Karty napoví, kde jste byli. Banky se zapojí do chytré karantény

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 28. 4. 2020 | 2 komentáře

Do projektu takzvané chytré karantény se zapojují první banky. Data z karetních transakcí by měla pomáhat při dohledávání možných nakažených koronavirem. Oznámila to Česká bankovní asociace.

Banky poskytnou údaje ministerstvu zdravotnictví, které si o ně řekne na základě předem poskytnutého souhlasu nakažených osob. Banky budou předávat lokalizační údaje u jejich klientů s nákazou za účelem vytvoření takzvané vzpomínkové mapy.

Jako první se do chytré karantény zařazují banky, které se účastnily odlaďování parametrů a postupů v rámci jeho pilotní fáze. Konkrétně to jsou Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB a Moneta Money Bank.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zhruba po dvou týdnech se k nim přidají i některé další středně velké či menší banky, které se v rámci užší pracovní skupiny České bankovní asociace pro ochranu osobních údajů účastnily debat s regulátory, tedy s Úřadem pro ochranu osobních údajů a Českou národní bankou, mobilními operátory a ministerstvem zdravotnictví. Teprve po měsíci se přidají i ostatní banky, které v dostatečně velkém rozsahu provozují retailové platební karty na českém trhu.

Údaje, které poskytnou ministerstvu zdravotnictví, banky získávají z karetních transakcí. „Státu budou předávány pouze lokalizační údaje, tedy kde klient banky v danou dobu byl, kde použil kartu či případně chytrý mobilní telefon či hodinky, kde má kartu nahranou. Banky nebudou poskytovat údaje o výši platby ani údaje o předmětu platby – tyto údaje, co bylo předmětem nákupu, banky ani nevědí,“ říká Monika Petrásková, mluvčí České bankovní asociace.

Proces fungování a předávání dat mezi bankami a ministerstvem zdravotnictví má podle ní fungovat takto:

  • vzpomínkové call-centrum ministerstva publikuje každou půlhodinu seznam identifikátorů (hashů) nových nakažených, kteří dali souhlas k využití bankovních dat, na zabezpečené úložiště, která jsou vyhrazena pro každou banku zvlášť,
  • banky si seznam stahují, párují na svoje databáze, vytvářejí požadovanou odpověď,
  • do půl hodiny každá banka nahrává odpověď zpátky,
  • s daty pak již pracuje ministerstvo zdravotnictví,
  • soubory s žádostí i soubory s odpovědí se přepisují, takže jejich maximální životnost je půl hodiny.

Chytrá karanténa má umožnit návrat k běžnému fungování v době koronaviru. Místo plošných omezení by měla sloužit k rychlému zachytávání možných nakažených, aby virus dál nepřenášeli.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

27. 11. 2022 | Olga Skalková

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

Proč potřebuje bankomat tolik elektřiny? Kolik stojí jeho pořízení? Kolik už jich v Česku vlastně je? Projděte si čísla.

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

Lidé, kteří si nově založí ověřený účet Plus u služby Skip Pay, dostanou v rámci marketingové akce až 1500 korun na první nákup. Nabídka nemá žádné další podmínky ani omezení (například... celý článek

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

22. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

Internetové bankovnictví používají už víc než dvě třetiny (71 %) obyvatel Česka starších 16 let. Ukazují to čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu Českého statistického úřadu. Před dvěma... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.