Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jaký budete dostávat důchod za práci v zahraničí

| rubrika: Co se děje | 13. 5. 2010 | 3 komentáře
Jaký budete dostávat důchod za práci v zahraničí
Pendleři či Češi pracující v zahraničí to mají od května snazší. Nové předpisy Evropské unie, jim usnadňují život, když žádají o nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti, o důchod i další dávky.

Řada překážek, které ztrpčovaly život těm, kteří žijí, nebo pracují v jiné zemi Evropské unie, letos v květnu padla. Začaly totiž platit nové předpisy EU, které ulehčují přístup k nemocenskéi dalším dávkám, jako je podpora v nezaměstnanosti. Jasnější je i výpočet důchodu zaměstnance, který pracoval ve více členských zemí EU.

Na toho, kdo pracuje ve více zemích, se nyní vztahuje právní řád jediné země. Je tedy pojištěn v jediné zemi - obvykle tam, kde aktuálně pracuje. Doba jeho pojištění na důchod v různých zemíchse sčítá. Pokud se odstěhoval do jiné země Unie, dostává dál dávky, na něž má nárok, a to ze země, kde je získal. (Spočítejte si, kdy půjdete do důchodu).

Než začnete pracovat v jiných státech EU, je na to ale nutné upozornit správu sociálního zabezpečení. Je totiž třeba určit zemi, podle jejíhož práva se řídí sociální zabezpečení, abyste neodváděli pojistné z jednoho příjmu dvakrát nebo nepřispívali víckrát do systému sociálního zabezpečení více zemí.

Pokud Čech, který pracuje, nebo provádí samostatnou výdělečnou činnost pro jednoho zaměstnavatele ve více zemích a vykonává většinu činnosti v zemi, v níž má bydliště, řídí se jejími zákony. Když netvoří tato činnost podstatou část jeho pracovních aktivit, podléhá právním předpisům státu EU, na jehož území je sídlo nebo místo podnikání jeho zaměstnavatele. Jestliže pracuje pro víc podniků či zaměstnavatelů, které jsou umístěny nebo podnikají v různých zemích, spadá pod právo země, v níž má bydliště. Stejné je to, pokud pracuje pro zaměstnavatele, který sídlí mimo území EU nebo Evropský hospodářský prostor (EU + Island, Norsko a Lichtenštejnsko) a Švýcarsko na území dvou či více členských států.

Mění se i podmínky pro výplatu nemocenskéa dalších dávek. Uplatňují se přímo u instituce, u níž je osoba pojištěna, i když bydlí nebo žije v jiné zemi EU.

Když občan, který pracuje pro českou firmu v zahraničí, onemocní při práci v jiné zemi EU, předloží lékaři Evropský průkaz zdravotního pojištění EHIC(blíže viz www.cmu.cz), nechá si vystavit potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s očekávanou dobou jejího trvání. To zašle zaměstnavateli (OSVČ správě sociálního zabezpečení). Při delší pracovní neschopnosti než 14 dnů, kdy žádá o nemocenskou, musí poslat zaměstnavateli i Žádost o nemocenskou při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU. Výpočet a výplata dávky vycházejí z českého práva. ( Spočítejte si, na jakou nemocenskou máte nárok).

Nové předpisy EU Čechům umožňují ucházet se o práci v jiné zemí Unie. Musí o tom ale informovat úřad práce, který je registruje jako nezaměstnané. Pak se mohou přihlásit u pracovního úřadu jiné země. Dál ale budou pobírat českou podporu v nezaměstnanosti. Když to ani v zahraničí nevypadá s prací nadějně, mohou se znovu zaregistrovat u českého úřadu práce. Doby registrací se mu ale sčítají, takže pokud je uchazeči méně než padesát let a znovu se registruje na českém úřadu práce po šesti měsících od ztráty zaměstnání, na podporu už nebude mít nárok. ( Spočítejte si, na jakou podporu v nezaměstnanosti máte nárok).

Lidé, kteří pracovali v zahraničí, ale důchodově pojištění byli podle českých zákonů, musí splnit povinnou dobu pojištění a věk pro odchod do důchodu. Ta letos u muže ročníku 1948 činí 62 let a dva měsíce, musí být pojištěn 26 let.

Pracujícímu, který splnil obě podmínky, přizná správa sociálního zabezpečení plný důchodpodle českých právních předpisů. Jinou alternativou je výpočet důchodu podle doby pojištění v různých zemích (třeba v ČR 20 let a na Slovensku 6 let).

Jde o dílčí důchod, počítaný z doby pojištění v dané zemi vůči celkové době pojištění ve všech členských zemích EU. Nárok na důchod tak získá i ten, kdo je pojištěn ve více zemích a v žádné nesplnil podmínky pro vyplácení důchodu.

Důchod vyplácejí všechny země, které ho zaměstnanci přiznaly. Například zaměstnanec platil 14 let sociální pojištění v Česku, 10 let v Itálii a 2 roky v Německu. Nikde nemá právo na tzv. národní důchod. Když mu ale ČSSZ započítá všechny doby pojištění, je to 26 let, což nyní odpovídá povinné době pojištění v ČR. Pokud mu je 62 let a dva měsíce, může odejít do důchodu. V jeho případě ho tvoří tři tzv. dílčí důchody - 14/26 pochází z Česka, 10/26 z Itálie a 2/26 z Německa. Důchod si může nechat posílat do místa bydliště v jakékoliv zemi EU. Výplata vychází z právních předpisů a pravidel ČSSZ a jejích německých a italských partnerů.

Kdyby už dotyčný zaměstnanec splnil v Česku dobu pojištění 26 let a navíc pracoval v Německu a Itálii, dostával by plný český starobní důchod a dílčí důchody z obou těchto zemí podle délky pojištění. Jejich výplata by probíhala stejně.

K uplatnění nároku na důchod z více zemí stačí podat žádost v jedné zemi, obvykle ve státě, kde důchodce bydlí. Jestliže podá žádost u ČSSZ, je to bráno tak, jako by ji uplatnil ve všech ve všech členských státech EU, kde byl žadatel pojištěn. Tento postup je administrativně náročnější a delší, než když budoucí penzista pracoval pouze v Česku a při výpočtu jeho důchodu se tedy vychází pouze z právních předpisů jediné země. S tím je třeba počítat předem a včas se informovat o detailech.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

16. 5. 2014 | 11:18 | Ana

Dobrý den,
prosím je možné aby český občan byl registrovn na ÚP , který za něho platí zdravotní a sociální a přitom byl majitelem a šéfem prosperující firmy v Rakousku? Která funguje ale poze 4 měsíce v roce.
Děkuji...
více

17. 2. 2014 | 20:56 | Dana

Neodpovídá na moji otázku,když už jsem duchodce a chci pracovat v zahraničí,podmínky více

5. 11. 2012 | 16:00 | Anna

Dobry den Dilci Duchod znamena tedy co, ze bude dostavat 3 slozenky ze tri statu domu za duchod? ( za 14 let odpracovabych v cechach, 8 v Italii a 4 v nemecku) Nebo do vstreba vsechno CSSZ a posila jednu slozenku ktera je...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK