Manželská smlouva: Češi překonali rekord, hlásí notáři

| rubrika: Aktuality | 16. 1. 2020 14:00

Manželskou (či takzvanou předmanželskou) smlouvu si loni nechalo sepsat celkem 10 891 párů, což je nový rekord. Vyplývá to ze statistik Notářské komory ČR.

Pro smlouvu se tak rozhoduje okolo pětiny novomanželů. V roce 2018 se v Česku konalo 54 470 sňatků, o rok dřív 52 567. Čísla o svatbách za rok 2019 zatím nejsou k dispozici.

Notářská komora vede statistiku „úprav majetkového režimu manželů“ od roku 2014, nových smluv každý rok přibývá.

Smlouvu je možné podepsat nejen před uzavřením sňatku, ale také během manželství. I tuhle možnost Češi využívají.

Manželská smlouva stanoví, jak si pár rozdělí majetek, jestliže manželství skončí rozvodem. Předběžně řeší i majetkové poměry pro případ smrti. Smlouva je nadřazena zákonnému režimu společného jmění manželů.

Takovou smlouvu lze podepsat pouze u notáře. „Nic jiného než majetek a majetkové vztahy předmětem takové smlouvy být nemůže, není tedy možné smluvně po partnerovi požadovat například vykonávání domácích prací,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Rok

Počet uzavřených manželských smluv

2014

7 612

2015

8 814

2016

9 795

2017

10 188

2018

10 631

2019

10 891

Lidé si manželskou smlouvu nechávají sepsat hlavně kvůli ochraně před odpovědností za dluhy svého protějšku. A to jak před těmi, o kterých již vědí, tak i před těmi, které teprve mohou vzniknout.

Jak na to

V dobrém i zlém, ve zdraví i nemoci, dokud nás smrt nerozdělí? Polovinu českých manželství dřív než zubatá rozdělí „nepřekonatelné rozpory“. A když dojde na otázky majetku, je z rozporu mnohdy bitva. Pomoct může předmanželská smlouva. Poradíme, jak na ni.

Dobré účty dělají dobré manžele. Proč sepsat (před)manželskou smlouvu


Svoboda především. Nebo byste radši na lásku štempl? Než řeknete poslední slovo, pročtěte náš přehled. Proklepneme rozdíly mezi manželstvím a nesezdaným soužitím po finanční a majetkově-právní stránce.

Žijeme na psí knížku. Nevyplatí se ale svatba?

„Smlouvou si určí, že po svatbě žádné společné jmění vůbec nevznikne, a nehrozí tedy, že když kvůli neuhrazenému dluhu partnera přijde exekutor, zabaví majetek i toho z manželů, který dluh nezpůsobil. V takových případech dříve rozhodovaly různé soudní instance různě, nicméně Ústavní soud potvrdil, že manželská smlouva nedlužícího partnera ochrání,“ připomíná Neubauer.

„Již sezdaní manželé smlouvu také podepisují v případech, kdy jeden z páru začíná podnikat a nechce riskovat, že na případný krach doplatí i rodinní příslušníci, zejména tedy jeho děti,“ upřesňuje.

Smlouvu lze nechat zapsat do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Výhodou podle Neubauera je, že její existenci pak nemusí žádný z manželů dokládat třetí straně. Například i exekutor je povinen si zjistit, zda dotyčný, na jehož majetek chce exekuci vykonat, v seznamu figuruje.

Ale i v případě, že smlouva v seznamu není, může druhý manžel uplatnit své právo zpětně. „Neuvedení smlouvy v seznamu v žádném případě nesnižuje váhu smluvních podmínek v žádném případě nesnižuje. Nicméně s faktem, že smlouva existuje, musí manželé třetí strany sami seznámit,“ zdůrazňuje Neubauer.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.