Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Výši zaplacených poplatků u lékaře ohlídá pojišťovna

Výši zaplacených poplatků u lékaře ohlídá pojišťovna
Když poslanci schválí návrh reformy zdravotnictví, budou zdravotní pojišťovny muset sledovat, kolik každý pojištěnec zaplatil na nově zaváděných regulačních poplatcích. Pokud pacient překročí stanovený limit, pojišťovna mu poplatky zaplacené nad tuto hranici, vrátí.

Pokud projde parlamentem reforma zdravotnictví navržená ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem, začnou pacienti platit regulační poplatky za návštěvy u lékaře, pobyt v nemocnici či za každý předepsaný lék. Kdo bude mít v té době elektronickou zdravotní knížku (IZIP) od Všeobecné zdravotní pojišťovny, bude mít o platbách přehled. "Plánujeme, že lidé s elektronickou knížkou by mohli přes internet sledovat, kolik už na poplatcích zaplatili. Tento údaj by mohl být i ve výpisech poskytnuté lékařské péče, o jejichž zasílání rovněž uvažujeme," říká Tereza Květoňová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Díky internetu by tak mohli pacienti snadno zjistit, jestli už překročili maximální výši regulačních poplatků placených z vlastní kapsy. Tento práh je v návrhu reformy stanoven pro pacienty všech zdravotních pojišťoven na pět tisíc korun ročně. Počítají se do něj poplatky zaplacené při návštěvě lékaře, které by měly činit 30 korun za jednu návštěvu, a doplatky za léky, které jsou částečně hrazeny ze zdravotního pojištění. Doplatek se však bude do limitu započítávat jen do takové částky, kterou by pacient doplatil u nejlevnějšího léku dostupného na trhu.

Kde a kolik by měli pacienti platit
Návštěva praktického lékaře a gynekologa 30 Kč
Návštěva u specialisty, logopeda a klinického psychologa 30 Kč
Za každý předepsaný lék hrazený ze zdravotního pojištění 30 Kč
Za návštěvu pohotovosti 90 Kč
Za den pobytu v nemocnici 60 Kč
Kdo by poplatky platit neměl
Děti do tří let
Lidé v ochranné léčbě nařízené soudem
Osoby s infekčním onemocněním, kterým je léčba nařízena nebo jsou v karanténě
Osoba s potvrzením, že pobírá dávky v hmotné nouzi

Za návštěvu lékaře by se nemělo platit v případě
Preventivní prohlídky
Hemodialýzy
Laboratorního nebo diagnostického vyšetření vyžádaného ošetřujícím lékařem, pokud není provedeno přímo při jeho návštěvě
Vyšetření při odběru krve na transfúzní stanici

Zdroj: Návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění

Pacient se tak může dostat do situace, že doplatí za předepsaný lék v lékárně i několik stovek korun, ale pojišťovna mu započítá třeba jen několik desítek korun, protože mu lékař mohl předepsat levnější lék s menším doplatkem. To ovšem nebude platit v případě, kdy lékař na recept vyznačí, že u pacienta předepsaný lék nelze nahradit levnější verzí léčiva se stejnou účinnou látkou. Pak se případný doplatek za takto předepsaný lék bude do limitu započítávat celý. "Chtěli jsme tím ochránit nemocné pacienty, kteří nemohou změnit svůj lék za levnější," vysvětloval před časem Hospodářským novinám mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něj by měly zdravotní pojišťovny kontrolovat, jestli lékaři na dražších lécích netrvají zbytečně.

Údaje o zaplacených poplatcích budou pojišťovnám zasílat lékaři a lékárny. Ti pojišťovnám sdělí, jak vysoký poplatek od kterého pojištěnce, který den vybrali.

Když pacient pětitisícový limit v daném kalendářním roce překročí, měla by mu jeho zdravotní pojišťovna poplatky uhrazené nad tuto částku vracet. Bude na to ovšem mít spoustu času. Poplatky se budou zúčtovávat čtvrtletně. Pokud bude mít pacient nárok na jejich vrácení, dostane je nejdéle za dva měsíce po skončení daného čtvrtletí.

Pokud během roku někdo změní zdravotní pojišťovnu a překročí pětitisícový limit, vyplatí mu poplatky zaplacené navíc nová pojišťovna. Ta se následně spojí s předchozím ústavem, u něhož byl pacient pojištěn, a poměrnou částku podle délky pojištění dané osoby po ní bude chtít zpátky.

Celý tento systém bude pravděpodobně poměrně nákladný. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Roman Horák odhaduje, že evidence poplatků, sledování limitů léčby, nutná úprava informačních systémů a dodatečná administrativa bude stát největší českou zdravotní pojišťovnu několik desítek milionů korun. Ty pojišťovna zaplatí z vybraného zdravotního pojištění.

Co si myslíte o navržených poplatcích u lékaře?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 8. 2007 20:39, zarecky

Průměrný důchod je někde nad 8 tis. Kč a je to čistý příjem. Pracující mají vyšší příjmy (ale ne všichni !!), na druhé straně živí i své děti. Kolik myslíte, že je u nás rodin, kde je čistý příjem na hlavu přes 8 tis. Kč - samozřejmě čistého.

Reagovat

 

+48
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 20. 08. 2007 08:21)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 8. 2007 15:04, XXL

Osobně nemám nic proti platbě 30,- Kč u lékaře ani proti platbě 30,- Kč za recept.
Ale v tom případě očekávám snížení plateb zdravotního pojištění.
Zavedení přímých plateb za návštěvu lékaře a zdanění zdravotního pojištění, pardon, zdravotní daně, to nepovažuju za žádnou reformu, ale za prachsprosté zdražení.
Bohužel není 30.4., to by možná tahle srandička prošla.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (33 komentářů)

20. 4. 2008 | 11:56 | Josef Havlík

Dotaz:za které léky se neplatí doplatky? Děkuji. H. více

31. 1. 2008 | 8:27 | hajznert

Já osobně si myslím, že poplatky by neměli platit ani Ti, kteří berou léky trvale (například Inzulín na cukrovku, na srdce a další), tím chci říci, že Ti, kteří jsou např. Diabetici, kardiaci,... ...tak by poplatky neměli...více

15. 11. 2007 | 13:49 | Marie

A jak je to s maminama a mimi po porodu. To budou také platit za pobyt v nemocnici? Maminky i miminka? Nevíte někdo? více

11. 9. 2007 | 15:37

Myslím si,že všichni co platí zdravotní pojištění by měli mít základní ošetření i návštěvu lékaře zdarma.Nebyla bych proti hrazení pobytu v nemocnici.Tam ať si lidé připlácí na lůžkoden.Doma také jedí,svítí,používají vodu...více

4. 9. 2007 | 10:42 | XXL

Čekárna přeplněná hypochondry je problém konkrétního lékaře. Je placen kapitační platbou, tedy podle počtu pacientů, která má ošetřovat. Pro něj jsou úplně nejlepší mladí a zdraví, co k lékaři nechodí, a on má přesto svůj...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK