překážkám. Do této skupiny patří i školy.

Podrobněji:

Odeslat
e-mailem
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.