NN INVESTMENT PARTNERS: Investiční příležitosti v CEE – zaměřeno na Rumunsko

PR článek | rubrika: FINEXPO | 6. 7. 2016
Ekonomiky zemí střední a východní Evropy vykazují ve srovnání s eurozónou víc než dvojnásobný růst a viditelně se přibližují ekonomické úrovni vyspělých západních zemí. Jedním z investičně nejzajímavějších trhů v regionu je Rumunsko.
NN INVESTMENT PARTNERS: Investiční příležitosti v CEE – zaměřeno na Rumunsko

Komerční spolupráce

Nezaměstnanost je nízká, domácí poptávka na vysoké úrovni a firmy i stát realizují dlouho odkládané investice – Rumunsko dnes do značné míry kopíruje pozitivní vývoj v Česku, Polsku a Maďarsku devadesátých let. Ekonomiku středo- a východoevropských zemí povzbuzují i další faktory: nízká inflace a zejména nízké úrokové sazby. Ty usnadňují firmám přístup k úvěrům a snižují jejich kapitálové náklady. Pozitivní roli hraje také nízká cena ropy a dalších komodit, které tvoří vstupy do ekonomiky. Navzdory geopolitickému neklidu zůstává „náš“ středo- a východoevropský region relativní oázou klidu.

Rumunsko

  • téměř 20 milionů obyvatel
  • v NATO od 2004, v EU od 2007
  • nejsilnější ekonomický růst v regionu
  • příznivá rozpočtová politika
  • stabilní měna

Nejzajímavější trh v regionu 

Dosud bývá rumunský trh řazen mezi tzv. frontier markets – okrajové trhy. Rumunsko potřebuje uvést na akciový trh více titulů, zvýšit denní objemy obchodů na burze a zefektivnit některé burzovní investiční procesy. V horizontu dvou až tří let lze ale tuto změnu očekávat. To vyvolá silnou poptávku po rumunských akciích u investorů, kteří tam dnes (například z regulatorních důvodů) nemůžou investovat. Trh jako celek bude atraktivnější, sníží se riziková přirážka a lze přirozeně očekávat růst cen rumunských akcií. Na tom budou moci vydělat investoři, kteří si cestu na rumunský akciový trh najdou dřív.

Potenciál růstu Rumunska

Investiční tip: fond NN (L) International Romanian Equity

Podílové fondy představují pro běžné investory jednoduchý nástroj pro vstup na trhy, které jsou jinak těžko dostupné. NN (L) International Romanian Equity Fund je vůbec největší akciový fond na rumunském trhu. Byl založen v roce 2008 a podléhá nejpřísnější regulaci EU. Většinu majetku (60 procent) investuje na rumunském trhu, nevyhýbá se ale ani dalším středoevropským trhům. Fond naopak v současnosti neinvestuje do rizikových oblastí, jako je Turecko nebo Rusko. Fond řídí mezinárodní tým předních expertů české divize NN Investment Partners s centrálou v Praze.

NN Investment Partners C.R.

NN Investment Partners C.R., a. s., je předním správcem finančních prostředků, který působí v České republice již od roku 1997 a je jednou z dceřiných společností NN Group N.V., veřejně obchodované společnosti. Od roku 2006 nabízí své služby také na Slovensku. V rámci svých investičních aktivit se NN Investment Partners C.R., a. s., specializuje jak na dluhopisový a peněžní trh v České republice a na Slovensku, tak na akciové trhy ve střední a východní Evropě (CEE).

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

Ministerstvo financí přichází s návrhy, jak podpořit úspory na důchod. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty. Penzijní fondy by zároveň mohly investovat odvážněji... celý článek

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.