ERÚ pomůže firmám. Když nevyrábějí, zaplatí za energie méně

| rubrika: Aktuality | 23. 4. 2020 14:45

Energetický regulační úřad (ERÚ) rozhodl o pomoci pro podnikatele a firmy. Vydal nová cenová rozhodnutí, která v období od dubna do června umožní snížit platby za takzvanou rezervaci kapacit. Podniky, které je z důvodu propadu výroby či uzavření nevyužijí, tak mohou zaplatit méně za elektřinu a plyn.

První rozhodnutí se týká odběratelů elektřiny z hladiny vysokého napětí a dočasně umožní například změnu roční rezervované kapacity častěji než jednou za dvanáct měsíců, jak tomu bylo doteď.

„Opatření pomůže podnikům, které musely nenadále omezit výrobu nebo pořádání veřejných akcí. Dočasně také není sjednávána měsíční rezervovaná kapacita, což umožní podnikatelům zvýšit flexibilitu,“ říká mluvčí ERÚ Michal Kebort.

U vybraných institucí, které v souvislosti s pandemií zaznamenají nárazové zvýšení spotřeby, zejména u zdravotnických zařízení nebo léčeben, nemusí být naopak účtována cena za překročení rezervovaného příkonu.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Druhé rozhodnutí upravuje podmínky pro odběratele na hladině nízkého napětí. „Ti mohou od dubna do června měnit svou distribuční sazbu jednou za každý kalendářní měsíc. Rozhodnutí pak upravuje také možnosti návratu k původní distribuční sazbě,“ upřesňuje mluvčí.

Třetí cenové rozhodnutí je pro oblast plynárenství a cílí na velkoodběratele, střední odběratele i maloodběratele z řad podnikatelů.

„Jestliže jejich spotřeba plynu v měsících dubnu až červnu 2020 klesne oproti stejnému měsíci předcházejícího roku o 40 procent nebo více, použije se pro výpočet platby za rezervovanou kapacitu její hodnota na dobu neurčitou (podle smlouvy odběratele s distributorem) pro daný plynárenský měsíc snížená o 20 procent,“ říká Kebort.

Zákazníci nemusí o tuto dočasnou úlevu žádat, provozovatel distribuční soustavy jim ji poskytne automaticky.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.