Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nepříliš povedený týden

Nepříliš povedený týden
Podprůměrná výkonnost a podprůměrné prodeje. Ale i v tak nevýrazném týdnu se dá najít zajímavý fond. Zvlášť když za rok vydělal investorům třikrát víc než konkurence.

Co že to je za kouzelný fond? Už to není IKS Dluhopisový (profil, názory), který tak dlouho a bezkonkurenčně dominoval naší tabulce fondů s nejvyšší roční výkonností. Jeho místo s přehledem převzal Citicorp OPF akcií (OFCITAKC), který majetek podílníků za rok zhodnotil o 13,4 procenta. Druhý nejlepší fond, dluhopisový První investiční (profil, názory) podílníkům vydělal "pouze" 5,7 procenta a třetí Sporobond (profil, názory) 5,3 procenta.

Pokud tedy byl Citicorp akcií před rokem výbornou investicí, kam se investovat nevyplatilo? Vlasy si mohou rvát především podílníci technologického minifondu Akro Eurotech (profil, názory), jehož hodnota podílového listu je o 52 procent nižší než před rokem a během minulého týdne ztratit více než čtyři procenta. Fond trpí nejen propadem technologických akcií, ale i posilováním kursu koruny, neboť téměř všechna jeho aktiva jsou denominována v euru (profil, názory). Příliš do zpěvu bohužel není ani podílníkům dvou fondů OB Investu (ISOBI), které za rok podílníkům prodělaly přes třicet procent - ČSOB světový akciový (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory). Téměř třicet procent prodělaly také dvě novinky podzimu roku 2000 z dílny ISČS (profil, názory), fond fondů Globaltrend (profil, názory) a Eurotrend (profil, názory). Jejich víceméně podobné protějšky z dílny IKS KB (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory) a IKS fond světových indexů (profil, názory) prodělaly "jen" 24 a 23 procent.

Výkonnostně tedy žádná sláva. A jak se fondy minulý týden prodávaly? Opět žádná sláva. Celkové čisté prodeje dosáhly pouze 94 milionů korun, především kvůli velkému odlivu peněz z 1.IN restitučního fondu (profil, názory) a neobvykle vysokým výběrům ze Sporobondu (profil, názory), který vymazal přírůstky peněz v ostatních dluhopisových fondech na trhu. Ale vezměme to po pořádku. Nejvíce nových peněz získal Sporoinvest (profil, názory), a to přes 133 milionů korun. Druhý byl s 59 miliony korun ČSOB Výnosový (profil, názory) - kdy se konečně UNIS naučí ve statistikách rozdělovat retailové a institucionální fondy, jak bývá ve světě zvykem??? Třetí byl s necelými 21 miliony korun další institucionální fond, ŽB - Balancovaný fond nadací (profil, názory).

Na obou výše zmíněných fondech - ČSOB Výnosovém a nadačním fondu ŽB-Trustu (profil, názory) - je velmi dobře vidět výhoda prvního hráče na trhu. To platí především pro nadační fond, jehož strategii nedávno okopíroval OB Invest (ISOBI) vlastním fondem pro nadace. Tomu se ale zatím nedaří získat investory, neboť s většinou nadací má již dobré vztahy ŽB-Trust a málokterá nadace bude mít důvod své prostředky přesouvat. Na druhou stranu je zvláštní, že se například IKS nerozhodla okopírovat úspěšný fond peněžního trhu pro korporátní klientelu, které má mateřská banka dost. Jak je vidět na úspěchu ČSOB Výnosového a neúspěchu podobného produktu ISČS Merkur (profil, názory), spolupráce mezi bankou a investiční společností je pro přilákání peněz do korporátního fondu tím nejdůležitějším aspektem úspěchu. Ostatně uvidíme, zdali podobný fond připraví také IKS - a jak se jí bude dařit jej nabízet prostřednictvím pracovníků banky.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Co si myslíte o korporátních fondech? Záleží jejich úspěch pouze na dobré spolupráci s bankou nebo je možno je nabídnout i jinak? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

7. 5. 2002 | 16:37 | Boucek Antonin

No, myslim, ze se mylite. Ona ta vyhoda 15% proti 31% zdaneni je na peneznim trhu pro korporace celkem zajimava. Pote, co zrusily v predminulem roce zvlastni zdaneni bankovnich depozitnich smenek je tohle celkem zajimavy...více

6. 5. 2002 | 17:40 | JaneckaM

Duben přinesl rekordní prodeje podílových listů
V dubnu dosáhly čisté prodeje ve všech otevřených podílových fondech (OPF) ve správě členů UNIS ČR nejvyšší hodnoty v roce 2002, a to 2,6 miliardy Kč. Investoři nakoupili...
více

6. 5. 2002 | 11:33 | TGP

Stejně si myslím, že do ČSOB Výnosového lije peníze především sama banka... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK