I podnikatelé mohou žádat o úvěr. Jaká vede cesta k podnikatelské půjčce?

| rubrika: FINEXPO | 14. 10. 2019
Široké spektrum úvěrových produktů umožňuje zadlužit se téměř každému, půjčku ke své činnosti mohou získat i podnikatelé. Avšak cesta k úspěšnému získání úvěru je pro ně obvykle trnitější než pro běžné smrtelníky. Jak tedy získat podnikatelskou půjčku?

Placená prezentace

Nejžádanější podnikatelskou půjčkou je provozní úvěr, tím podnikatelé nejčastěji řeší překlenutí dočasně chybějících finančních prostředků, což může způsobit třeba pozdě splacená faktura. Oblíbeným provozním úvěrem je kontokorent, který firmám umožní čerpat peníze dle potřeby, a to až do výše schváleného úvěrového rámce. Kromě provozního úvěru pak mohou podnikatelé volit také klasickou neúčelovou půjčku, hypotéku, leasing, nebo investiční úvěr.

Co banku zajímá při schvalování podnikatelského úvěru?

Při žádosti o podnikatelský úvěr je pro banku důležitá především úvěrová historie, na základě které zjistí, jaká je platební morálka žadatele. Prokáže-li se, že podnikatel plní své finanční závazky včas a přistupuje k nim zodpovědně, má velkou šanci na získání půjčky. Avšak rozhodně ještě nemá vyhráno.

Banku dále zajímají finanční výsledky z daňového přiznání za minulé dva roky, kdy je rozhodný ziskový hospodářský výsledek. Ale ani ztráta nepředstavuje konečnou, pokud ji žadatel dobře zdůvodní, šance na úvěr stále je.

Součástí platební morálky, kterou banka sleduje, jsou:

  • odchozí pravidelné trvalé platby,
  • platby na sociální a zdravotní pojištění,
  • odvody daní státu,
  • obrat,
  • zůstatek na účtu.

Většina bank tyto parametry monitoruje čtvrt roku zpět od podání žádosti o půjčku, v některých případech je ale potřeba zajistit delší historii, a to až půl roku dozadu. Pro získání nejvýhodnější půjčky tak musí podnikatelé doložit příjmy a výdaje firmy, řadu grafů, diagramů a výpisů, což celý proces schvalování velmi komplikuje a především prodlužuje.

Jaká vede cesta k podnikatelské půjčce?

Jak už bylo zmíněno, podnikatelé mají cestu k půjčce oproti spotřebitelům značně ztíženou, a to především po byrokratické stránce. Firmy se tak musí vypořádat s následujícími kroky:

  • Zapotřebí je vyplnit žádost a spolu s ní předložit bance požadované dokumenty.
  • Banka zanalyzuje dodané dokumenty a v případě potřeby požádá o doplnění.
  • Jsou-li splněny požadované podmínky, banka úvěr schválí.
  • Po schválení přichází na řadu příprava dokumentace a podpisy smluv.
  • Závěrečnou fází je čerpání podnikatelského úvěru.

Firmy samozřejmě nejsou odkázané pouze na nabídku bank, o půjčku mohou zažádat i u nebankovní společnosti. Výhodou je, že ty si mnohdy vystačí jen s minimem dokumentů, na druhou stranu je ale nutné u nebankovní půjčky počítat s horšími podmínkami.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.