Jak zhodnotit své peníze formou životního pojištění

Základním smyslem životního pojištění je chránit blízké pojištěného pro případ nenadálé tragické události. Ale kapitálové životní pojištění má ještě jedenu pozitivní vlastnost. Celé pojistné není spotřebováno na krytí rizika, ale část se odloží na tzv. kapitálové rezervy, které se akumulují a pojišťovna nebo jí pověřená instituce s nimi dále pracuje a zhodnocuje je. Tím si pojištěný vytváří finanční prostředky do budoucna - spoří. Navíc lze tuto kapitálotvornou složku životního pojištěni posilovat tzv.mimořádnými vklady. A i na tyto vklady se vztahují všechny výhody, jako na kapitálovou složku kapitálového životního pojištění.

Způsoby investování kapitálových rezerv

Pojišťovna musí se svěřenými prostředky nějakým způsobem pracovat, zhodnocovat je, aby mohla svým klientům připisovat úroky. Jakým způsobem tedy pojišťovny s kapitálovými rezervami pracují? Rozeznáváme dva základní způsoby, jak mohou pojišťovny investovat spořicí složku. A to buďto takzvaně "klasicky", nebo "podílovými investicemi".

Zhodnocováni kapitálových rezerv klasicky

Co to znamená, když se dozvíte, že Vaše kapitálová rezerva bude zhodnocována klasicky? To znamená, že nositelem investičního rizika bude pojistitel, tedy pojišťovna se kterou jste si sjednal pojištění. Ona bude zodpovídat za to, že Vám bude každý měsíc připisováno určité zhodnocení. A minimální výše tohoto zhodnocení je předem stanovena. Ale zároveň pouze pojišťovna určuje, do čeho a jak budou kapitálové rezervy investovány

Jedná se v České republice o nejčastější způsob, jak jsou zhodnocovány prostředky klienta. Takto se investuje u tradičních životních pojištění, univerzálních kapitálových životních pojištění.

Zhodnocováni kapitálových rezerv podílovými investicemi

Pokud budou Vaše prostředky zhodnocovány podílovými investicemi, znamená to že nositelem investičního rizika je pojistník, tedy Vy nebo ten, kdo hradí pojistné za pojistnou smlouvu, kterou jste pojištěn. Pojišťovna většinou negarantuje žádný výnos, ale pojistník si sám určuje jakými investicemi budou kapitálové rezervy zhodnocovány. Takto se zhodnocují rezervy pouze uinvestičního životního pojištění.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Povodeň, nebo záplava? Pochlubte se, co víte o pojištění

8. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Povodeň, nebo záplava? Pochlubte se, co víte o pojištění

My triky pojišťoven, záludnosti smluv a zákeřná slovíčka známe. A vy? Jste obmyšlení? Do zábavného kvízu jsme připravili i pár chytáků z historie.

Změny v povinném ručení. Nový zákon podpořila vláda

23. 8. 2023 | Petr Kučera

Změny v povinném ručení. Nový zákon podpořila vláda

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

15. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

Pouze 57 procent domácností v Česku má sjednáno pojištění proti vykradení rodinného domu či bytu. Ukázal to průzkum společnosti ČPP Servis, dceřiné společnosti České podnikatelské pojišťovny,... celý článek

I kvíz můžete mít rádi. Ukažte, jak znáte slogany bank

15. 8. 2023 | Petr Kučera

I kvíz můžete mít rádi. Ukažte, jak znáte slogany bank

Přesně podle mého gusta – takový bude, doufejme, dnešní kvíz. Zažijete pocit příjemné svěžesti, ale vypravíme se i hluboko do minulosti. S námi to zvládnete!

Partners Financial Services