Berete si půjčku? Cokoli neřeknete, může být použito proti vám

Nepřiznané starší půjčky, zamlčení vyživovaných dětí nebo příjem o trochu, vyšší než ve skutečnosti berete. Nepravdivě nebo neúplně vyplněná žádost o půjčku může znamenat trestní stíhání pro úvěrový podvodu. Co všechno je potřeba přiznat a jaký může být trest pro ty, kteří zalžou nebo zamlčí?
Berete si půjčku? Cokoli neřeknete, může být použito proti vám

Základní pravidla zodpovědného půjčování říkají – nepůjčovat si na zbytečnosti, pečlivě vybírat poskytovatele úvěru a především nevytloukat jednu půjčku druhou. Jenže kvůli úvěru se můžete dostat i do jiných problémů, než je dluhová past. Stačí, abyste úvěrové společnosti zamlčeli důležité informace – třeba, že už pár půjček splácíte – nebo fixlovali, pokud jde o výši příjmů. Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK pro registr dlužníků SOLUS by například problémy se splácením starších dluhů při žádosti o novou půjčku zapíralo čtyřicet lidí ze sta. Jen deset procent z nich si přitom uvědomovalo, že se tak můžou dopustit trestného činu úvěrového podvodu.

Anketa

Měli jste někdy víc půjček najednou? Hypotéku nepočítaje...

Podvod, i když řádně splácíte. Ovšem – kde není žalobce…

Kdo totiž při sjednávání úvěrové smlouvy uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, případně důležité informace zamlčí, dopouští se podle trestního zákoníku úvěrového podvodu. Trestem pak může být odnětí svobody až na dva roky. Roli přitom nehraje, jestli svým jednání způsobíte škodu. Jinak řečeno – je jedno, jestli úvěr splácíte nebo ne, rozhodující je uvedení nesprávných informací. Tomu, kdo úvěr nesplácí, nicméně hrozí ještě delší pobyt ve vězení – záleží na výši dlužné částky. Konkrétně až pět let, pokud svým činem způsobí větší škodu (dosahující částky nejméně 50 tisíc korun) a až deset let pro toho, kdo způsobí škodu velkého rozsahu (dosahující částky nejméně pět milionů korun).

V praxi se ale na podvod přijde nejčastěji právě v momentě, kdy klient úvěr řádně nesplácí – teprve tehdy si totiž někteří poskytovatelé úvěru údaje uvedené v žádosti začnou prověřovat. Pro příklad: „Ze spáchání přečinu úvěrový podvod je obviněný 32 letý muž z Ostravy, který v lednu tohoto roku sjednal v prodejně ve Strakonicích se společností úvěrovou smlouvu na nákup mobilního telefonu. Před uzavíráním smlouvy se seznámil s obchodními podmínkami společnosti, se kterými souhlasil, přesto do úvěrové smlouvy úmyslně uvedl nepravdivé údaje o svém zaměstnání a měsíčním příjmu. Na základě smlouvy s nepravdivými údaji mu byl poskytnut úvěr, který se zavázal uhradit v pravidelných měsíčních splátkách. Do současné doby však žádnou splátku neuhradil a stal se nekontaktním. Společnosti, která mu úvěr poskytla, muž způsobil škodu ve výši 9000 korun,“ uvádí o jednom z mnoha případů web Policie ČR.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Přiznejte příjmy, i výdaje

Ať už budete o půjčku žádat v bance nebo u některé z nebankovních společností, počítejte s tím, že budou chtít vědět, kolik každý měsíc vyděláváte. Pokud jde o banky, zaměstnanci musí doložit potvrzení o příjmech orazítkované přímo od zaměstnavatele, podnikatelé daňové přiznání za poslední zdaňovací období a například penzistům stačí rozhodnutí o přiznání důchodu. Jak jste na tom, co se příjmu týče, pak samozřejmě chtějí vědět i nebankovní úvěrové společnosti. Řada z nich, pokud například kupujete zboží na splátky, ale vystačí pouze s tím, co do žádosti sami uvedete. Navýšit si příjem o pár tisícovek je tak poměrně snadné, pamatujte ale na to, že se tak vystavujete riziku stíhání za úvěrový podvod i v případě, že závazky řádně splácíte.

Úvěrové společnosti se ale nezajímají jen o vaše příjmy. Jde jim totiž především o vaši bonitu – jinak řečeno o schopnost splácet. O tom, jestli jste či nejste bonitní, přitom nerozhoduje, kolik každý měsíc berete, ale i částka, kterou pravidelně utratíte. V praxi byste tedy měli sečíst a do žádosti uvést opravdu všechny pravidelné výdaje – na bydlení, jídlo a podobně. Přiznat byste měli i počet vyživovaných dětí a samozřejmě také všechny úvěry, které aktuálně splácíte.

