Čtěte smlouvy, džungle českého trhu s energiemi houstne

Karel Toman | rubrika: Aktuálně.cz | 20. 11. 2011
Čtěte smlouvy, džungle českého trhu s energiemi houstne
Džungle na českém trhu s energiemi houstne. Z chodeb paneláků, kde podomní prodejci už nějaký čas lidem strkají nohy do dveří a místy i falšují jejich podpisy, se teď konkurenční boj stěhuje do právních kliček v drobnopisu dodatků ke smlouvám.

V půli srpna totiž vstoupila v platnost novela energetického zákona, která výrazně posiluje práva zákazníka, a mnohé firmy už hledají způsoby, jak ji obejít. Triků je ale mnohem víc a Energetický regulační úřad je jimi doslova zavalen.

Novela například firmám ukládá povinnost doručit lidem změny cen a tarifů, čímž pro zákazníka automaticky vznikne právo od smlouvy odstoupit.

Například nové marketingové akce Pražské energetiky a RWE se ale navzdory tomu snaží své zákazníky u sebe udržet, nebo jim zkomplikovat odchod ke konkurenci, způsoby, které jsou podle občanského sdružení Test na hraně zákona.

Vraťte nám dar, zaplaťte pokutu

„Obě nabízejí smlouvy na dobu určitou. V případě Pražské energetiky je u předčasného vypovězení smlouvy požadováno vrácení poskytnutého finančního bonusu, u RWE je to smluvní pokuta,“ upřesňuje Jan Votočka z časopisu dTest, který sdružení vydává.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Jmenované společnosti odmítají, že by zákon obcházely.

Zákazník, který RWE zmíněnou smlouvu vypoví, musí podle dodatku zaplatit pokutu 2 000 korun za domácnost nebo 8 000 korun za maloodběratele. „Tuto smlouvu nelze vypovědět,“ stojí mimo jiné v dodatku.

„V případě, že zákazník smlouvu předčasně vypoví, zůstává nám stále komodita, kterou jsme museli pro zákazníka nakoupit a kterou se zavázal odebrat,“ vysvětluje mluvčí RWE Martin Chalupský, proč společnost vyžaduje smluvní pokutu za to, nač má mít podle novely zákazník automaticky právo.

Pražská energetika zase u podzimní akce na smlouvy na dobu určitou nabízí slevu 10 procent a finanční „dárek“, který po podpisu smlouvy odečte z ročního vyúčtování. Pokud zákazník smlouvu předčasně vypoví, PRE na vrácení slevy netrvá, vyžaduje ale vrácení dárku 1 200 korun pro domácnosti a 2 400 korun pro podnikatele.

„Proč by měl zákazník dostat dárek a pak hned odejít k jinému dodavateli i s ním? To přece postrádá logiku, ne?“ tvrdí mluvčí PRE Petr Holubec.

ERÚ: Jsou to vážné věci a narůstá to

Ani Energetický regulační úřad (ERÚ) nebyl schopen za dva týdny potvrdit, zda se u těchto či jiných společností zabývá podezřením na obcházení možnosti automaticky vypovědět smlouvu, kterou zavedla novela energetického zákona. Podle mluvčí Jarmily Lehnerové je totiž právní oddělení ERÚ zasypáno stohy podnětů.

Anketa

Chystáte se porozhlédnout, jestli někde nemají elektriku levněji?

„Jsou to opravdu závažné záležitosti a narůstá to,“ shrnula agendu, kterou liberalizace trhu s energiemi úřadu přináší.

„Budu mít avizovanou slevu, i když odstoupím? Budu platit aktivační nebo deaktivační poplatek?“ jmenuje některé další „chytáky“ schované v drobnopisech dodatků ke smlouvám.

To, že se na první pohled atraktivní nabídky s nejrůznějšími bonusy a slevami nemusí vyplatit, potvrzuje i Kateřina Vaňková ze specializovaného serveru Srovnejenergie.cz. Platí to podle ní například právě o listopadové akci RWE zafixovat si červnové ceny před listopadovým zdražením na dva roky.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

21. 4. 2011 | Arsen Lazarevič | 14 komentářů

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

Přišla krize a firmy řezaly náklady. Projevilo se to i na platech: jejich růst polevil, ve 4. čtvrletí roku 2010 reálné mzdy dokonce poklesly. Šetření se tedy nevyhne ani domácnostem.... celý článek

Jak ušetřit stovku, dvě stovky.... tisíce II.

28. 7. 2010 | Václav Valášek | 6 komentářů

Jak ušetřit stovku, dvě stovky.... tisíce II.

Šetřit se dá i bez velkého utahování opasků, které by vám snížilo životní úroveň. Tady je dalších pět rad, jak s určitým nadhledem ušetřit dost peněz.

Rodinný rozpočet: levná pomoc, jak ušetřit a vyhnout se dluhům

11. 5. 2009 | Petr Čermák | 11 komentářů

Rodinný rozpočet: levná pomoc, jak ušetřit a vyhnout se dluhům

Češi by po letech utrácení a zadlužování měli zasednout ke stolům a začít si dělat rodinný rozpočet. Lépe si tak naplánují budoucí výdaje, zajistí jejich financování a zároveň budou... celý článek

Jak srazit účet za elektřinu o tisíce

10. 10. 2008 | Petr Čermák | 34 komentářů

Jak srazit účet za elektřinu o tisíce

Za elektřinu platí domácnosti každý rok tisíce korun. Mnoho z těchto peněz úplně zbytečně. Stačí třeba vypínat spotřebiče z pohotovostního režimu. Vyplatí se i investice do úsporných... celý článek

Jak ušetřit na provozu domácnosti

29. 9. 2005 | Petr Vykoukal | 2 komentáře

Jak ušetřit na provozu domácnosti

Svěrákovy "složenky, krávy zelený nenažraný," ve své poště nevidí rád asi nikdo. Neporadíme vám, jak se jim vyhnout. Dozvíte se ale, jak je možné náklady na služby výrazně snížit.

Partners Financial Services