Jak známe pojištění odpovědnosti: Horší čtyřka!

K pojištění odpovědnosti přistupují Češi nezodpovědně, umí ale přiznat svou chybu, pokud způsobí škodu
Jak známe pojištění odpovědnosti: Horší čtyřka!

Poslední průzkum České asociace pojišťoven (ČAP), zaměřený na pojištění odpovědnosti v občanském životě ukázal, že nevíme, jaké jsou naše nároky, když nám někdo způsobí škodu, ani povinnosti, když ji někomu způsobíme my. V problematice pojištění odpovědnosti se dobře orientuje jen každý pátý, často ani nevíme, jaké pojištění může nechtěně způsobenou škodu. Znalosti pojištění odpovědnosti v občanském životě odpovídají v České republice horší čtyřce.

Sjednané ho má třicet procent z nás. Příčina není ale zdaleka jen v lehkovážnosti, ale spíš v neznalosti. Jedničku a dvojku by za své znalosti dostalo jen 21 procent respondentů nedávného průzkumu. Se známkou dostatečně a nedostatečně skončilo 56 procent tázaných. Pouze třetina tázaných slyšela o tom, že do uplatňování odpovědnostních škod vnesl výrazné změny nový občanský zákoník. Lidé mají mezery především v tom, za jaké škody v občanském životě odpovídají. Víc než 30 procent respondentů si například myslí, že pojištění kryje škody způsobené zaměstnavateli na pracovišti, často ho ale také zaměňují například s pojištěním odpovědnosti z držby nemovitosti,“ upozorňuje manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

únor – měsíc pojištění

Čísla v článku pocházejí z průzkumu, který pro Českou asociaci pojišťoven vypracovala v listopadu 2014 agentura NMS Market Research. Průzkumu se zúčastnilo 1018 respondentů, představujících reprezentativní vzorek populace mezi 18 a 65 roky.

Další zjištění budou zveřejňována po dobu měsíce února na webovém portálu www.jaksepojistit.cz. pod záložkou Výzkumy.

Víc než polovina Čechů má alespoň zprostředkovanou zkušenost s odpovědnostní škodou na zdraví či na majetku. Fakt, že tento typ pojištění má uzavřeno ani ne třetina obyvatel České republiky, proto vnímáme jako alarmující. V souvislosti s novými nároky při vzniku újmy na zdraví a dalšími změnami vyplývajícími z nového občanského zákoníku, mohou v této oblasti nastat výrazné problémy s  vymahatelností škod,“ varuje Kotyrová a dodává: Pozitivní zpráva je, že téměř 90 % dotázaných považuje pojištění odpovědnosti za užitečné.“ Mezi pojištěné patří častěji muži, ve věku od 25 let výš a převážně s vysokoškolským vzděláním. Víc než dvě třetiny těch, kteří pojištění odpovědnosti mají, ho uzavřeli jako připojištění v rámci pojištění domácnosti. Čtvrtina má pojištění odpovědnosti sjednáno samostatně.

Několik otázek v průzkumu se zaměřilo také na poctivost – a podle odpovědí by většina respondentů škodu, kterou způsobili, uznala. Téměř dvě třetiny dotázaných by samy nabídly odškodnění a třetina by čekala, jestli se poškozený sám přihlásí. Pouze čtyři procenta odpovídajících by se snažila svoji vinu zpochybnit nebo alespoň snížit míru zavinění. Jednalo se převážně o mladé lidi ve věku 18–24 let. Tyto údaje nás opravdu mile potěšily. Ukázalo se, že na tom nejsme až tak špatně a umíme se ke způsobeným škodám postavit čelem. Musím se přiznat, že jsme čekali spíše opačné výsledky,“ uzavírá vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

A jak byste obstáli vy? Otestujte se!

TEST POJISTNÉ GRAMOTNOSTI

Pojištění odpovědnosti v občanském životě

Pokud někomu způsobíte škodu...

Víte, které pojištění kryje škody, které nechtěně způsobíte druhým?

Jakou škodu pojištění odpovědnosti v občanském životě kryje?

Která ze způsobených újem není v rámci pojištění odpovědnosti v občanském životě pojistitelná?

Jakou změnu do uplatňování odpovědnostních škod přinesl nový občanský zákoník?

Ve kterých oblastech činností vám běžné pojištění občanské odpovědnosti nepomůže.

Nejvyšší počet odpovědnostních škod vzniká provozem domácnosti. Ve které situaci vám nepomůže pojištění občanské povinnosti?

Pokud máte pojištění sjednané v rámci domácnosti, jsou pojištěny i vaše děti. Která ze situací z něj ale kryta není?

I za předpokladu, že máte připojištěného vašeho čtyřnohého kamaráda, vám pojištění občanské odpovědnosti nebude nic platné v jedné ze situací:

Pojištění občanské odpovědnosti kryje i škody, které způsobíte okolí při sportovních a rekreačních činnostech. Ve kterém z případů, vám pojišťovna pojistné plnění neposkytne?

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pojistka na blbost. Porovnali jsme, co všechno kryje

30. 11. 2020 | Jiří Matusík | 12 komentářů

Pojistka na blbost. Porovnali jsme, co všechno kryje

Na co se zaměřit při výběru pojištění občanské odpovědnosti? Kdy vám nepomůže? A v čem se jednotlivé pojišťovny odlišují? Poradíme.

Advokát a pojištění odpovědnosti. Kdy vám právník platí za své chyby

27. 11. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 3 komentáře

Advokát a pojištění odpovědnosti. Kdy vám právník platí za své chyby

Když máte s někým potíže, vezmete si na něj advokáta. A co když vás pak do potíží dostane advokát-patlal? Dobrá zpráva: advokát má odpovědnost za škody, které vám při své práci způsobí.... celý článek

Na co dát pozor u pojištění odpovědnosti

12. 12. 2017 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Na co dát pozor u pojištění odpovědnosti

Zvoní soused, že se máte podívat do koupelny, má promáčený strop. Volá babička, že dítě na výletě do muzea poškodilo nějakou ne moc levnou věc. A do toho váš pes na cestě za fenou svého... celý článek

Peníze, nebo život: Rodinná jistota

19. 7. 2017 | Kateřina Šmídová | 5 komentářů

Peníze, nebo život: Rodinná jistota

Milujte se a množte se, řekli člověkovi, když ho posílali na Zemi. A tak se milujeme a množíme. Potomstvo bychom ovšem nejraději vyváděli nebo aspoň vychovávali ve svém. Jen málokdo... celý článek

Pár dobrých rad: Na co myslet, až budete sjednávat pojistku na blbost

5. 4. 2017 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Pár dobrých rad: Na co myslet, až budete sjednávat pojistku na blbost

Vaše dítě v galerii rozbije starožitnou vázu, vytopíte sousedy, váš pes někomu zlikviduje živý plot. Příklady situací, kdy se hodí pojistka na blbost. Jestli máte strach ze škod napáchaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.