Nezamlčujte úvěry

Banky i další finanční instituce by se totiž kromě bonity měly zajímat i o vaši úvěrovou historii – zda už nějaký úvěr nebo dokonce úvěry máte, kolik dohromady dlužíte, ale i jak jste na tom s platební morálkou. Pokud si půjčujete v bance, lehce si vás prověří v úvěrových registrech. Stejně tak sahají do registrů i některé nebankovní úvěrové společnosti. A podle statistik si žadatele začínají prověřovat stále pečlivěji – dokazují to jak rostoucí počty dotazů do registrů, které loni přesáhly hranici tří milionů, tak i rostoucí počet zamítnutých žádostí o úvěr. Zatímco v září roku 2015 evidoval Bankovní a Nebankovní registr klientských informací 648 tisíc odmítnutých žádostí, v září 2016 to bylo již téměř 661 tisíc odmítnutých žádostí.

Pořád se ale najde řada nebankovních poskytovatelů, kteří s registry nespolupracují – informace o svých klientech neposílají a žadatele o půjčku si v nich ani neprověřují. Zavedenou praxi by teď mohl změnit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který nabyl účinnosti prvního prosince. Zavádí nová, pro poskytovatele úvěru citelně přísnější pravidla, pokud se prokáže, že si dostatečně neprověřil schopnost klienta splácet. Dosud platilo, že v takovém případě se úvěrová smlouva zrušila, klient neplatil žádné sankce, zároveň ale musel celý dluh najednou splatit. Podle nových pravidel už ale bude moct vypůjčenou částku – bez úroků a sankcí – splácet ne najednou, ale podle svých možností.

Na povinnosti klientů přiznat barvu, pokud jde o starší úvěry či výši příjmů, ale ani nový zákon o úvěrech nic nezmění.

Registry dlužníků

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

BRKI vede databázi údajů o úvěrových vztazích mezi bankami a jejich klienty. Jsou v něm údaje klientů vypovídající o jejich bonitě a důvěryhodnosti – informace o celkové úvěrové angažovanosti klienta, o čerpání jednotlivých úvěrových produktů a jeho platební morálce. V BRKI jsou jak pozitivní, tak i negativní informace, například i o kontokorentním úvěru či kreditních kartách – zkrátka kompletní úvěrová historie klienta.

Informace jsou v registru vždy po dobu trvání úvěrové smlouvy a navíc po dobu dalších čtyř let po jejím ukončení.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

NRKI slouží leasingovým a splátkovým firmám, jednoduše poskytovatelům úvěru vyjma bank – konkrétně jde například o Provident, Zaplo či HomeCredit. Kompletní seznam najdete na webu NRKI. Stejně jako Bankovní registr klientských informací spravuje NRKI databázi údajů o úvěrových produktech poskytnutých nebankovními úvěrovými společnostmi i informace o tom, zda klient své závazky včas a řádně splácí.

I v Nebankovním registru jsou informace vždy po dobu trvání úvěrové smlouvy plus další čtyři roky po jejím ukončení.

Registr dlužníků SOLUS

Vedle těchto dvou registrů pak existuje ještě registr SOLUS, do kterého se dostane jméno toho, kdo má nebo měl problém se splácením – ať už úvěru nebo třeba jen faktur za telefon. Informace o dlužnících totiž do registru SOLUS posílají jak banky, tak i mobilní operátoři nebo dodavatelé energií. Členské společnosti se pak z registru dozvídají především o existenci dluhu, případně jeho úhradě. Informace o úhradě dluhu je v SOLUSU tři roky, údaje o platbách mobilním operátorům a dodavatelům energií se vymažou do jednoho roku od data, kdy jste dlužnou částku uhradili. SOLUS má aktuálně 55 členských společností.

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Air Bank pojistí schopnost splácet hypotéku

4. 8. 2021 | Petr Kučera

Air Bank pojistí schopnost splácet hypotéku

Air Bank od pátku rozšíří nabídku o pojištění schopnosti splácet hypotéku. Spolupracuje na něm s pojišťovnou BNP Paribas Cardif. Kdo ho využije, získá o 0,15 procentního bodu... celý článek

Česká leasingová a finanční asociace mění vedení

3. 8. 2021 | Petr Kučera

Česká leasingová a finanční asociace mění vedení

Předsedkyní představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA) se stala Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti ESSOX. Dosavadní místopředsedkyně představenstva přebírá... celý článek

A hotovost na ten byt máte? Proč ceny bydlení dál porostou

3. 8. 2021 | Jana Poncarová | 67 komentářů

A hotovost na ten byt máte? Proč ceny bydlení dál porostou

Když půjdete na prohlídku bytu nebo chaty, makléř se vás rovnou zeptá, jestli máte hotovost. Na realitním trhu teď diktují podmínky prodávající. Filip Belant, ředitel úvěrových produktů... celý článek

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

Pro případ ztráty pravidelného příjmu má více než třetina Čechů (35 %) finanční rezervu na čtyř a více měsíců. Pětina lidí (20 %) by vydržela přinejmenším sedm měsíců. Ukázal to průzkum... celý článek

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

21. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Průměrný úrok hypoték počtvrté v řadě stoupl – v červnu na 2,13 % z květnových 2,06 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.