Nepříliš povedený týden

Nepříliš povedený týden
Podprůměrná výkonnost a podprůměrné prodeje. Ale i v tak nevýrazném týdnu se dá najít zajímavý fond. Zvlášť když za rok vydělal investorům třikrát víc než konkurence.

Co že to je za kouzelný fond? Už to není IKS Dluhopisový (profil, názory), který tak dlouho a bezkonkurenčně dominoval naší tabulce fondů s nejvyšší roční výkonností. Jeho místo s přehledem převzal Citicorp OPF akcií (OFCITAKC), který majetek podílníků za rok zhodnotil o 13,4 procenta. Druhý nejlepší fond, dluhopisový První investiční (profil, názory) podílníkům vydělal "pouze" 5,7 procenta a třetí Sporobond (profil, názory) 5,3 procenta.

Pokud tedy byl Citicorp akcií před rokem výbornou investicí, kam se investovat nevyplatilo? Vlasy si mohou rvát především podílníci technologického minifondu Akro Eurotech (profil, názory), jehož hodnota podílového listu je o 52 procent nižší než před rokem a během minulého týdne ztratit více než čtyři procenta. Fond trpí nejen propadem technologických akcií, ale i posilováním kursu koruny, neboť téměř všechna jeho aktiva jsou denominována v euru (profil, názory). Příliš do zpěvu bohužel není ani podílníkům dvou fondů OB Investu (ISOBI), které za rok podílníkům prodělaly přes třicet procent - ČSOB světový akciový (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory). Téměř třicet procent prodělaly také dvě novinky podzimu roku 2000 z dílny ISČS (profil, názory), fond fondů Globaltrend (profil, názory) a Eurotrend (profil, názory). Jejich víceméně podobné protějšky z dílny IKS KB (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory) a IKS fond světových indexů (profil, názory) prodělaly "jen" 24 a 23 procent.

Výkonnostně tedy žádná sláva. A jak se fondy minulý týden prodávaly? Opět žádná sláva. Celkové čisté prodeje dosáhly pouze 94 milionů korun, především kvůli velkému odlivu peněz z 1.IN restitučního fondu (profil, názory) a neobvykle vysokým výběrům ze Sporobondu (profil, názory), který vymazal přírůstky peněz v ostatních dluhopisových fondech na trhu. Ale vezměme to po pořádku. Nejvíce nových peněz získal Sporoinvest (profil, názory), a to přes 133 milionů korun. Druhý byl s 59 miliony korun ČSOB Výnosový (profil, názory) - kdy se konečně UNIS naučí ve statistikách rozdělovat retailové a institucionální fondy, jak bývá ve světě zvykem??? Třetí byl s necelými 21 miliony korun další institucionální fond, ŽB - Balancovaný fond nadací (profil, názory).

Na obou výše zmíněných fondech - ČSOB Výnosovém a nadačním fondu ŽB-Trustu (profil, názory) - je velmi dobře vidět výhoda prvního hráče na trhu. To platí především pro nadační fond, jehož strategii nedávno okopíroval OB Invest (ISOBI) vlastním fondem pro nadace. Tomu se ale zatím nedaří získat investory, neboť s většinou nadací má již dobré vztahy ŽB-Trust a málokterá nadace bude mít důvod své prostředky přesouvat. Na druhou stranu je zvláštní, že se například IKS nerozhodla okopírovat úspěšný fond peněžního trhu pro korporátní klientelu, které má mateřská banka dost. Jak je vidět na úspěchu ČSOB Výnosového a neúspěchu podobného produktu ISČS Merkur (profil, názory), spolupráce mezi bankou a investiční společností je pro přilákání peněz do korporátního fondu tím nejdůležitějším aspektem úspěchu. Ostatně uvidíme, zdali podobný fond připraví také IKS - a jak se jí bude dařit jej nabízet prostřednictvím pracovníků banky.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Co si myslíte o korporátních fondech? Záleží jejich úspěch pouze na dobré spolupráci s bankou nebo je možno je nabídnout i jinak? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050... celý článek

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

24. 3. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková | 18 komentářů

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

Dětské investiční účty zaručují, že se peníze k dětem opravdu dostanou. Na druhou stranu s nimi můžete mít problém třeba jen změnit investiční strategii. A nenabízejí je všude.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.