Paroubek, střed, svobodní. Tři slepá místa ODS, ve kterých stojí její smrt

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 9. 11. 2012 | 14 komentářů
ODS uráží středové voliče – a těm napravo nabízí středový program. Navíc si nevšimla, že přišla o ideálního protivníka, který jí nahrál na dva volební smeče.
Paroubek, střed, svobodní. Tři slepá místa ODS, ve kterých stojí její smrt

Lidé na pokraji katastrofy mívají zvláštní dar dokonale ignorovat hrozící nebezpečí. O takových „slepých místech“ se pěkně píše v knize Chyby se staly, ale ne mou vinou nebo v Rychlém a pomalém myšlení. Je tedy zajímavé všimnout si toho, o čem se na 23. kongresu ODS vůbec nemluvilo.

Zatímco se ve stenozáznamech projevů 37krát objevují komunisté, 69krát odpovědnost a 238krát oni nechápající a nepochopitelní voliči, některá slova mezi 41 tisíci jiných najdete jen jedinkrát:

Paroubek

Na zdechlého lvíčka si vzpomněla pouze Miroslava Němcová. Jenže právě jeho strašidelný řev mezi lety 2005 a 2010 dělal z ODS volitelnou stranu, hráz nejen proti zadlužování — ale taky proti návratu osmdesátých let, aroganci moci, propoceným košilím, veksláckým kolotočářům a Michalu Davidovi. ODS se tehdy do dvou vlád nedostala dík svému programu — ale díky tomu, že programem druhých byl gulášový socialismus.

Jiří Paroubek odešel, zmizel i David Rath a normalizační zombie Vítězslav Jandák už žere mozky jen mimo záběry kamer. Upocení arogantní tlustoprdové mezi tím uchvátili ODS: Tomáš Chalupa, Petr Tluchoř a Pavel Blažek připomínají svým vzezřením i svými slovy spíš reformované komunisty než vůdce moderní konzervativní strany.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

ČSSD má teď v čele slušného úředníčka s rovnátkovým úsměvem. Kdyby si takový typ koupil prázdný byt vedle vašeho, spadne vám kámen ze srdce. A kdyby převzal premiérské křeslo, vedl by zemi hůř než Petr Nečas? Měli by komunisté v „konstruktivní opozici“ na nezávislá média a soudy větší pifku než Marek Benda? Náměty k zamyšlení před další mobilizací. S tím souvisí druhé slepé místo…:

Střed

„Musíme opět být autentickou politickou pravicí, tedy zřetelným konkurentem levice. Nikoli baráčníky, jako byla ODA, nikoli útulkem havlistických politiků jako byla Unie svobody. Víc než kdy dřív platí známé pravidlo, že politický střed je jen jiný výraz pro levici,“ volá Boris Šťastný ve svém projevu, kde jako jediný v dosud publikovaných stenozáznamech používá slovo „střed“. Zapomíná, že ODS měla už od svého založení blíž ke středu než k plnokrevné pravici.

Když Šťastný vzpomíná na „ofenzívní minulost v devadesátých letech“, zapomíná na cukání Zakladatele pod tlakem odborů, na nechuť ODS deregulovat nájmy a privatizovat banky a naopak na ochotu jejích poslanců odcházet z hlasování o prvních schodkových rozpočtech. Na svérázné pojetí „ostré artikulace a obhajoby zájmů pravicového voliče“ teď ostatně Boris Šťastný navazuje vlastní snahou o plošný zákaz kouření v restauracích. A tím se dostáváme k poslední slepé skvrně. Té největší. Jsou jí:

O čem se špekuluje

Anketa

Vrátí se Václav Klaus do čela ODS?

Svobodní

S autenticky pravicovým programem skončíme na třech procentech jako Strana svobodných občanů, varoval na kongresu Mirek Topolánek, který jediný berany zmínil. Uzavřel tak kruh nepochopení.

Strana svobodných občanů není mimo sněmovnu kvůli programu. Za prvé: lidé až do letošních podzimních voleb báli dávat hlasy, „které propadnou“ – i kvůli tomu strachu z Paroubka. Za druhé: Petr Mach má charisma Hermana Van Rompuye. Pokud by jej nahradil Jiří Payne nebo Jaroslav Kubera, ze strany se může stát výkladní skříň myšlenek, na které slyší pět, deset, patnáct procent populace. Viz 12,14 % a 5,88 % procent pro Slobodu a solidaritu ve dvojích posledních slovenských volbách.

Zatímco evropská politika ODS spočívá v pasivně-agresivním směňování ústupků za dotace, svobodní velí: vystoupit. Zatímco ODS se nepodařilo za dva a půl roku vládnutí zeštíhlit státní správu, svobodní mají seznam institucí ke zrušení. Zatímco boj ODS a TOP 09 proti mytickým zneužívačům sociální podpory spočívá v preventivní šikaně všech, svobodní prostě říkají: přerozdělování je systémová chyba. Nikdy nevládli, nejsou tedy pošpinění korupcí ani kompromisy. Jednou sice stejně jako SaS narazí na to, že když svůj program považujete za Zjevenou Pravdu, těžko se vám dělají ústupky, a tedy vládne – tohle slepé místo ale zatím nikoho trápit nemusí.

ODS tedy přišla o ideálního protivníka, který ji nahrál na poslední dva volební úspěchy. Uráží středopravé voliče a těm nejpravicovějším zase nabízí středový program. Nic z toho ještě samo o sobě není tragédií. Stranu do hrobu táhne teprve její kolektivní slepota: na posledním kongresu si totiž ničeho z toho nikdo nevšiml.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+67
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 11. 2012 7:15, Johny

ODS jako strana je v koncích. To co předvádějí její představitelé, je tragédie. A nová krev, co tam přišla, je už pěkně zašpiněná. Považuji se za pravicově smýšlejícího a střední třídu, ale jako takový jsem od ODS jenom "šikanován" a "vysáván". Autor to (jako vždy) vystihl trefně: ODS se chová levicověji, než by měla, a tím si odlákává spoustu voličů k jiným stranám nebo ti voličové raději ani volit nejdou. Jediné co potřebuje ODS: vrátit se nohama a hlavama na zem, mezi normální lidi, kteří chtějí něčeho dosáhnout bez toho, aniž by řvali o soc.dávky a o jistoty od státu -- a trochu jejich hlasy poslouchat -- pak by jejich politika musela nutně vypadat jinak a ne tak jak vypadá teď.

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 11. 2012 22:12, básník špína

blbá řeč...každému rozumnému člověku jde o to aby mohl pracovat...ale dneska je mu v práci mbráněno uměle vyvolanou nezaměstnaností a ještě jsou okrádáni o pomoc na kterou si většina mnoho let platila sociální a zdravotní pojištění....jsem člověk,kterému sociální podpora zvedá tlak a proto o ni nežádám,i kdybych mohla...vyhrát u mně může jedině ten kdo mi nabídne slušně placenou práci...jenže slušně placená práce by měla být tak abych byla schopna uživit rodinu a ještě si aspoň jednou za rok mohla odpočinout na pěkné dovolené....představa o slušně placené práci je ve výši výdělku minimálně 25 000 kč měsíčně.....a to by jste hned viděli,že lidé nebudou mít potřebu si na cokoli půjčovat peníze...maximálně na koupi bytu nebo rekonstrukci...při miínimálním příjmu 25 000kč se dá dokonce i přispořovat na důchod....jo jo....UTOPIE.....ovšem...jsem toho názoru,že záleží jen na nás jestli si svoji utopii zviditelníme a necháme ji oživnout....

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jeden obrázek řekne za tisíc Švorcových. Cesta do hlubin komunistovy duše

26. 10. 2012 | Michal Kašpárek | 27 komentářů

Jeden obrázek řekne za tisíc Švorcových. Cesta do hlubin komunistovy duše

Připomínat si doby reálného socialismu je v pořádku. Omezit se přitom jen na fronty na banány ale nadělá víc škody než užitku. Paměť navíc potřebují osvěžit nejen příznivci extrémní... celý článek

Klausova raketa do světa

21. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ

Klausova raketa do světa

Nedá nám to. Skoro nikdo sice letos k volbám nešel, ale všichni o nich mluví, takže nemůžeme stát stranou. Mlít pantem nebudeme, stačí nám na to něco málo přes dvacet slov, což je například... celý článek

Očima expertů: Jaký dopad budou mít krajské a senátní volby?

19. 10. 2012 | Ondřej Tůma

Očima expertů: Jaký dopad budou mít krajské a senátní volby?

Co pro Českou republiku znamenají výsledky krajských a prvního kola senátních voleb? Přečtěte si názor politologa Jiřího Pehe, ekonoma Lukáše Kovandy, sociologa Jana Kellera či miliardáře... celý článek

Povolební komentář: Naduřelého píchati do břicha…

15. 10. 2012 | Michal Chleboun | 17 komentářů

Povolební komentář: Naduřelého píchati do břicha…

Když byly v sobotu zveřejněny první výsledky sčítání hlasů v krajských a senátních volbách, jedna věc byla jasná každému: voliči se rozhodli vyprášit kožich vládnoucí ODS i dominantní... celý článek

ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

27. 7. 2012 | Michal Kašpárek | 11 komentářů

ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

Koalice „rozpočtové odpovědnosti“ není odpovědná ke svým voličům – ale ke svým věřitelům. Uvěřitelné ideály ODS schází už dlouho, poslední týden z ní ale přesto padá brada.

Partners Financial Services