Když se čerti žení, pomůže vám pojištění

PR článek | rubrika: PR Článek | 16. 2. 2009
Česká asociace pojišťoven vyhlásila již podruhé únor měsícem pojištění. Letos je stěžejním tématem pojištění majetku. Navštivte www.pojistimajetek.cz.

Hlavním cílem kampaně je srozumitelnou formou předat veřejnosti praktické informace o pojištění a pomoci zorientovat se v nabídce pojistných produktů na trhu.

Skutečnost, že vzdělávání v oblasti majetkového pojištění je zcela na místě, dokládají výsledky z anketního průzkumu, který realizovala letos v lednu Česká asociace pojišťoven (ČAP). Výsledky ankety ukázaly, že tři pětiny lidí (62 procent), kteří mají pojištěn svůj majetek, nikdy neaktualizovaly pojistnou smlouvu. Průměrná doba trvání majetkové pojistné smlouvy je dle výsledků ankety osm až deset let. Lidé tím, že smlouvy neaktualizují, riskují podpojištění. Což znamená, že v případě pojistné události jim vyplacené plnění nepokryje vzniklou škodu v plné výši. Zdaleka to však není jediná chyba, které se lidé dopouštějí.

Nejčastější pojistné události

Výzkum ukazuje, že pravděpodobnost, že někoho potká pojistná událost a škoda na majetku, je značně velká. Téměř polovina dotázaných již někdy pojistnou událost řešila.

Přitom jen necelá čtvrtina respondentů si uchovává dokumentaci k pojištěným předmětům. Neuvědomují si, že pokud dojde k pojistné události, má pojišťovna v případě nedostatečné dokumentace právo krátit pojistné plnění nebo neprokázanou škodu neproplatit.

Nejčastěji se lidé setkávají s krádežemi. Setkala se s nimi téměř polovina lidí, kteří už někdy pojistnou událost řešili. Co do frekvence jsou na druhém a třetím místě vodovodní škody a škody způsobené na majetku někoho jiného. Což podtrhuje význam sjednání pojištění odpovědnosti za škody způsobené v občanském životě, které právě tento okruh škod řeší. Co do objemu škod jsou však nejzávažnější škody způsobené živelnými katastrofami.

Zaměříme-li se na zhodnocení edukace lidí v oblasti majetkového pojištění, výsledky nejsou nikterak pozitivní. Skoro polovina lidí uvádí, že při sjednávání pojistné smlouvy studuje pojistné podmínky pouze zběžně (46 %), celých 11 % lidí si pojistné podmínky nestuduje vůbec. Přihlédneme-li ke skutečnosti, že pojistné podmínky jsou jednou z klíčových věcí, které by měl člověk nastudovat dříve než smlouvu podepíše, jedná o velké číslo.

Lidé také nevnímají rozdíl mezi pojištěním domácnosti, tedy toho, co mají ve svém bytě či domě, a pojištěním nemovitosti jako stavby. Při uzavírání smlouvy dále podhodnocují pojistnou částku ve snaze ušetřit – v případě pojistné události na to pak mohou nemile doplatit.

Zanedbatelná není ani skupina 6 % dotázaných, která nemá majetek pojištěn vůbec. Velkou měrou se jedná o lidi ve věku 46 let a více. Důvodem je prokazatelně fakt, že pojištění majetku měli dlouhou dobu sjednané bez jakékoliv aktualizace pojistné částky ve smlouvě. Pojišťovny v tomto případě postupují tak, že těmto lidem nabídnou úpravu pojistné částky či úplné zrušení stávající pojistné smlouvy. Někteří lidé raději volí druhou variantu. Tito lidé si v případě pojistné události uhradí škodu v plné výši.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Češi se ochudili o miliardy. Neměli životní pojištění

19. 4. 2024 | Radim Zelený | 3 komentáře

Češi se ochudili o miliardy. Neměli životní pojištění

Úrazy, onemocnění, invalidita či úmrtí – pojistné události, za které loni Češi od pojišťoven dostali bezmála deset miliard korun. Mohlo to ale být mnohem víc. O miliardy Češi přišli,... celý článek

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde... celý článek

Povinné ručení nově musí mít silné koloběžky a další vozidla

2. 4. 2024 | Petr Kučera

Povinné ručení nově musí mít silné koloběžky a další vozidla

Od začátku dubna se rozšířil okruh vozidel, za které je nutné platit povinné ručení. Nově se může týkat i elektrických koloběžek, segwayů, zahradních traktůrků, motorových golfových... celý článek

S elektrokolem na výlet do ciziny? Pozor na změnu v pojištění

2. 4. 2024 | Pavla Adamcová

S elektrokolem na výlet do ciziny? Pozor na změnu v pojištění

Zatímco silné koloběžky a seqwaye mají mít od dubna povinné ručení, u elektrokol se naopak pravidla v Česku zmírní. Problém s výkonnějšími elektrokoly však může nastat za hranicemi.... celý článek

Vylepšete si havarijní pojištění. Co je GAP a allrisk

25. 3. 2024 | Martina Mádlová | 3 komentáře

Vylepšete si havarijní pojištění. Co je GAP a allrisk

Chcete si pořídit nový automobil a zajistit mu maximální ochranu? Běžné havarijní pojištění pro vás není úplně výhodné? Zamyslete se nad pojištěním GAP a allrisk. Oba typy pojištění... celý článek

Partners Financial Services