Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Chtěl jsem se vzdát podpory v nezaměstnanosti. Prý to nejde!

| rubrika: Když se řekne | 26. 9. 2012 | 25 komentářů
Nestává se to často. Představte si, že někdo od státu nechce peníze, na které má podle zákonů nárok. A že mu je státní zaměstnanci nutí. Je to normální? ptá se člověk, kterému se právě tohle stalo s podporou v nezaměstnanosti. Jan Müller odpovídá.

Dotaz: Odešel jsem ze zaměstnání (pracoval jsem na vyšší pozici v bankovním sektoru). Protože jsem chtěl, aby se mi i doba bez práce započítávala do důchodu, rozhodl jsem se, že se do té doby, než najdu vhodné zaměstnání, přihlásím na úřadu práce. Protože jsem ale měl relativně dost peněz, rozhodl jsem se, že se vzdám podpory v nezaměstnanosti. Paní na přepážce mi ale tvrdila, že to není možné. Je to opravdu tak?

Malé peníze: Tento dotaz pěkně ilustruje, jak mohou také fungovat státní úředníci. Z vlastní zkušenosti asi každý potvrdí, že lidé na úřadech jsou různé nátury, a tak se při kontaktu se státním molochem setkáte s různým přístupem, s různou mírou profesionality a také s různými výklady zákonů a předpisů. Někdy s výklady neuvěřitelnými.

Státní aparát utěšeně roste

Podle serveru iDnes měl český stát v roce 2010 kolem čtvrt milionu úředníků. Lidí placených tak či onak státem je však mnohem víc – přes jeden milion. Kromě úředníků jde například o policisty, hasiče, zaměstnance státních firem a další. Zůstaňme ale u stavu úřednického. Dnes u nás tedy připadá přibližně jeden úředník na 40 obyvatel. V polovině 30. let minulého století to byl jeden úředník na 143 obyvatel.

Podle některých údajů vzrostli mezi roky 2000 a 2008 počet lidí ve státní správě včetně policistů ze 175 tisíc na 291 tisíc (to je ještě vyšší číslo, než uvádí iDnes – a vcelku lhostejno, které je přesnější, stejně jako u Štorchových lovců mamutů jsou čísla nad určitou hranicí prostě mnoho; u lovců mamutů bylo ovšem mnoho víc než tři). Na ministerstvech je dnes zaměstnáno o 30 procent víc úředníků než v roce 1996. Ani reforma státní správy v roce 2003 nepřinesla úsporu, naopak při přechodu některých kompetencí úředníků na nově vzniklé kraje lidí ve státních úřadech přibylo.

Tady se tedy penězi daňových poplatníků právě nešetří.

A samozřejmě všichni ti noví úředníci musí nějak ospravedlnit svoji existenci, vymýšlejí tím pádem mnohdy různé zbytečnosti a vykazují nadbytečnou nebo zcela nesmyslnou činnost.

To by mohl být i případ tazatele. Čistě teoreticky – obhajuje se vysoký počet úředníků lépe, když je objem vyplacených dávek (jako je například podpora v nezaměstnanosti) rostoucí, nebo když klesá?

Jak to je ve skutečnosti

Podle informací ministerstva práce a sociálních věcí se má věc takto.

Anketa

Chtěl se zříct podpory! Je normální?

Pokud jste bez práce, můžete se na úřadu práce registrovat – je to však zcela na vaší volbě, registrace není povinná. Při registraci totiž podáváte na úřadu práce žádost, tedy můžete podat zároveň i žádost o vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Pokud ji nepodáte, nebude vám podpora vyplácena – lze se jí tedy zříci.

Pokud jste u úřadu práce registrováni, a jste tedy uchazečem o zaměstnání, stát za vás hradí zdravotní pojištění bez ohledu na skutečnost, zda pobíráte podporu v nezaměstnanosti. Za stejné situace jste také účastníky důchodového pojištění.

Tedy suma sumárum, pokud jste nezaměstnaní, na úřad práce se registrovat jít nemusíte. Registrace má tu výhodu, že za vás stát hradí zdravotní pojištění a doba nezaměstnanosti se vám započítává po dobu až tří let do důchodu. Jestli berete podporu v nezaměstnanosti, na to nemá vliv a nemusíte pochopitelně o podporu ani žádat.

Je ovšem paradoxní, že by se měl člověk předem informovat i o takovýchto věcech před tím, než dojde na státní úřad, který by mu měl správně poradit. A který by zároveň neměl plýtvat svěřenými penězi.

Partnerem rubriky Malé Peníze je web Malé peníze, praktický průvodce světem osobních financí. Chcete-li autorům webu poslat svůj dotaz i vy, napište na info@malepenize.cz.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+22
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 9. 2012 19:15, Pavel

No, na to že ta poslankyně si udělala zadarmo výlet do Prahy, kde chvíli na povel zvedala ruce a pak běhala po nákupech, bylo těch 600 až až (abych to dal do souvislosti, tak to byla zhruba třetina platu třeba pošťačky). Jestli přijímala ovečky, to nevím, ale v každém případě kdyby se ty ovečky svěřili vykotlané vrbě, mělo to stejný efekt.

A jestli jste si nevšiml, tak do toho miliónu státních zaměstanců jsou zahrnuti i zaměstnanci státních podniků, tedy i drah, pošty a dokonce Budvaru.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Eva Brno 26. 09. 2012 18:49)

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

19. 10. 2012 | 3:59 | JSM

Ale aby se započetl jeden rok je nutno tam strávit více než 12 měsíců, neboť se to započítává nějakým procentem (nevím přesně, ale asi 80%). Doba, která se nepočítá, ale eviduje se před požádáním o důchod dá s výhodou zaplatit...více

30. 9. 2012 | 15:12 | Vláďa

Registrace má tu výhodu, že za vás stát hradí zdravotní pojištění a doba nezaměstnanosti se vám započítává po dobu až tří let do důchodu. Jestli berete podporu v nezaměstnanosti, na to nemá vliv a nemusíte pochopitelně o...více

28. 9. 2012 | 0:14 | Radim

Pracák jsou totiž nejméně 4 úřady. První eviduje nezaměstnané a "snad jim" nabízí pracovní místa. Druhý vyřizuje podpory v nezaměstnanosti a vyřizuje, kdy jste v evidenci a pracujete tak, že máte příjem do těch 4 tisíc hrubého....více

27. 9. 2012 | 10:37 | Klimakter

Víte, Pavlo, představte si to takhle: pár let pracujete na takovém místě, že pro vás pracovní úřad je něco jako perníková chaloupka, něco, co nejspíš ani neexistuje. Pak se tam jednou vypravíte a říkáte jim: Dobrý den, tak...více

27. 9. 2012 | 10:16 | kozák

pokud je článek pravdivý bylo by vhodné napsat o který úřad práce jde (kde),popř. uvést jméno úřednice.At se nadřížený úřad zabývá kontrolu tohoto pracoviště.Přímo nenávidím tu byrokracii když jdete někam na úřad a úředník...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK