Koronavirus: nákupy a služby

Omezení obchodů a nákupních center

Od 9. října lze do nákupních center, do prodejen a provozoven služeb (s výjimkou provozoven stravovacích služeb) vstupovat a pobývat v nich nejvýše ve skupinách po dvou osobách a tak, že mezi skupinami je rozestup alespoň dva metry; toto omezení se nevztahuje na osoby mladší 15 let doprovázející zletilou osobu ze společné domácnosti. Pokud tedy jdete ve třech a víc lidech, může z nich být jenom jeden dospělý. Toto omezení se týká všech obchodů a nákupních center bez ohledu na jejich velikost.

V takzvaných food courtech, tedy prostor s restauracemi či bufety, mohou u stolu nejvíce dvě osob. Provozovatel nákupních center navíc musí vypnout wi-fi. 

Činnost nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 metrů čtverečních se – slovy oficiálního vládního opatření – omezuje takto:

  • u jednoho stolu v společném prostoru k sezení za účelem konzumace nakoupených pokrmů (tzv. food court) sedí nejvýše dva zákazníci; jedná-li se o dlouhý stůl, lze u něj usadit více zákazníků tak, že mezi skupinami nejvýše dvou zákazníků je rozestup alespoň 2 metry,
  • použití míst určených k odpočinku (židle, křesla, lavice apod.) je omezeno tak, aby nebyla místy shromažďování osob,
  • nebude poskytována možnost bezdrátového připojení se na Internet pro veřejnost,
  • provozovatel zajistí alespoň 1 osobu, která dohlíží na dodržování následujících pravidel a působí na zákazníky a další osoby, aby je dodržovali,
  • následující pokyny pro zákazníky jsou sdělovány zákazníkům a dalším osobám zejména formou informačních tabulí, letáků, na obrazovkách, rozhlasem apod.,
  • provozovatel zajistí viditelné označení pokynu k dodržování rozestupu 2 metrů mezi osobami na veřejně přístupných plochách v nákupním centru (např. formou infografiky, spotů v rádiu centra, infografiky u vstupu do prodejen a jiných provozoven, infografiky na podlaze veřejných prostor apod.),
  • je zamezováno shlukování osob, zejména ve všech místech, kde to lze očekávat, např. vstupy z podzemních garáží, prostor před výtahy, eskalátory, travelátory, záchody apod.
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Restaurace, hospody, kavárny

Od pondělí 9. října mohou v restauracích a dalších „provozovnách stravovacích služeb“ sedět u stolu maximálně čtyři lidé.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Zavírat se musí už ve 20 hodin. Předtím byl limit šest osob a zavíračka ve 22 hodin. 

Omezení se netýká výdejních okének, pokud lidé při konzumaci venku (v bezprostředním okolí provozovny) dodržují odstupy nebo si jídlo a pití odnesou s sebou.

Slovy oficiálního vládního opatření musí provozovatelé dodržovat následující pravidla:

  • zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb v čase mezi 20:00 hod. a 06:00 hod., s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny),
  • zákazníci jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 1,5 metru, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu,
  • u jednoho stolu sedí nejvýše 4 zákazníci, s výjimkou členů domácnosti; jedná-li se o dlouhý stůl, lze u něj usadit více zákazníků tak, že mezi skupinami nejvýše 4 zákazníků, s výjimkou členů domácnosti, je rozestup alespoň 2 metry,
  • v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb mimo její vnitřní postory (např. výdejové okénko) jsou osoby, které v bezprostředním okolí provozovny konzumují potraviny a pokrmy včetně nápojů zde zakoupených, povinny dodržovat rozestupy od jiných osob alespoň 2 metry, nejde-li o členy domácnosti, ledaže se zdržují na místě k sezení ve venkovních prostorech provozovny (např. zahrádka),
  • provozovatel nepřipustí ve vnitřních prostorech provozovny více zákazníků, než je ve vnitřních prostorech provozovny míst k sezení pro zákazníky; provozovatel je povinen písemně evidovat celkový aktuální počet míst k sezení pro zákazníky,
  • zákaz produkce živé hudby a tance,
  • nebude poskytována možnost bezdrátového připojení se na internet pro veřejnost.

Vyhrazená nákupní doba pro seniory

V současnosti není speciálně vyhrazená nákupní doba pro seniory. Opatření skončilo 26. května. (V obchodech s prodejní plochou víc než 500 metrů čtverečních – což jsou hlavně supermarkety a hypermarkety – byla vyhrazená doba od 8 do 10 hodin pro lidi starší 65 let. )


Jak jsou otevřené obchody

Na rozdíl od jara nemusí být plošně zavřené obchody podle své velikosti nebo sortimentu. Musí však dodržovat řadu preventivních a omezujících opatření, stejně jako jejich zákazníci.

Od 9. října lze do nákupních center, do prodejen a provozoven služeb (s výjimkou provozoven stravovacích služeb) vstupovat a pobývat v nich nejvýše ve skupinách po dvou osobách a tak, že mezi skupinami je rozestup alespoň 2 metry; toto omezení se nevztahuje na osoby mladší 15 let doprovázející zletilou osobu ze společné domácnosti. Pokud tedy jdete ve třech a víc lidech, může z nich být jenom jeden dospělý.

Obecně dál platí zákaz prodeje o vybraných svátcích, během nouzového stavu ho ale obchody nemusí dodržovat.


Koronavirus a pošta 

Od pondělí 25. května se Česká pošta vrátila k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření nemoci covid-19. 

Od začátku září a ve větší míře pak od začátku října změnila pošta otevírací dobu mnoha poboček. Nejde přímo o krizové opatření proti koronaviru.


Zrušení zájezdu kvůli koronaviru

Za zájezd, který měl začít po 1. září a cestovka ho zruší, máte nárok na vrácení peněz. Nemusíte už tedy povinně převzít voucher.

Složitější situace vznikne, když bude – podobně jako při lyžařských zájezdech do Itálie na začátku března – tvrdit, že varování úřadů, povinné testy nebo karanténa vám přece zájezd nezkazí.

Podrobněji to všechno popisujeme v samostatném článku.

Speciální pravidlo kvůli koronaviru schválili poslanci pro všechny zájezdy s plánovaným termínem zahájení od 20. února do 31. srpna 2020. Místo vrácení peněz za zrušený zájezd tak cestovní kanceláře dát klientům poukazy na rovnocenné služby. Voucher můžete využít do konce srpna 2021 – během trvání takzvané ochranné doby – na náhradní zájezd podle své volby, který bude rovnocenný tomu původnímu. Pokud voucher do konce srpna 2021 nevyužijete, dostanete do 14 dnů od uplynutí ochranné doby zpět své peníze – tedy zhruba do poloviny září 2021. Výjimku dostaly takzvané zvlášť zranitelné osoby, o peníze mohou žádat hned.

Psali jsme podrobněji:

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Partners Financial Services