Karty napoví, kde jste byli. Banky se zapojí do chytré karantény

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 28. 4. 2020 | 2 komentáře

Do projektu takzvané chytré karantény se zapojují první banky. Data z karetních transakcí by měla pomáhat při dohledávání možných nakažených koronavirem. Oznámila to Česká bankovní asociace.

Banky poskytnou údaje ministerstvu zdravotnictví, které si o ně řekne na základě předem poskytnutého souhlasu nakažených osob. Banky budou předávat lokalizační údaje u jejich klientů s nákazou za účelem vytvoření takzvané vzpomínkové mapy.

Jako první se do chytré karantény zařazují banky, které se účastnily odlaďování parametrů a postupů v rámci jeho pilotní fáze. Konkrétně to jsou Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB a Moneta Money Bank.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zhruba po dvou týdnech se k nim přidají i některé další středně velké či menší banky, které se v rámci užší pracovní skupiny České bankovní asociace pro ochranu osobních údajů účastnily debat s regulátory, tedy s Úřadem pro ochranu osobních údajů a Českou národní bankou, mobilními operátory a ministerstvem zdravotnictví. Teprve po měsíci se přidají i ostatní banky, které v dostatečně velkém rozsahu provozují retailové platební karty na českém trhu.

Údaje, které poskytnou ministerstvu zdravotnictví, banky získávají z karetních transakcí. „Státu budou předávány pouze lokalizační údaje, tedy kde klient banky v danou dobu byl, kde použil kartu či případně chytrý mobilní telefon či hodinky, kde má kartu nahranou. Banky nebudou poskytovat údaje o výši platby ani údaje o předmětu platby – tyto údaje, co bylo předmětem nákupu, banky ani nevědí,“ říká Monika Petrásková, mluvčí České bankovní asociace.

Proces fungování a předávání dat mezi bankami a ministerstvem zdravotnictví má podle ní fungovat takto:

  • vzpomínkové call-centrum ministerstva publikuje každou půlhodinu seznam identifikátorů (hashů) nových nakažených, kteří dali souhlas k využití bankovních dat, na zabezpečené úložiště, která jsou vyhrazena pro každou banku zvlášť,
  • banky si seznam stahují, párují na svoje databáze, vytvářejí požadovanou odpověď,
  • do půl hodiny každá banka nahrává odpověď zpátky,
  • s daty pak již pracuje ministerstvo zdravotnictví,
  • soubory s žádostí i soubory s odpovědí se přepisují, takže jejich maximální životnost je půl hodiny.

Chytrá karanténa má umožnit návrat k běžnému fungování v době koronaviru. Místo plošných omezení by měla sloužit k rychlému zachytávání možných nakažených, aby virus dál nepřenášeli.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

6. 2. 2024 | Petr Kučera

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

Raiffeisenbank, Creditas, ČSOB, UniCredit a Skip Pay lákají na odměny za aktivní využívání služeb nebo sjednání nového účtu. Některé odměny získá každý při splnění podmínek, u jiných... celý článek

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

1. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

Pojištění Merlin, které využívá zhruba třetina majitelů platebních karet od Komerční banky, postupně nahradí nová služba nazvaná Extra služba Bezpečí. Přinese vyšší krytí, ovšem bude... celý článek

Pár kliků a úspory jsou pryč. Podvodníci mají nový rekord

30. 1. 2024 | Olga Skalková

Pár kliků a úspory jsou pryč. Podvodníci mají nový rekord

Intenzita pokusů o získání hesel k bankovním účtům a k platební kartě nebo dokonce o přesvědčení lidí, aby sami podvodníkům poslali peníze, zesiluje. Banky loni napočítaly celkem 69... celý článek

Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

29. 1. 2024 | Petr Kučera | 5 komentářů

Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu službu Platím a spořím. Jejím základem je zaokrouhlování plateb kartou – rozdíl mezi skutečně zaplacenou a zaokrouhlenou částkou jde na spořicí... celý článek

Partners Financial Services