PID Lítačka: mobilní aplikace, nový e-shop a kupon na kartě

Hlavní město Praha a Středočeský kraj představily nový regionální dopravní systém PID Lítačka. Jeho součástí je nový e-shop a mobilní aplikace, díky kterým bude nákup jízdenek i časových kuponů jednodušší.
PID Lítačka: mobilní aplikace, nový e-shop a kupon na kartě

„Jsem ráda, že jsme se konečně vydali cestou digitalizace a zavádění technologií 21. století do odbavování cestujících v hlavním městě a ve Středočeském kraji. Definitivně tak uzavíráme nechvalně proslulou kapitolu karty Opencard,“ komentovala zavedení nového systému pražská primátorka Adriana Krnáčová. Co konkrétně PID Lítačka cestujícím přinese?

Studenti a senioři po Praze levněji

Počátkem října zlevní Praha jízdné v městské hromadné dopravě: studenti a senioři (od 60 do 65 let) budou jezdit o šedesát procent levněji. Pro obě skupiny cestujících jsou nachystané tři druhy kuponů – měsíční za 130 korun, čtvrtletní za 360 korun nebo roční za 1280 korun. Studentům, kteří si dosud mohli levnější jízdenku pořídit pouze na deset měsíců, tak bude nově platit i o prázdninách.

Slevy navazují na rozhodnutí vlády, díky kterému od září zlevní studentské a seniorské jízdné ve vlacích a dálkových autobusech.

Prvního září zlevňuje jízdné na vlaky a autobusy. O kolik a pro koho?

Platební karta, In Karta a definitivní konec Opencard

Jednou z nejzásadnějších změn je rozšíření nosičů, na které lze (obrazně řečeno) nahrát časové kupony – jízdenky na měsíc, čtvrtletí nebo rok. Zatímco dosud se držitel časového kuponu neobešel bez zelené Lítačky nebo starší Opencard, nyní lze využít i platební kartu nebo In Kartu od Českých drah.

V případě platebních karet je důležité, aby šlo o kartu bezkontaktní, vydanou společností Visa či Mastercard. Jestli je karta debetní či kreditní, nezáleží. V praxi platební karta slouží jako takzvaný identifikátor: zakoupený časový kupon se v systému PID Lítačky spáruje s číslem platební karty. To mimo jiné znamená, že pokud o platební kartu přijdete, údaje o zakoupeném jízdném dál zůstávají v informační databázi PID Lítačky. Protože je platební karta pouhým identifikátorem, neprobíhají na ní v souvislosti s kuponem žádné transakce.

Vedle platební karty lze jako identifikátor použít také In Kartu Českých drah. Vše funguje stejně jako v případě platební karty: kupon není nahraný přímo na kartě, ale uložený v informační databázi systému PID Lítačka. Při ztrátě InKarty proto nehrozí ztráta zakoupených kuponů. Kdo bude chtít v průběhu platnosti časové jízdenky nosič změnit, například vyměnit Lítačku za platební kartu, může změnu zadat skrze uživatelský účet e-shopu www.pidlitacka.cz, ale i osobně na přepážce předprodejního místa DPP.

Anonymní vs. osobní

Kdo chce jako identifikátor využít platební kartu, měl by si ohlídat, jestli je v systému vedená jako karta anonymní nebo osobní. Na anonymní kartu lze totiž nahrát pouze dražší přenosné kupony, které nejsou vázané na konkrétní osobu. Platební kartu je proto potřeba uložit v režimu Osobní – jednoduše tak, že ke svému profilu nahrajete fotografii.

V souvislosti se spuštěním systému PID Lítačka dojde také k postupnému ukončení provozu karet Opencard. Ty aktuálně využívá zhruba 240 tisíc cestujících. Od prvního listopadu už ale na Opencard nepůjde nahrát žádné nové dlouhodobé kupony, pouze se nechají doběhnout jízdenky zakoupené před tímto datem. Jakmile platnost kuponu skončí, bude potřeba zvolit jeden ze tří způsobů zmíněných výš: Lítačku, platební kartu nebo In Kartu. Od prvního září zároveň půjde Opencard bezplatně vyměnit za Lítačku.

Nový e-shop a konec validátorů

Součástí nového dopravního systému je také e-shop. Právě zde – poté, co se uživatel zaregistruje – lze zvolit konkrétní identifikátor: Lítačku, platební kartu nebo In Kartu. Krom toho lze na e-shopu objednávat také jednotlivé kupony. V uživatelském účtu cestující vidí dobu jejich platnosti, zároveň se může nechat upozornit (esemeskou nebo e-mailem), jakmile mu má kupon vypršet.

