Kdo si myslí, že poslanecká a senátorská práce je nuda, ten je zatraceně vedle. Tolik adrenalinu a dobrodružství si užijete jen málokde jinde. Nekonečný ping pong já na bráchu, brácha na mě dokáže pořádně zrychlit tep. A pak to napětí při strategické hře na přílepkování. Nesmíte se unáhlit, je třeba pěkně počkat na správnou chvíli a pak prudkým výpadem zaútočit – ale vše jen tak mimoděk, abyste nevzbudili příliš pozornosti. Rozruch se totiž v tomhle případě nevyplácí. A pak se zase rychle stáhnout, učísnout patku, přepudrovat nos, tvářit se, jako by se nechumelilo, a doufat, že na to žádný z upocených pisálků neupozorní dřív, než bude odhlasováno. Skutečnou výhrou v loterii jsou pro přílepkáře balíčky – kupříkladu ty úsporné. Tam se toho vejde...
Zákaz Ústavního soudu je pro srandu králíkům
Přílepek, jezdec v právu (jak říkají američtí právníci), nebo dokonce vmetek (jak se někdy celkem trefně říká u nás) se stal už dávno součástí českého politického folklóru. K jeho charakteristice patří, že to bývá pěkný zmetek. Ve většině demokratických systémů jsou přílepky zakázané. A nejinak to je u nás. O konci přílepků v Čechách rozhodl Ústavní soud v roce 2007. „Je nutné, aby zákon byl z hlediska formy i obsahu předvídatelný a konzistentní,“ stanovil tehdy soud. Jinými slovy: není jaksi možné, aby byla k zákonu upravujícímu povinnou školní docházku přilepena větička, že od příštího měsíce se všem poslancům zvyšuje plat.
Jenže kde ty loňské sněhy (a soudní verdikty) jsou. V Česku se přílepkuje dál. Naposledy jsme si koníček zákonodárců v přílepkování mohli připomenout včera. Novináři Aktuálně.cz upozornili, že na programu středeční schůze Sněmovny je také novela zákona o zaměstnanosti – pečlivě ukrytá v absolutně nesouvisejícím zákoně o sociálně-právní ochraně dětí.
Do zákona o ohrožených dětech, pěstounské péči a rušení kojeneckých ústavů ministerstvo práce a sociálních věcí v tichosti propašovalo také povinnost občanů pobírat prostřednictvím sKarty podporu v nezaměstnanosti. V dřívějších zákonech o sKartě na tuhle skupinu totiž jaksi zapomnělo.
Barvitá historie přílepkování
Česká historie přílepkování je bohatá. Rozhodně bohatší než státní kasa. Připomeňme si alespoň pár majstrštyků. Můžete hlasovat pro ten nejpovedenější – ať už nakonec prošel, nebo ne.
V roce 2001 se podařilo do zákona o státním dluhopisovém programu přilípnout zvýšení státního příspěvku politickým stranám na jedno poslanecké křeslo: mávnutím proutku tak stoupl z pěti set na devět set tisíc korun.
O pět let později se zase v zákoně o zprůhlednění finančních vztahů v oblasti veřejné kontroly záhadně objevilo snížení DPH na kávu a čaj z devatenácti na pět procent.
Kapitolu samu pro sebe tvořil Topolánkův batoh (neboli zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů), schvalovaný v roce 2007. Na poslední chvíli k němu byl spěšně přidán rozpracovaný zákon, který měnil celý systém cenotvorby léčiv. „Zákon byl vyrván z legislativního procesu. Týden před druhým čtením zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů oznámil ministr Julínek koaličním poslancům, že součástí zákona bude ještě část o stanovování cen a úhrad léčiv,“ popsal pro Peníze.cz tehdejší poslanec Hovorka. Zásadní změny v cenotvorbě léků, které se týkají zhruba třetiny ročních výdajů ze zdravotního pojištění, tak prošly mimo zájem médií a většiny poslanců. Odborná veřejnost a legislativní rada vlády se k nim podle exposlance Hovorky nemohla vyjádřit. Další pikantérie schvalovacího procesu najdete v našem starším článku.
