Ošetřovné pro OSVČ stoupne, ale nabírá další zpoždění

| rubrika: Co se děje | 4. 5. 2020 | 1 komentář
Ministerstvo průmyslu je terčem kritiky za pomalé vyřizování žádostí. Příspěvek za březen zatím dostaly dvě pětiny zájemců.

Zdroj: Shutterstock

Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) stoupne z 424 na 500 korun za den, a to zpětně od začátku dubna. Návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka dnes schválila vláda.

Už 17. dubna schválila vláda návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, aby se od dubna zvýšilo ošetřovné pro zaměstnance – z 60 na 80 procent takzvaného redukovaného vyměřovacího základu. Poslanci pak rozšířili ošetřovné i pro část lidí pracující na dohodu.

Havlíček sice 21. dubna poslancům slíbil, že obdobně stoupne i speciální dotace, díky níž výjimečně dostávají ošetřovné i podnikatelé. Podrobnosti ale ministerstvo průmyslu nezveřejnilo ani dnes ráno, kdy už měl logicky odstartovat příjem žádostí o dávku za duben. Ten začne až s týdenním zpožděním od 11. května.

Ministerstvo průmyslu je terčem kritiky za pomalé vyřizování žádostí. Jak upozornil web Peníze.cz, mimo jiné požaduje i potvrzení o uzavření školy.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová řekla agentuře ČTK, že podnikatelé podali 65 tisíc žádostí o ošetřovné za březen. Úřad jich do konce dubna vyřídil 50 tisíc, z toho jenom polovině zatím odeslal peníze. Dalších 17 tisíc žádostí vrátilo ministerstvo k doplnění.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.