OSVČ: Přehledy o příjmech a výdajích nejpozději do středy

| rubrika: Co se děje | 29. 4. 2008
OSVČ: Přehledy o příjmech a výdajích nejpozději do středy
Nejpozději do středy 30. dubna 2008 podávají OSVČ zdravotním pojišťovnám a České správě sociálního zabezpečení Přehledy o příjmech a výdajích. Za nesplnění této povinnosti hrozí pokuta.

Ještě dva dny mají opozdilci na to, aby odevzdali zdravotním pojišťovnám a České správě sociálního zabezpečení vyplněný tiskopis s přehledem příjmů a výdajů. Živnostníci, kteří loni nebo před podáním letošního Přehledu změnili zdravotní pojišťovnu, musí vyplnit tiskopisy dva a odevzdat je předchozí a nové zdravotní pojišťovně.

Měsíční zálohy na sociální pojištění

OSVČ - hlavníOSVČ - vedlejší
Záloha pojistného na důchodové pojištění min. 1 596 Kč
max. 25 528 Kč
639 Kč
Záloha pojistného na nemocenské pojištění min. 238 Kč
max.3 795 Kč
95 Kč
Zdroj: ČSSZ

Poslední termín pro odevzdání Přehledů je středa 30. dubna 2008!

Kdo neodevzdá Přehledy včas, hrozí mu pokuta. Zdravotní pojišťovny opozdilce pokutují až do výše 10 tisíc korun, v případě opakovaného nesplnění až do výše 20 tisíc korun. Česká správa sociálního zabezpečení má vyšší sankce. Může uložit pokutu až 20 tisíc korun, při opětovném nesplnění povinnosti až 100 tisíc korun.

Po odevzdání Přehledů musí OSVČ splnit vůči zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení tyto povinnosti:

  • do 8. května 2008 uhradit všechny nedoplatky,
  • do 8. května 2008 zaplatit novou vypočtenou zálohu,
  • nejpozději do 8. dne každého dalšího měsíce odvádět nové platby záloh.

Pokud byla OSVČ pojištěna u dvou zdravotních pojišťoven, rozpočítává se nedoplatek poměrně podle doby pojištění u každé zdravotní pojišťovny.

Kdo nezaplatí pojistné na zdravotní a sociální zabezpečení ve stanovené lhůtě, nebo ho zaplatí v nižší výši než má, stává se dlužníkem a má povinnost platit penále. Za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá, se jedná o 0,05 procenta dlužné částky.

Měsíční zálohy na zdravotní pojištění

OSVČ- hlavní
min. 1 456 Kč
max. 11 643 Kč
Zdroj: zdravotní pojišťovny

Kdo si podnikáním přivydělává k zaměstnaneckému platu, musí nejpozději do středy spolu s Přehledem odevzdat České správě sociálního zabezpečení také potvrzení zaměstnavatele o loňských příjmech. Jedině tak je živnost považována za vedlejší a zaměstnanému podnikateli nevzniká povinnost platit za rok 2008 zálohy na pojistné.

Jestliže daňové přiznánívypracovává pro živnostníka daňový poradce, je třeba to nahlásit nejpozději do středy 30. dubna 2008 České správě sociálního zabezpečení a také zdravotní pojišťovně. Pak se povinnost podat přehled o příjmech a výdajích posouvá na 31. července.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.