Miliardový pozdrav do ČEZu poslali naši zákonodárci v roce 2009 v rámci novely zákona o spotřební dani. Její součástí totiž byl i kontroverzní přílepek, ve kterém stálo, že energetické společnosti budou moci získat i po roce 2013 emisní povolenky zdarma výměnou za to, že ušetřené peníze investují do modernizace svého provozu. Kritici upozorňovali, že se tak stát vzdává ve prospěch energetických firem desítek miliard. Předkladatelé návrhu Martin Říman z ODS a Milan Urban z ČSSD však bylí výjimečně zajedno.
V roce 2010 se pokusil poslanec Jiří Polanský (ODS) na přání tehdejší ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové propašovat do zákona o obecně prospěšných společnostech změnu zákona o soudech a soudcích. Přílepek měl zrušit podmínky praxe a odbornosti nezbytné pro zisk postu nejvyššího soudce. Stačilo by tak vlastně, aby měl daného kandidáta prezident rád. Skoro to vypadalo, jako by si ministryně Kovářové metla cestičku do nové funkce. Tajná revoluce na Nejvyšším soudu ovšem Kovářové s Polanským nevyšla.
Loni odhalila Strana zelených (již jako neparlamentní partaj) zajímavý přílepek ve zdravotnické reformě – v té době už za sebou měl zákon první čtení ve sněmovně. Někteří poslanci se pak sami divili, co odhlasovali. Ministerstvo vnitra totiž do reformy zdravotnictví propašovalo dodatek, který úřadům umožňoval tajit platy a odměny zaměstnanců státní správy. Právě horentní odměny na ministerstvech byly totiž leckomu trnem v oku. I tentokrát však bylo spiknutí odhaleno a přílepek ze zákona zmizel.
Další překvapení jsme zažili loni na podzim. V takzvaném (všimněte si sofistikovaného názvu) komplexním pozměňovacím návrhu k zákonu o podporovaných zdrojích energie se objevil přílepek, který měl umožnit zdarma zabírat pole a volnou krajinu pro výstavbu hal v průmyslových zónách. Nakonec byl však tento vmetek z návrhu stažen. Znovu jsme o něm slyšeli až letos v červnu. Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) si všiml podivného přílepku ve stavebním zákoně – měl výrazně snížit poplatky developerů za zabírání orné půdy. Sněmovna ho vyškrtla na poslední chvíli.
Když letos v březnu poslanci projednávali novelu silničního zákona, která měla nechat zmizet od silnic všechny billboardy, unikla informace, že se chystá pozměňovací návrh, který měl z novely udělat frašku. Billboardy by se sice zakázaly, ale povolilo by se umisťovat reklamu na informační tabule. Švitořili si o tom poslanec za TOP 09 František Laudát a jeho kolega z ODS Zbyněk Stanjura (ani jeden z nich iniciátorem onoho návrhu nebyl). Netušili, že jejich rozhovor zachytil a nahrál mikrofon. Těžit měl údajně z onoho pozměňovacího návrhu Roman Janoušek – kterého není třeba dlouze představovat. Jenže i tohle nakonec prasklo, a k činu tudíž vůbec nedošlo. Více se o billboardovém skandálu dočtete v našem starším článku.
Systém zahlcený blbostmi
Co říci závěrem? Šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa včera na konferenci o vymahatelnosti práva řekl, že náš stát už není schopen přijímat zákonné normy, které by dokázal uvádět do praxe, kontrolovat jejich uplatňování a sám je dodržoval. Systém je podle něj „zahlcen blbostmi“, a tak ani státní instituce nedodržují vlastní pravidla.
Novela stíhá novelu a v celkovém zmatku se neorientuje téměř nikdo. To se pak holt přílepkářům daří.
Co si o zálibě našich politiků v přílepkování myslíte vy? A jaký tajný přílepek byste do našeho právního řádu propašovali rádi? Pište do diskuze. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou od Grady.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
9. 11. 2012 10:07 | Slezák
8. 11. 2012 18:54 | Glosglober
zákonných norem je nejvyšší povinností a ctí pro práci každého poslance.
8. 11. 2012 9:53 | Whispere
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 11. 2012 8:56 | MoB
8. 11. 2012 8:22 | Vláďa
8. 11. 2012 7:36 | Johny
Zobrazeno všech 6 komentářů