Tři záhadné návyky „úspěšných“, které prostě nedávají smysl
9. 8. 2013 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Elita bývala vždycky poněkud výstřední. O špičkách i „špičkách“ současnosti to platí jakbysmet.
Povinnost zapsat se do obchodního rejstříku ze zákona platí pro všechny obchodní společnosti, družstva a také pro některé zahraniční osoby.
Fyzické osoby se do rejstříku zapisují pouze v případě, že o to samy požádají. Nebo povinně v situaci, když „výše jejich výnosů nebo příjmů snížených o daň z přidané hodnoty, je-li součástí výnosů nebo příjmů, dosáhla nebo přesáhla za dvě po sobě bezprostředně následující účetní období v průměru částku sto dvacet milionů korun.“ To se ale, ruku na srdce, většiny podnikatelů a živnostníků netýká. Vůbec nejtypičtějším případem, kdy na nutnost zapsat se do obchodního rejstříku narazíte, je, když zakládáte společnost s ručením omezeným, čili klasické „eseróčko“.
O tom, jak založit s. r. o., už jste na Peníze.cz četli v rámci seriálu Začínáme podnikat. Leccos tedy už víte. Dnes si otázku trochu zúžíme a zaměříme se pouze na zápis do obchodního rejstříku. Bez něj totiž vaše firma jednoduše nemůže jako právnická osoba vzniknout – obchodní společnosti a družstva oficiálně vznikají právě ke dni, kdy dojde k jejich zápisu do obchodního rejstříku. Tady pozor na rozlišování pojmů – založení společnosti a vznikspolečnosti není totéž.
Založení společnosti, ke kterému obvykle dochází na základě takzvané společenské smlouvy, ještě neznamená právní existenci společnosti. Než firma vznikne jako právnická osoba, následuje ještě celá řada kroků. Tím posledním, který znamená skutečný vznik společnosti jako právnické osoby, je její zápis do obchodního rejstříku. V době mezi založením a vznikem ještě obchodní společnost nemá právní subjektivitu a neexistují ani její orgány. Budoucí společníci jsou tak zatím pouze v postavení zakladatelů.
Na podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku máte od založení společnosti devadesát dní.
Prvním krokem k zápisu do obchodního rejstříku je vyplnění správného formuláře. Tiskopisy určené pro jednotlivé základní typy společností si můžete stáhnout v boxu. Formulář se skládá ze dvou částí. První, takzvaná procesní část návrhu je společná pro všechny právní formy a typy společností. Druhou, takzvanou předmětnou část návrhu, si musíte vybrat podle právní formy a typu společnosti, kterou zakládáte. Vyplnit budete muset údaje, jako je název a sídlo firmy, předmět podnikatelské činnosti, identifikační číslo nebo třeba jméno a bydliště (či sídlo) statutárních orgánů.
K vyplněným formulářům bude třeba přiložit několik příloh. V případě, že zakládáte společnost s ručením omezením, jedná se o tyto dokumenty:
Pokud zakládáte jiný typ společnosti, může se seznam příloh trochu lišit. Přibalujeme ho proto v boxu rovněž ke stažení, hned pod formulář samotné žádosti.
Návrh na zápis do obchodního rejstříku podávají všichni jednatelé svým jménem, nikoli jménem společnosti. Pravost jejich podpisů musí být úředně ověřena.
Příslušnost rejstříkového soudu, u kterého musíte návrh podat, se určuje podle sídla společnosti, kterou zakládáte. Konkrétně tedy půjde o jeden z krajských soudů, které obchodní rejstřík spravují:
Vedle klasického tištěného formuláře můžete podat návrh na zápis do obchodního rejstříku také prostřednictvím elektronické podatelny Ministerstva spravedlnosti. Budete k tomu ovšem potřebovat elektronický podpis.
Poplatek za zápis společnosti do obchodního rejstříku dělá šest tisíc korun, za zápis akciové společnosti dáte dvanáct tisíc. Zaplatit ho můžete prostřednictvím kolků nebo bezhotovostním převodem na účet soudu.
Na zápis společnosti do obchodního rejstříku má následně soud zákonnou lhůtu pěti dnů (nezapočítává se do ní den, kdy byl návrh podán). V případě, že budou nějaké dokumenty scházet nebo nebudou splňovat stanovené podmínky, vyzve vás k doplnění.
Pokud vás k nápravě soud nevyzve a do pěti dní společnost do rejstříku nezapíše nebo ve věci nerozhodne usnesením, začíná běžet takzvaná fikce zápisu. K zápisu pak musí dojít do dvou dnů od chvíle, kdy fikce zápisu nastala.
Pokud ale z nějakého důvodu chcete, aby společnost vznikla až později, můžete v návrhu stanovit konkrétní datum.
Rozhodnutí o zápisu do rejstříku musí soud doručit všem zúčastněným, tedy všem osobám, které podaly návrh. Teprve po 15 dnech od doručení všem zúčastněným nabývá rozhodnutí právní moci – během té doby můžete proti zápisu podat námitky.
V praxi často dochází k tomu, že soudy stanovené lhůty nedodrží a k zápisu dojde později, než ukládá zákon – nicméně se zpětnou platností ke dni, kdy k němu správně mělo dojít.
Prokousali jste se celým článkem i byrokratickým procesem až sem? Jakmile dojde k zápisu vaší společnosti do obchodního rejstříku, nic (nu, minimálně žádná formální překážka) už vám nebrání v tom, abyste se naplno pustili do podnikání.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
4. 9. 2013 10:11, credo
Fascinuje mě, jak novináři pořád opakují propagandistické kecy naší vlády, že založení firmy se každým rokem zrychluje. Já si tím letos prošel a čekal jsem přes měsíc - nejdřív jsem hledal notáře, aby si na mě udělal laskavě čas a musel jsem se objednat. Na počkání to nebyl schopný udělat žádný, kterým jsem volal - dva mi ani nezvedli telefon. A to bydlím v Praze, kde notářů je ještě docela dost, neumím si představit situaci někde na malém městě, kde je jeden notář.
V bance to proběhlo relativně rychle. Na živnostenském úřadu mi to taky nikdo nechtěl udělat na počkání, a to se v televizi nedávno nějaký ministr dušoval, že živnosťák se už dělá na počkání, nebo do druhého dne. Mohl jsem si pro něj přijít až po týdnu. Třešničkou na dortu byl soud, odkud mi sice odpověděli také asi po týdnu, ale výzvu, že mám dodat originální výpis z živnostenského rejstříku - přitom mi všude říkali, že stačí do formuláře napsat kód RZP a soud si to už sám najde v systémech. Tak prý ne, chceme originál... Po dalším týdnu a půl jsem konečně dostal ze soudu usnesení. A měsíc byl fuč. Ještě bylo třeba počkat na nabytí právní moci (15 dní po přijetí doručenky), což se naštěstí dá zkrátit vzdáním se odvolání. Další týden jsem čekal, než se moje firma objeví v obchodním rejstříku. Opravdu nechápu, jak někdo může dosáhnout založení firmy do týdne, to je prostě objektivně nereálné. A nebo všude dává úplatky, jinak si to neumím vysvětlit. Upřímně by mě zajímalo, co jsem udělal špatně, že to tak dlouho všem úřadům trvalo.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 7. 2014 10:09
A vy si myslíte, že notáři nemají co na práci, že by Vám to měli dělat na počkání, jo? To snad aní nemůžete myslet vážně...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.