NN INVESTMENT PARTNERS: Investiční příležitosti v CEE – zaměřeno na Rumunsko

PR článek | rubrika: FINEXPO | 6. 7. 2016
Ekonomiky zemí střední a východní Evropy vykazují ve srovnání s eurozónou víc než dvojnásobný růst a viditelně se přibližují ekonomické úrovni vyspělých západních zemí. Jedním z investičně nejzajímavějších trhů v regionu je Rumunsko.
NN INVESTMENT PARTNERS: Investiční příležitosti v CEE – zaměřeno na Rumunsko

Komerční spolupráce

Nezaměstnanost je nízká, domácí poptávka na vysoké úrovni a firmy i stát realizují dlouho odkládané investice – Rumunsko dnes do značné míry kopíruje pozitivní vývoj v Česku, Polsku a Maďarsku devadesátých let. Ekonomiku středo- a východoevropských zemí povzbuzují i další faktory: nízká inflace a zejména nízké úrokové sazby. Ty usnadňují firmám přístup k úvěrům a snižují jejich kapitálové náklady. Pozitivní roli hraje také nízká cena ropy a dalších komodit, které tvoří vstupy do ekonomiky. Navzdory geopolitickému neklidu zůstává „náš“ středo- a východoevropský region relativní oázou klidu.

Rumunsko

  • téměř 20 milionů obyvatel
  • v NATO od 2004, v EU od 2007
  • nejsilnější ekonomický růst v regionu
  • příznivá rozpočtová politika
  • stabilní měna

Nejzajímavější trh v regionu 

Dosud bývá rumunský trh řazen mezi tzv. frontier markets – okrajové trhy. Rumunsko potřebuje uvést na akciový trh více titulů, zvýšit denní objemy obchodů na burze a zefektivnit některé burzovní investiční procesy. V horizontu dvou až tří let lze ale tuto změnu očekávat. To vyvolá silnou poptávku po rumunských akciích u investorů, kteří tam dnes (například z regulatorních důvodů) nemůžou investovat. Trh jako celek bude atraktivnější, sníží se riziková přirážka a lze přirozeně očekávat růst cen rumunských akcií. Na tom budou moci vydělat investoři, kteří si cestu na rumunský akciový trh najdou dřív.

Potenciál růstu Rumunska

Investiční tip: fond NN (L) International Romanian Equity

Podílové fondy představují pro běžné investory jednoduchý nástroj pro vstup na trhy, které jsou jinak těžko dostupné. NN (L) International Romanian Equity Fund je vůbec největší akciový fond na rumunském trhu. Byl založen v roce 2008 a podléhá nejpřísnější regulaci EU. Většinu majetku (60 procent) investuje na rumunském trhu, nevyhýbá se ale ani dalším středoevropským trhům. Fond naopak v současnosti neinvestuje do rizikových oblastí, jako je Turecko nebo Rusko. Fond řídí mezinárodní tým předních expertů české divize NN Investment Partners s centrálou v Praze.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

NN Investment Partners C.R.

NN Investment Partners C.R., a. s., je předním správcem finančních prostředků, který působí v České republice již od roku 1997 a je jednou z dceřiných společností NN Group N.V., veřejně obchodované společnosti. Od roku 2006 nabízí své služby také na Slovensku. V rámci svých investičních aktivit se NN Investment Partners C.R., a. s., specializuje jak na dluhopisový a peněžní trh v České republice a na Slovensku, tak na akciové trhy ve střední a východní Evropě (CEE).

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Investoři nasadili růžové brýle. Zlatý listopad podílových fondů

10. 12. 2023 | Martin Mašát

Investoři nasadili růžové brýle. Zlatý listopad podílových fondů

Listopad byl pro investory jedním z nejúspěšnějších měsíců za kolik let. Americké akcie vyskočily skoro o devět procent, evropské o osm. Dluhopisové trhy nezaostávaly. Vývoj podílových... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

Partners Financial Services