Karty napoví, kde jste byli. Banky se zapojí do chytré karantény

| rubrika: Aktuality | 28. 4. 2020 09:45 | 2 komentáře

Do projektu takzvané chytré karantény se zapojují první banky. Data z karetních transakcí by měla pomáhat při dohledávání možných nakažených koronavirem. Oznámila to Česká bankovní asociace.

Banky poskytnou údaje ministerstvu zdravotnictví, které si o ně řekne na základě předem poskytnutého souhlasu nakažených osob. Banky budou předávat lokalizační údaje u jejich klientů s nákazou za účelem vytvoření takzvané vzpomínkové mapy.

Jako první se do chytré karantény zařazují banky, které se účastnily odlaďování parametrů a postupů v rámci jeho pilotní fáze. Konkrétně to jsou Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB a Moneta Money Bank.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zhruba po dvou týdnech se k nim přidají i některé další středně velké či menší banky, které se v rámci užší pracovní skupiny České bankovní asociace pro ochranu osobních údajů účastnily debat s regulátory, tedy s Úřadem pro ochranu osobních údajů a Českou národní bankou, mobilními operátory a ministerstvem zdravotnictví. Teprve po měsíci se přidají i ostatní banky, které v dostatečně velkém rozsahu provozují retailové platební karty na českém trhu.

Údaje, které poskytnou ministerstvu zdravotnictví, banky získávají z karetních transakcí. „Státu budou předávány pouze lokalizační údaje, tedy kde klient banky v danou dobu byl, kde použil kartu či případně chytrý mobilní telefon či hodinky, kde má kartu nahranou. Banky nebudou poskytovat údaje o výši platby ani údaje o předmětu platby – tyto údaje, co bylo předmětem nákupu, banky ani nevědí,“ říká Monika Petrásková, mluvčí České bankovní asociace.

Proces fungování a předávání dat mezi bankami a ministerstvem zdravotnictví má podle ní fungovat takto:

  • vzpomínkové call-centrum ministerstva publikuje každou půlhodinu seznam identifikátorů (hashů) nových nakažených, kteří dali souhlas k využití bankovních dat, na zabezpečené úložiště, která jsou vyhrazena pro každou banku zvlášť,
  • banky si seznam stahují, párují na svoje databáze, vytvářejí požadovanou odpověď,
  • do půl hodiny každá banka nahrává odpověď zpátky,
  • s daty pak již pracuje ministerstvo zdravotnictví,
  • soubory s žádostí i soubory s odpovědí se přepisují, takže jejich maximální životnost je půl hodiny.

Chytrá karanténa má umožnit návrat k běžnému fungování v době koronaviru. Místo plošných omezení by měla sloužit k rychlému zachytávání možných nakažených, aby virus dál nepřenášeli.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.