Zahrádky restaurací mohou otevřít od 17. května. Nesmí tam každý

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 5. 2021 | 59 komentářů
Zahrádky restaurací mohou otevřít od 17. května. Nesmí tam každý

Zdroj: Shutterstock

Od pondělí 17. května se mohou otevřít restaurační zahrádky. Rozhodla o tom dnes vláda. Provozovatelé i hosté by však měli dodržet několik podmínek.

Návštěvník se musí prokázat očkováním nebo negativním testem (včetně samotestů), výjimku mají i lidé do 90 dnů po prodělání onemocnění covid-19 (pozitivního testu). Jde tedy o podobná pravidla jako v kadeřnictví a podobných službách.

„U stolu budou smět sedět maximálně čtyři lidé, pokud nejsou ze společné domácnosti,“ upřesňuje místopředseda vlády Karel Havlíček.

Podle „plánu uvolňování“, který vláda schválila 22. dubna, se zahrádky restaurací měly otevřít až při poklesu počtu nově nakažených pod 75 na 100 tisíc obyvatel za sedm dnů. K dnešku je 101 případů na 100 tisíc lidí.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Od pondělí 17. května se také mohou konat venkovní kulturní akce pro maximálně 700 návštěvníků. Podmínkou je opět negativní test, očkování nebo prodělání nemoci (maximálně před 90 dny).

Ke stejnému datu – pondělí 17. května – skončí rotační výuka v celém Česku pro první stupeň základních škol, žáci tedy mají osobně chodit do školy. V Praze a šesti krajích (Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském) skončí rotační výuka i pro druhý stupeň základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Starší žáci v ostatních krajích by se mohli přidat od 24. května.

Hotely a penziony by podle Havlíčka mohly otevřít od pondělí 24. května. Nakonec to možná bude bez původně plánovaného omezení na pouhou čtvrtinu kapacity. Definitivně by o tom vláda měla rozhodnout na svém jednání 17. května.

Po velkých počátečních problémech se podařilo zrychlit očkování. Od půlnoci z pondělí na úterý se mohou registrovat i lidé od 45 let věku. Kvůli špatné distribuci organizované státem však na první dávku očkování u praktických lékařů dál čeká kolem 130 tisíc lidí starších 70 let.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-240
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 59 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2021 20:12, Ferda

Tak to já se na alespoň na tu zahrádku těším. Pokecám s přáteli, které jsem kvůli "domácímu vězení za něco, co jsem neudělal" neviděl více než půl roku, probereme si kdo měl jakou, pokud vůbec měl, chřipku a zanadáváme si na ... Ale to je vlastně jedno. Mnohem důležitější je, že se právě teď děje to, na co ještě před třemi čtyřmi měsíci odpovídali "moudří chytrolíni", že je to hoax, fake, a že se to nikdy nestane, a ty, kteří tvrdili opak, označovali jako dezinformátory a šiřitele poplašných zpráv. Dnes je to jinak a to definitivně. Jsou vytvořeni občané dvou kategorií: ti kteří smí a ti kteří nesmí. Kam se ztratili ti dobroserové tvrdící opak? Kde jsou oni hoaxeři a fejkaři? Jak to, že si normální člověk nebude moci bez splnění absurdních podmínek zajít na pivo, do kina, divadla, na koncert, když smí do tramvaje, metra, masny nebo supermaketu a třeba i do parlamentu? Není to minimálně tak trochu pomatené?!

+370
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 5. 2021 18:32, jirina

jeto onicem jetam vsude draho hospody zlodejske otevrit do 8 hodin a ne dele pivo jidlo predrazene nechodit

-82
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (59 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

koronavirus, podnikání, restaurace

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services