Ošetřovné pro OSVČ stoupne, ale nabírá další zpoždění

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 4. 5. 2020 | 1 komentář
Ministerstvo průmyslu je terčem kritiky za pomalé vyřizování žádostí. Příspěvek za březen zatím dostaly dvě pětiny zájemců.
Ošetřovné pro OSVČ stoupne, ale nabírá další zpoždění

Zdroj: Shutterstock

Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) stoupne z 424 na 500 korun za den, a to zpětně od začátku dubna. Návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka dnes schválila vláda.

Už 17. dubna schválila vláda návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, aby se od dubna zvýšilo ošetřovné pro zaměstnance – z 60 na 80 procent takzvaného redukovaného vyměřovacího základu. Poslanci pak rozšířili ošetřovné i pro část lidí pracující na dohodu.

Havlíček sice 21. dubna poslancům slíbil, že obdobně stoupne i speciální dotace, díky níž výjimečně dostávají ošetřovné i podnikatelé. Podrobnosti ale ministerstvo průmyslu nezveřejnilo ani dnes ráno, kdy už měl logicky odstartovat příjem žádostí o dávku za duben. Ten začne až s týdenním zpožděním od 11. května.

Ministerstvo průmyslu je terčem kritiky za pomalé vyřizování žádostí. Jak upozornil web Peníze.cz, mimo jiné požaduje i potvrzení o uzavření školy.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová řekla agentuře ČTK, že podnikatelé podali 65 tisíc žádostí o ošetřovné za březen. Úřad jich do konce dubna vyřídil 50 tisíc, z toho jenom polovině zatím odeslal peníze. Dalších 17 tisíc žádostí vrátilo ministerstvo k doplnění.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

22. 1. 2024 | Marek Hejdušek

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

Jeden čas se firmě skvěle daří, ale pak může přijít nečekaná krize – jak ostatně dobře ukázalo několik posledních let. Pro podnikatele je extrémně důležité, aby měli dokonalý přehled... celý článek

Partners Financial Services