Mycelium je hustá síť jemných vláken, která tvoří podhoubí hub. Slouží k získávání vody a živin z okolního prostředí a je velmi odolné a adaptabilní, dokáže se rozrůstat i v nepříznivých podmínkách. Těchto vlastností podhoubí využívá startup myco. „Základem materiálu, který vyrábíme, je vždy odpadní surovina. Například piliny, odpadní papír, textilie nebo třeba konopné stonky. Mycelium slouží jako pojivo. Tím, že materiálem proroste, ho zpevní a pomůže vytvarovat přesně tak, jak je potřeba,“ popisuje zakladatel společnosti David Šohaj Minařík.
Do krabice místo polystyrenu
S pomocí podhoubí tak z odpadního materiálu, který odebírají ze svého okolí, tvoří například obalový materiál, který dokáže plnohodnotně nahradit polystyren. „Náš materiál má podobnou strukturu a lze jej i tvarovat. Výsledný produkt je zároveň pevný i pružný. Vyrábíme z něj různé krabičky a dárková balení nebo fixační a ochranné prvky do kartonových krabic,“ popisuje Minařík.
Obalový materiál z mycelia je na rozdíl od polystyrenu biodegradabilní, jeho výroba je levnější a konečně také rychlejší. Proces výroby formy na polystyrenový obal na míru totiž trvá dlouho a není vůbec levný. Myco to samé dokáže vytvořit za zlomek času a financí. Formy tiskne na 3D tiskárně, výrobky z mycelia má připraveny za několik dní.
Zdroj: myco Příklad využití materiálu z mycelia
Budeme bydlet v domech z hub?
Vedle obalových materiálů má podhoubí další využití – například ve stavebnictví. Pevnost materiálu se liší podle toho, s jakou odpadní surovinou se pracuje. „Pokud například využijeme jemné bukové piliny, vznikne nám z mycelia velmi pevný materiál, který by mohl mít vlastnosti velmi podobné překližce. Ta by se pak dala využívat různými způsoby ve stavebnictví,“ uvádí.
Stejně tak najde ve stavebnictví využití izolační schopnost mycelia. Oproti standardním EPS deskám má izolační materiál z podhoubí tu výhodu, že je výrazně odolnější vůči ohni, netaví se a při hoření neprodukuje toxické zplodiny.
Nová linka a plány na rozšíření
Letos na jaře se myco přestěhovalo do nových prostor do Bzence. Tam si firma zařizuje novou automatizovanou výrobní linku, aby dokázala reagovat na zvýšenou poptávku po jejich myceliu. „Škálujeme výrobu a nabíráme nové zaměstnance. Zároveň taky hledáme nové cesty, kde mycelium využít,“ nastiňuje další plány David Minařík.
Zapálení pro věc a také šíři využití pro mycelium ocenila porota třetího ročníku soutěže SME EnterPRIZE na podporu udržitelného podnikání, ze které si myco odneslo první místo v kategorii startupů. „Ohromili nás šíří využití houbového mycelia pro zpracování různých druhů odpadních surovin na nové materiály. A zároveň nás přesvědčili, že v práci s myceliem mají unikátní expertizu. Těšíme se, kam všude se jim podaří v nejbližších letech dostat a jaké aplikace mycelia uvedou na trh,“ doplnila Helena Továrková, předsedkyně odborné poroty soutěže.
Zdroj: myco Příklad využití materiálu z mycelia
Soutěže SME EnterPRIZE, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna, se může zúčastnit kdokoliv, kdo podniká v České republice a spadá do kategorie startupů, živnostníků, mikropodniků či oblasti SME, tedy malých či středních podniků.
Cílem soutěže je ocenit firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí. Probíhající klimatická změna je nepopiratelným faktem, ze kterého pramení celá řada rizik. Jsou to přitom právě pojišťovny, které pomáhají podnikatelům a firmám unést jejich následky. Zapojení Generali České pojišťovny tak představuje další relevantní formu pomoci.
Finmag.cz
Sdílejte článek, než ho smažem