Nezaměstnanost vzrostla minimálně, pomohly vládní programy

| rubrika: Aktuality | 7. 7. 2020 10:12 | 2 komentáře

Zdroj: Úřad práce ČR

Nezaměstnanost v Česku stoupla během června na 3,7 procenta z květnových 3,6 procenta. Do evidence úřadů práce se nově zapsalo 38 504 uchazečů, o měsíc dříve to bylo jen o 119 lidí méně. Nová data zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nově evidovaní uchazeči o zaměstnání v květnu byli především z oblasti služeb – zejména pohostinství, hotelnictví, dopravy a cestovního ruchu. Stále se hlásí i ti, kteří pracovali ve výše uvedených oborech v Rakousku, Itálii, Německu nebo Švýcarsku.

Celkem úřady práce evidovaly ke konci června 269 637, což je 3493 více než před měsícem a zároveň o 74 tisíc osob více než před rokem ke stejnému datu. Počet volných míst v červnu oproti květnu vzrostl o 3854 na 334 904.

Podporu v nezaměstnanosti v červnu pobíralo 93 429 lidí. Průměrná výše podpory činila 8742 Kč. Novou práci v květnu získalo 28 608 lidí z evidence úřadů práce.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

V mezinárodním srovnání měla Česká republika podle posledních dostupných dat Eurostatu za květen 2020 nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

V únoru, kdy ještě ekonomika fungovala bez problémů, přibylo necelých 34 tisíc uchazečů o zaměstnání, celkově bylo bez práce 227 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti se v únoru i březnu držela na na rovných třech procentech.

„Situace na trhu práce zejména v mezinárodním kontextu vůbec nevypadá špatně, pokud vezmeme v úvahu, že nejenom česká ekonomika čelí hluboké recesi. Zafungovala vládní opatření na podporu pracovních míst, zejména program Antivirus a ošetřovné,“ říká Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Hlavní nápor nezaměstnaných nás podle něj ale teprve čeká. „Ke konci června skončilo ošetřovné, na trh se dostávají čerství absolventi, první firmy oznamují redukci pracovních pozic. Nicméně vzhledem k výpovědním lhůtám bude klíčový podzim,“ říká ekonom.

Nezaměstnanost podle něj půjde během prázdninových měsíců dále postupně nahoru a dostane se nad hranici čtyř procent. „Pro podzimní měsíce předpokládáme v základním scénáři nárůst podílu nezaměstnaných přes 6 %,“ odhaduje Vejmělek.

Podle něj bude nyní důležité, jak se vláda postaví k programům na podporu zaměstnanosti po skončení dosavadních balíčků.

„Rozhodně nechceme nic zanedbat. Chystáme balíček zaměstnanosti, jehož součástí je i plán přípravy na masovou nezaměstnanost, a spustíme projekt Outplacement, který bude propuštěným zaměstnancům pomáhat najít novou práci ještě v průběhu výpovědní doby,“ řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.