Manželská smlouva: Češi překonali rekord, hlásí notáři

pk | rubrika: Aktuality | 16. 1. 2020 14:00

Manželskou (či takzvanou předmanželskou) smlouvu si loni nechalo sepsat celkem 10 891 párů, což je nový rekord. Vyplývá to ze statistik Notářské komory ČR.

Pro smlouvu se tak rozhoduje okolo pětiny novomanželů. V roce 2018 se v Česku konalo 54 470 sňatků, o rok dřív 52 567. Čísla o svatbách za rok 2019 zatím nejsou k dispozici.

Notářská komora vede statistiku „úprav majetkového režimu manželů“ od roku 2014, nových smluv každý rok přibývá.

Smlouvu je možné podepsat nejen před uzavřením sňatku, ale také během manželství. I tuhle možnost Češi využívají.

Manželská smlouva stanoví, jak si pár rozdělí majetek, jestliže manželství skončí rozvodem. Předběžně řeší i majetkové poměry pro případ smrti. Smlouva je nadřazena zákonnému režimu společného jmění manželů.

Takovou smlouvu lze podepsat pouze u notáře. „Nic jiného než majetek a majetkové vztahy předmětem takové smlouvy být nemůže, není tedy možné smluvně po partnerovi požadovat například vykonávání domácích prací,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Rok

Počet uzavřených manželských smluv

2014

7 612

2015

8 814

2016

9 795

2017

10 188

2018

10 631

2019

10 891

Lidé si manželskou smlouvu nechávají sepsat hlavně kvůli ochraně před odpovědností za dluhy svého protějšku. A to jak před těmi, o kterých již vědí, tak i před těmi, které teprve mohou vzniknout.

Jak na to

V dobrém i zlém, ve zdraví i nemoci, dokud nás smrt nerozdělí? Polovinu českých manželství dřív než zubatá rozdělí „nepřekonatelné rozpory“. A když dojde na otázky majetku, je z rozporu mnohdy bitva. Pomoct může předmanželská smlouva. Poradíme, jak na ni.

Dobré účty dělají dobré manžele. Proč sepsat (před)manželskou smlouvu


Svoboda především. Nebo byste radši na lásku štempl? Než řeknete poslední slovo, pročtěte náš přehled. Proklepneme rozdíly mezi manželstvím a nesezdaným soužitím po finanční a majetkově-právní stránce.

Žijeme na psí knížku. Nevyplatí se ale svatba?

„Smlouvou si určí, že po svatbě žádné společné jmění vůbec nevznikne, a nehrozí tedy, že když kvůli neuhrazenému dluhu partnera přijde exekutor, zabaví majetek i toho z manželů, který dluh nezpůsobil. V takových případech dříve rozhodovaly různé soudní instance různě, nicméně Ústavní soud potvrdil, že manželská smlouva nedlužícího partnera ochrání,“ připomíná Neubauer.

„Již sezdaní manželé smlouvu také podepisují v případech, kdy jeden z páru začíná podnikat a nechce riskovat, že na případný krach doplatí i rodinní příslušníci, zejména tedy jeho děti,“ upřesňuje.

Smlouvu lze nechat zapsat do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Výhodou podle Neubauera je, že její existenci pak nemusí žádný z manželů dokládat třetí straně. Například i exekutor je povinen si zjistit, zda dotyčný, na jehož majetek chce exekuci vykonat, v seznamu figuruje.

Ale i v případě, že smlouva v seznamu není, může druhý manžel uplatnit své právo zpětně. „Neuvedení smlouvy v seznamu v žádném případě nesnižuje váhu smluvních podmínek v žádném případě nesnižuje. Nicméně s faktem, že smlouva existuje, musí manželé třetí strany sami seznámit,“ zdůrazňuje Neubauer.

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Podvodníci lákají na levné ojetiny. Vezmou zálohu a zmizí

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Podvodníci lákají na levné ojetiny. Vezmou zálohu a zmizí

Pozor na podvodné inzeráty ojetých aut, které lákají na nízkou cenu a chtějí zálohu předem. Podle Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) lze na podobné nabídky teď... celý článek

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 1 komentář

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Broker Trust vstupují do Golem Finance

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Broker Trust vstupují do Golem Finance

Finančně poradenská společnost Broker Trust koupila hypotečního makléře Golem Finance. Výši transakce firmy nezveřejnily, obě budou pokračovat pod svými názvy.

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.