Malé peníze: Chtěl jsem se vzdát podpory v nezaměstnanosti. Prý to nejde!

Jan Müller | rubrika: Když se řekne | 26. 9. 2012 | 25 komentářů
Nestává se to často. Představte si, že někdo od státu nechce peníze, na které má podle zákonů nárok. A že mu je státní zaměstnanci nutí. Je to normální? ptá se člověk, kterému se právě tohle stalo s podporou v nezaměstnanosti. Jan Müller odpovídá.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 9. 2012 19:15, Pavel

No, na to že ta poslankyně si udělala zadarmo výlet do Prahy, kde chvíli na povel zvedala ruce a pak běhala po nákupech, bylo těch 600 až až (abych to dal do souvislosti, tak to byla zhruba třetina platu třeba pošťačky). Jestli přijímala ovečky, to nevím, ale v každém případě kdyby se ty ovečky svěřili vykotlané vrbě, mělo to stejný efekt.

A jestli jste si nevšiml, tak do toho miliónu státních zaměstanců jsou zahrnuti i zaměstnanci státních podniků, tedy i drah, pošty a dokonce Budvaru.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 25 komentářů)

19. 10. 2012 3:59 | JSM

Ale aby se započetl jeden rok je nutno tam strávit více než 12 měsíců, neboť se to započítává nějakým procentem (nevím přesně, ale asi 80%). Doba, která se nepočítá, ale eviduje se před požádáním o důchod dá s výhodou zaplatit a důchod si tak zvýšit! O tom však jen tak někdo neví. Jinak si lze zaplatit jen pouhý jeden rok zpětně a to jen ten předchozí. Dříve kdysi snad šlo místo roku jednoho doplatit až roků 5, jenže to hamouni taky "vylepšili".
A ještě se započítává doba trávená při případně rekvalifikaci, jenže na tu už od ledna nejsou peníze a také to nejde kvůli tomu že se dělá maxivýběrové řízení pro další rekvalifikace.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 9. 2012 15:12 | Vláďa

Registrace má tu výhodu, že za vás stát hradí zdravotní pojištění a doba nezaměstnanosti se vám započítává po dobu až tří let do důchodu. Jestli berete podporu v nezaměstnanosti, na to nemá vliv a nemusíte pochopitelně o podporu ani žádat.
Tato věta není zcela pravdivá.Doba na úřadu práce se do důchodu počítá vždy, když je brána podpora v nezaměstnanosti a maximálně 3 další roky,kdy podpora není brána.Ale u těchto tří roků se započte jen jeden rok před věkem 55 let a 2 roky po věku 55 let.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 9. 2012 0:14 | Radim

Pracák jsou totiž nejméně 4 úřady. První eviduje nezaměstnané a "snad jim" nabízí pracovní místa. Druhý vyřizuje podpory v nezaměstnanosti a vyřizuje, kdy jste v evidenci a pracujete tak, že máte příjem do těch 4 tisíc hrubého. Potom zůstáváte na pracáku, ale pro toho zaměstnavatele to je úpln jiný výpočet zdravotního a sociálního a každoměsíční buzerace s odevzdáváním potvrzení o výši výplaty na pracák. Třetí potom vyplácí podpory na bydlení, tam pouze doložíte příjmy a oni vám proplatí část těchto nákladů na bydlení. Čtvtý úřad na pracáku potom vyřizuje klasické sociálky, tam dokládáte všechny své příjmy, všechen svůj movitý i nemovitý majetek, prostě si vás prolustrují a podle toho vám přijmou další dávky. Pokud nemáte majetek. pokud ho máte nedostanete na sociálce nic. A každý z těchto úřadů pracuje v podstatě nezávisle na druhých, sám stanovuje svoje termíny návštěv a další věci , mají dokonce jiné úřední hodiny..... i když jsou třeba najedné chodbě a pod jednou hlavičkou ÚP. A protože databáze od nového roku díky Drábkovi fungují omezeně, spousty věcí musíte na každý z těchto úřadů dokládat zvlášť, protože nejsou propojeny databáze. Trochu je propojený první a druhý úřad a potom třetí a čtvrtý, ale propojení úřadu 1,2 a úřadu 3,4 prakticky není. Případně máte čas, pokud na to máte náladu, si s úřednicí pokecat o všem možném, protože počítačovému systému trvá až půl hodiny, než "vyřídí" jednoho klienta. Respektive schroustá to, co mu tam úřednice vypíše do formulářů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2012 10:37 | Klimakter

Víte, Pavlo, představte si to takhle: pár let pracujete na takovém místě, že pro vás pracovní úřad je něco jako perníková chaloupka, něco, co nejspíš ani neexistuje. Pak se tam jednou vypravíte a říkáte jim: Dobrý den, tak mě tady máte, přišel jsem o práci. Co řekne dáma naproti? Tak vyplňte tohle a tohle, pokud neumíte psát stačí tři křížky. Vy se na to mrknete a řeknete: A tohle musím podepsat? Já tu vaši podporu nechci. A pak vám ta madame řekne: No to musíte, mladej, jinak to nejde a dělají to všichni... Tak nějak bych ten scénář viděl.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2012 10:16 | kozák

pokud je článek pravdivý bylo by vhodné napsat o který úřad práce jde (kde),popř. uvést jméno úřednice.At se nadřížený úřad zabývá kontrolu tohoto pracoviště.Přímo nenávidím tu byrokracii když jdete někam na úřad a úředník vám dá hromadu papíru co musíte zbytečně oběhat,a posléze to druhý den jiný úředník na stejném pracovišti ani nechce.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2012 7:32 | Pavel

No, pokud jsem ten článek dobře pochopil, tak jemu právě na pracáku tvrdili, že když se hlásí na pracák, tak MUSÍ i požádat o podporu. A v článku je vysvětleno, že ho ouředníce obelhala, že nic takového nemusí. Bohužel takovýchto lhoucích úředníků jsou stovky. Viz třeba stesky lidí, kterým nechtějí zaregistrovat trvalé bydliště bez souhlasu pronajimatele, když přitom ten souhlas podle zákona není nutný, stačí nájemní smlouva.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 22:49 | Pavla

Ono by stačilo, kdyby se jen přihlásil na pracák, ale nežádal o podporu v nezaměstnanosti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 9. 2012 19:15 | Pavel

No, na to že ta poslankyně si udělala zadarmo výlet do Prahy, kde chvíli na povel zvedala ruce a pak běhala po nákupech, bylo těch 600 až až (abych to dal do souvislosti, tak to byla zhruba třetina platu třeba pošťačky). Jestli přijímala ovečky, to nevím, ale v každém případě kdyby se ty ovečky svěřili vykotlané vrbě, mělo to stejný efekt.
A jestli jste si nevšiml, tak do toho miliónu státních zaměstanců jsou zahrnuti i zaměstnanci státních podniků, tedy i drah, pošty a dokonce Budvaru.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 18:49 | Eva Brno

Jak mohl vzrůst počet úředníků, když úředníci ze zdravotních pojišťoven, bank, spořitelen,atd. (možná i spojů a pošty se dříve započívávali) už jsou v soukromých rukách a nebo se nyní nepočítají? A všichni jejich zaměstnaci nejsou v tomto zahrnuti? Také neměli nynější honosné budovy. Moje sousedka jako poslankyně parlamentu jezdila jednou za měsíc do Prahy na zasedání VLAKEM, jinak musela normálně pracovat. Za tuto činnost dostávala 600,- Kč měsíčně. Neměla placenou kancelář, svoje "ovečky" přijímala doma. Neměla žádné příspěvky na poradce, telefon, na benzín, na ubytování v Praze, na MHD, na ošacení.... Já jako personalistka jsem psala žádosti o důchod, mzdovka strhávala půjčky, výživné.... KOLIK JE DNES NA TO ÚŘEDNÍKů A BUDOV??!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 9. 2012 16:58 | konarik

Vyplnují se 2 papíry- žádost o registraci a žádost o podporu, takže stačí druhý papír nevyplnit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 16:22 | xxl

Spíše to ukazuje jak je náš systém sociálního a zdravotního zvrácený. Stačí mít v životě štěstí (zdědit, vyhrát v loterii atd.) a nemusíte do konce života platit tyto daně, a nebo se nechat zaměstnat na částečný úvazek, či platit minimální odvody. Na rozdíl od člověka jež většinu života dělá má zaměstnání a odvádí mnohonásobně více než tento šťastlivec. A sranda je že to u nás nikoho nezajímá ani politiky ani odbory dle mého čistě záměrně možná jsou na té šťastné straně tak proč by šli proti sobě. Hlavně že chceme zavádět milionářské daně a tím ještě více zdanit chudáky pracující.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 14:15 | VlaM

