V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

Marek Hejdušek | rubrika: BrandVoice | 22. 1. 2024
Jeden čas se firmě skvěle daří, ale pak může přijít nečekaná krize – jak ostatně dobře ukázalo několik posledních let. Pro podnikatele je extrémně důležité, aby měli dokonalý přehled o firemních financích a dostatek rezervních plánů.
V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

Zdroj: Shutterstock

Cash flow (peněžní tok) začíná mnoho podnikatelů zajímat až v okamžiku, kdy jejich společnosti začíná docházet dech. Přitom se jedná o jeden z nejdůležitějších ukazatelů toho, jestli firma funguje, jak má. Nedostatečný přehled o provozním cash flow často končí (druhotnou) platební neschopností, e-mailovou schránkou přetékající upomínkami od dodavatelů a nekonečným čekáním na proplacení faktur od odběratelů, aby mohla firma pořídit vybavení pro svou další práci.

Jak se nastíněným problémům vyhnout? Odpověď je jednoduchá. Pečlivě a průběžně své cash flow sledovat. Pokud jste s tím nezačali hned při vzniku firmy, už nikdy nebude lepší čas začít než právě teď.

Marek Hejdušek

Foto: Red Stone Now

Ve finančnictví působí přes 15 let. Byl manažerem v bankovní skupině ČSOB, pracoval v poradenské společnosti EY jako poradce pro bankovní sektor. Založil a řídí společnost Red Stone Now, která od roku 2018 provozuje fintechovou službu Cashbot. Ta živnostníkům a malým i středním firmám nabízí online financování faktur a neúčelové úvěry na podnikání. Dosud Cashbot klientům poskytl financování za zhruba 1,5 miliardy korun. 

Proč české firmy krachují?

Startupy většinou končí vinou špatného nebo špatně načasovaného podnikatelského záměru. Možná mají produkt, o který není zájem, nebo nemají dostatek financí na propagaci. Střední a malé firmy (SME) často krachují vinou špatného finančního řízení a nedostatečného plánování, které jde ruku v ruce s neschopností přizpůsobit se nové situaci.

Palčivým problémem je také podfinancování. To se může projevovat nejen ve zmíněné neschopnosti plnit pohledávky, ale také v podceňování marketingových aktivit, na které jednoduše nezbývají prostředky. V takovou chvíli nezáleží na tom, jak je váš produkt nebo služba geniální. Pokud se o vás lidé nedozvědí, před krachem vás nezachrání ani ten nejlepší podnikatelský záměr.

Jen plán B často nestačí. Ještě, než ho stihnete realizovat, může dojít k událostem, které jeho uskutečnění znemožní. Proto byste rozhodně neměli zůstávat u jediného krizového plánu, ale mít pro podnikání rovnou několik cest, které vám mohou i v dobách největší krize pomoci udržet správný směr.

Cash flow v časech podnikatelské krize

Svět půjček pro podnikatele je bludiště, ve kterém je snadné sejít z cesty. Určitě není chyba mít jako součást svých plánů podnikatelskou půjčku. Klasická možnost je bankovní půjčka pro podnikatele. Sáhnout ale můžete po takových možnostech, jako je faktoring, kontokorent pro podnikatele, investiční úvěr, nákup podnikatelského vybavení od počítačů po zemědělské stroje na splátky nebo s možností odložené platby.

I externí financování firmy byste měli plánovat s dostatečným předstihem. Hledat půjčku za pět minut dvanáct, bez času na promyšlení, jestli se vám nabízené podmínky skutečně vyplatí, se může pěkně prodražit.

Úspěšné podnikatele spojuje několik věcí. Vedle dobrého nápadu, vytrvalosti a schopnosti řídit lidi je to i schopnost plánování a analytického myšlení. Nepropadněte nadšení ze skvělého nápadu nebo momentálního úspěchu. Připravte se na chvíle, kdy to s firmou půjde z kopce, protože neočekávané krize se týkají i těch nejlepších.

Peníze BrandVoice: Partnerem článku je Cashbot

Marek Hejdušek

Ve finančním sektoru působí přes 15 let. Zkušenosti získával nejprve v bankovní skupině ČSOB na různých manažerských pozicích, poté pracoval v poradenské společnosti EY jako poradce pro bankovní sektor. Následně založil a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Faktoring, podnikání, SME

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

Partners Financial Services