Vychytejte! Dvojí ceny za vlak

Do PID (Pražské integrované dopravy) patří také některé vlakové spoje, které provozují České dráhy. Například mezi Prahou a Berounem, Roudnicí nad Labem nebo Benešovem. Konkrétní seznam vlakových příměstských linek najdete zde.

Integrované jízdné přitom bývá ve většině krajů levnější než tarif Českých drah. Pokud jde o Prahu a Středočeský kraj, dělá rozdíl až padesát procent. Například obyčejná jízdenka Českých drah z pražského smíchovského nádraží do Berouna přijde na 69 korun, jednotlivá jízdenka PID na 46 korun a s Lítačkou na 32 korun (cenové rozdíly na dalších trasách si můžete prohlédnout zde). České dráhy totiž počítají jízdné podle skutečně ujetých kilometrů, krajské integrované systémy rozdělují oblasti do pásem a vypočítávají jízdné podle vzdálenosti mezi nimi.

Zaměstnanci Českých drah ovšem nejsou povinní levnější jízdné nabídnout. Proto kdo chce jezdit levněji, musí se o levnější jízdenku přihlásit.

Informace o kuponu zakoupeném skrze e-shop se s nosičem spárují automaticky, nejpozději do šedesáti minut. Zakoupené jízdné už proto nebude potřeba zapisovat ve validátorech. Ty z vestibulů metra postupně zmizí. Kromě nákupu jízdenek v e-shopu lze samozřejmě i dál využívat prodejní místa DPP nebo centrum Lítačky v pražském Škodově paláci.

Další výhodou nového e-shopu je možnost propojení vícero účtů do jednoho. Rodiče tak můžou z jednoho profilu spravovat například kupony svých dětí. Studentům zase odpadá nutnost prokazovat se potvrzením o studiu přímo na prodejních místech. Stačí, když při vyplňování uživatelského profilu přidají číslo průkazky ISIC.

Jízdenka z aplikace

Konečně poslední novinkou je mobilní aplikace PID Lítačka, kterou lze v ostrém provozu využívat od prvního září (aktuálně běží v testovací verzi, dostupná je pro Android i iOS). Mobilní aplikace nabídne několik funkcí: vyhledávání konkrétních spojení a především nákup jízdenek. Do aplikace bude ovšem nejprve nutné přidat platební kartu, ze které se bude nákup jednotlivých lístků hradit. Jízdenku půjde zakoupit před každou jednotlivou jízdou, další variantou je nákup maximálně třiceti jízdenek najednou. Ty pak bude cestující postupně aktivovat. Zároveň půjde jednoduše přeposlat jízdenku do aplikace někoho jiného: příbuzného nebo kamaráda, případně aktivovat několik jízdenek najednou.

Vybudování celého systému přišlo Prahu a Středočeský kraj na 40 milionů korun. Další tři miliony korun padnou každý měsíc na provozní náklady.

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 10. 2018 16:41, Miky

Nový e-shop s novou registrací je parodie na webové formuláře. Amatérské, matoucí a částečně nefunkční. Strávíte s tím půl hodiny a nakonec stejně musíte jít koupit kupón do Metra.

+19
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

24. 2. 2021 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

Od března začínají platit nová pravidla Evropské komise, která zaručují opravitelnost domácích spotřebičů. Praktické dopady poznají spotřebitelé zřejmě až za dva roky. A například u... celý článek

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

23. 2. 2021 | Olga Skalková | 7 komentářů

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

Bezkontaktní čtečky u bankomatů se letos mají stát standardem, místo plastové karty stačí k ovládání chytrý mobil nebo hodinky. Moneta a Česká spořitelna půjdou s inovacemi ještě dál. celý článek

Povinné respirátory od čtvrtka. Přísnější pravidla podrobně

23. 2. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Povinné respirátory od čtvrtka. Přísnější pravidla podrobně

Pravidla pro ochranu dýchacích cest se zpřísní až od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února. Oznámila to vláda zhruba dvě hodiny před původně avizovaným zpřísněním: od minulého pátku... celý článek

Vláda zavřela obchody protiústavně. Hned se ale neotevřou

22. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Vláda zavřela obchody protiústavně. Hned se ale neotevřou

Způsob, jakým vláda uzavřela některé obchody a služby kvůli šíření koronaviru, není v pořádku. Konstatoval to Ústavní soud, když vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část usnesení vlády... celý článek

Doma ušitá rouška už nestačí. Obchody se neotevřou

19. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 18 komentářů

Doma ušitá rouška už nestačí. Obchody se neotevřou

Obchody se od pondělí neotevřou, rozhodla dnes vláda. Dosavadní omezení se nemění. Naopak se zpřísní podmínky pro nošení ochrany dýchacích cest.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.