To sice krásné je, ale vyplývá to ze skutečnosti, že máte dobře zainvestováno. Nikde není napsáno, že se musíte živit výhradně prací. Je ale dobré se o ty investice taky trochu starat, nikde nemáte ty dividendy zaručeny navždy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 14:14 | Bouček Antonín

A proč si toho tedy bývalý pan bankéř nevšiml, když mu paní ten formulář strkala k podpisu?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 13:41 | Pavel

Při žádosti o registraci MŮŽETE (nikoliv musíte) požádat i o podporu. Co je vám na tom nejasného?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 13:37 | Bouček Antonín

Já jsem to v textu pochopil tak, že musíte podat žádost, abyste byl registrovaný a současně pobíral podporu. Nepodáte-li žádost, tak nejste registrovaný (a podporu nepobíráte). Chápu to tedy správně, že nejde být současně registrovaný a nepobírat podporu? Anebo při registraci (autorova formulace podle mého není zcela jasná) podáváte i žádost o podporu? A jde to udělat i odděleně, tedy jste registrovaný, ale bez podpory. Která možnost je pravdivá?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 11:55 | cheri

Přesně tak, moje zkušenost: když se mi v r.1990 narodilo dítě, odnesl jsem na mzdovku 1 papír A5 kvůli přídavkům. O pár let později, za ministra Vodičky, to byly najednou 4 stránky A4, každý kvartál s potvrzením zaměstnavatelo o příjmu. A když úřednice zjistila, že chci úřídavky posílat na sporožiro, musel jsem dopsat úrok za minulý rok - je to přece další příjem. Když se mi před pár lety celkem výárazně zvýšil plat a bylo mi jasné, že na přídavky nedosáhnu, tak mě několikrát doporučeně urgovali, ať dodám podklady, nebo že mi přídavky odejmou. Nakonec mi (opět dopručeně) psali, že přídavky nedostanu, protože jsem nedal podklady. Kolik lidí se tím uživilo, a kolik sály min.3 doporučené dopisy?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 11:28 | Pavel

Vidíte to moc optimisticky. Pro zaregistrování musíte napřed nějakou dobu pracovat, a po jisté době nezaměstnanosti vás z evidence vyškrtnou. Ale když si to člověk hlídá a občas se někde nechá zaměstnat, tak tak žít lze.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 10:55 | xxl

Jestli to chápu dobře když mám roční příjem z dividend čezu cca 240 000kč tj. 20000/rok. Stačí mi to, nechci tudíž pracovat, zaregistruji se na úřadu práce ale abych nebyl buzerován nechci podporu. Stát za mě celý zbytek života bude platit sociální zdravotní já budu mít svých 20 000kč/měsíc. Plus jako bonus dostanu od státu důchod cca 6000kč/měsíc. Pokud ano no není to krasné celý život nic nemusím dělat a ještě mám zdravotnictví a důchod zadarmo :):)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 9. 2012 10:51 | gabriel pleska

Díky Pavle, taky myslím, že to tam není nějak zvlášť schované :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 9. 2012 10:47 | Pavel

S těmi rostoucími počty papíru s rostoucím počet úředníků je to pravda.
Tudle jsem jen zíral, když jsem potřeboval pas pro děti. Vzal jsem to, co mi vždy stačilo - tedy rodné listy, a šel požádal o pas. Tam mi sdělili, že potřebují ještě potvrzení o občanství a to mi udělají o kancelář vedle. Ve vedlejší kanceláři jen vzali ty rodné listy a data z nich přepsali do dalšího formuláře, žádné ověřování, žádná přidaná informace. Hlavně, že to živilo další dva úředníky. A to jsem mohl být ještě rád, že mi to udělali na počkání, mají na to lhůtu 2 měsíce (na opis čtyř údajů z jednoho papíru na druhý).
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Lubomír Lízal

ekonom

Ivo Rittig

lobbista a podnikatel

Lubomír Lízal
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Ivo Rittig
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services