Ošetřovné a podzimní prázdniny. Kolik dostanete za volný týden

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 10. 2020 | 14 komentářů
Ošetřovné a podzimní prázdniny. Kolik dostanete za volný týden

Zdroj: Shutterstock

Během zavřené školy můžete od října čerpat ošetřovné bez časového omezení, zároveň dostanete víc peněz než podle standardních pravidel. Změny v ošetřovném kvůli koronaviru už schválili poslanci, čeká se prakticky jenom na formality: potvrzení senátory a zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Jenže: Jak to bude během následujícího týdne od pondělí 26. října, kdy se postupně sejdou mimořádné volno, státní svátek a klasické podzimní prázdniny? Nepřijdete kvůli tomu o nárok na ošetřovné za víc dnů, než byste měli?

Stručně řečeno: nepřijdete. Pravidla zůstávají stejná, jako kdyby žádná koronavirová omezení nebyla.

Podle zákona nemáte nárok na výplatu ošetřovného (kvůli zavřené škole) „v období školních prázdnin a volných dnů vyhlášených ředitelem školy v průběhu školního roku“.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Za čtvrtek 29. a pátek 30. října tedy ošetřovné nedostanete. Tyhle dva dny jsou podzimní prázdniny, které by byly, i kdyby tu neřádil koronavirus. Buď byste si tedy stejně vzali dovolenou a byli s dětmi, nebo máte možnost pracovat z domova, v horším případě byste museli na pracoviště. Bohužel: letos je to komplikovanější tím, že děti nemůžete tak snadno poslat třeba k prarodičům.

Ve středu 28. října je státní svátek. Za ten ošetřovné dostanete, protože – kromě zmíněné výjimky o dva odstavce výš – se vyplácí za každý kalendářní den, až to až do dne, kdy se školy znovu otevřou.

A ošetřovné dostanete i za pondělí 26. a úterý 27. října. Děti sice mají mimořádné volno, ale oficiálně nejde ani o prázdniny, ani o ředitelské volno. Z pohledu zákona jde o běžný kalendářní den, za který ošetřovné náleží.

Pro přesnost: Pondělí a úterý stanovil ministr školství jako volné dny. A jak jsme si napsali, zákon zmiňuje (jako výjimku, kdy nedostanete ošetřovné) jenom ředitelské volno na prázdniny. Ministr navíc přímo odkazuje na dřívější usnesení vlády, která pro 26. a 27. října „zakázala osobní přítomnost žáků na vzdělávání“ – ještě předtím, než školy od 14. října zavřela plošně.

Ošetřovné při péči o dítě kvůli zavřené škole

DatumDostanete?
pondělí 26. říjnaano
úterý 27. říjnaano
středa 28. říjnaano
čtvrtek 29. říjnane
pátek 30. říjnane
sobota 31. říjnaano
neděle 1. listopaduano

Kvůli dvěma dnům podzimních prázdnin každopádně nemusíte ošetřovné ukončovat, přerušovat nebo to někam hlásit. Tedy kromě domluvy se zaměstnavatelem, které byste se však ohledně 29. a 30. října stejně nevyhnuli.

Po skončení kalendářního měsíce pak zaměstnavateli předáte „výkaz péče“ za celý říjen. V něm označíte, v jaké dny jste o dítě pečovali, případně kdy se místo vás staral někdo jiný. Se stejným výkazem jste se nejspíš setkali už při čerpání ošetřovného na jaře.

Co se mění a jak to teď funguje? Popsali jsme podrobně:

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 10. 2020 15:13, Ája

Ošetřovné za vikendy bych nevyplácela,školy o víkendu taky nefungují!!

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 10. 2020 20:25, david

dnesni vlada je nejlepsi co mame babis osobnost pro lidi osetrovne je na miste nasi duchodci ziji na pokraji chudoby to je smutne k placi

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Ošetřovné stoupne a prodlouží se. Schváleno

29. 10. 2020 | Petr Kučera | 74 komentářů

Ošetřovné stoupne a prodlouží se. Schváleno

Změny v ošetřovném potvrdili i senátoři. Doba čerpání se prodlouží, denní částka stoupne a dosáhne na něj víc lidí.

Ošetřovné při zavřené škole. Aktuální přehled a kalkulačka

22. 10. 2020 | Petr Kučera | 64 komentářů

Ošetřovné při zavřené škole. Aktuální přehled a kalkulačka

Delší, pro trochu víc lidí a nakonec i vyšší. Změny v ošetřovném, když zůstanete s dítětem doma kvůli zavřené škole, schválili poslanci. Projděte si odpovědi na časté otázky.

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

19. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

Žádost o jednorázovou pomoc na úhradu životních nákladů se zjednodušila. Navíc nově přispěje i na splátku hypotéky. Úplně snadné to ale není.

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

8. 10. 2020 | Veronika Doskočilová | 22 komentářů

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních 23 milionů korun, u sebe nejspíš nemáte. Možná ale v peněžence najdete zdánlivě obyčejné mince... celý článek

Partners Financial Services