Česká národní banka ve středu 8. února vydává tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk, který připomíná výročí dělení československé měny. Od měnové odluky uplyne právě zítra 30 let.
Motivem přítisku je kolek – právě takový, jaký se v roce 1993 lepil na ty z československých tisícovek, které měly dál obíhat v Česku. Kolek doplňuje výroční logo 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery.
Do oběhu Česká národní banka pustí 200 tisíc kusů, bankovka tedy není vysloveně raritní. Přesto na pobočkách ČNB, kde si každý může pořídit až pět takových tisícovek, čekají fronty. Byly tam už v roce 2019, když se bankovky s přítiskem – tehdy stokoruny – vydávaly poprvé (i když tehdy mohla zájem podpořit také současně vydávaná série pamětních dvacetikorunových mincí).
S pamětními mincemi i bankovkami se dá běžně platit. Jak se ale ukázalo, jde o artikl, na kterém můžete i docela příjemně vydělat.
Ze stovek tisíce
Stokorun s přítiskem šlo v roce 2019 do oběhu taky 200 tisíc. Na pobočkách ČNB se jedna speciální stokoruna vyměňovala za jednu obyčejnou. Stejné to bude i teď: za speciální tisícikorunu si banka vezme jednu tisícikorunu obyčejnou. Nekupuje se tedy, ale vyměňuje.
Některé numismatické a sběratelské prodejny dnes nabízejí stokoruny s přítiskem za tisícové ceny. I na aukčních webech jsme našli nabídky, které končily koupí takové bankovky za ceny v řádech tisícovek. Úplně výjimečné nebyly ani ty, kde konečná cena přesáhla deset tisíc.
Na největším aukčním portálu Aukro.cz se podle Pavla Krejčíře, tamního experta na sběratelství a starožitnictví, prodalo od roku 2020 celkem 1166 bankovek, které měly v popisu napsáno „100 Kč s přítiskem“. Prodávající za ně utržili celkem více než 3,5 milionu korun. „Je ale třeba upozornit, že prodejů mohlo být ještě víc. Někteří prodejci mohli položku nazvat třeba jen ‚bankovka‘, což nám statistiky může zkreslovat,“ upozorňuje Krejčíř.
Podstatné je ale chytit tu správnou vlnu: Podle statistik Aukra nebyl o stovky ještě v roce 2020 zájem nijak velký, v roce 2021 ale poptávka explodovala a ceny letěly nahoru, minulý rok už byl zase klidnější.
Zájem o „100 Kč s přítiskem“ na Aukro.cz |
rok | prodáno | celkem za |
2020 | 209 ks | 295 478 Kč |
2021 | 583 ks | 2 662 718 Kč |
2022 | 366 ks | 719 742 Kč |
Zdroj: Aukro.cz |
„Data ukazují boom zájmu v roce 2021. Jak se bude cena dále vyvíjet, je velice těžké odhadovat. Nicméně jsme zaznamenali, že si sběratelé kompletují jednotlivé série, takže ty méně se vyskytující série a číselné řady z vydaného množství 200 tisíc kusů budou rozhodně růst na ceně,“ říká expert na sběratelství Pavel Krejčíř.
Taková sláva to nebude
Stokoruny přinesly některým majitelům deseti- a vícenásobné zhodnocení. U tisícovek s něčím takovým ale raději nepočítejte.
„Nebude to taková sláva jako u těch stokorun,“ myslí si Jiří Čížek, předsedy pobočky Papírová platidla České numismatické společnosti. Podobně soudí i náš „redakční sběratel“ Daniel Štáfek. Podle něj by zhodnocení mohlo být stejné jako u stokorun. Jenže ne v násobcích původní ceny, ale nominálně. „Jestli jste na stovce vydělali tisíc, na tisícovce vyděláte stejný tisíc,“ odhaduje Štáfek.
Jak zdůrazňuje Jiří Čížek z České numismatické společnosti, tržní cena se bezpečně předpovídat nedá. Rozhoduje prostě poptávka a nabídka. Tak je to ostatně i u stokorun, které jsou sice podle Čížka „zbytečně drahé vzhledem k množství kusů, které bylo vytištěno“ – ale zboží si nachází svého kupce.
Proto není div, že i v pořadí druhá bankovka s přítiskem láká překupníky. Nabídky „v předprodeji“ jsme na Aukru a Sbazaru zaregistrovali už minulý týden. A nabídková cena se pohybuje kolem dvojnásobku té nominální, tedy kolem dvou tisíc korun.
Screenshot: SbazarNabídka překupníka z Sbazaru
Screenshot: AukroNabídka překupníka z Aukra
Zatím si můžete tisícovku s přítiskem pořídit bez přirážky, tisíc za tisíc. Stačí si pro ni jen dojít a případně vystát frontu před některou poboček České národní banky v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ústí nad Labem.
V den emise, který připadá přesně na 30. výročí rozdělení koruny československé, tedy středu 8. února, budou mít prodloužené pokladní hodiny od 7.30 do 16.00. Pořídit si můžete maximálně pět kusů výročních bankovek na osobu. Bankovky se vyměňují do vyčerpání zásob.
Nejčastější otázky k výměně bankovek
Česká národní banka odpovídá na nejčastější otázky:
- Můžu na pokladně ČNB platit kartou?
Nikoliv, bankovku je možné získat pouze výměnou za jinou českou hotovost (bankovky a mince) v hodnotě 1000 Kč. - Lze si bankovku objednat?
Nikoliv, bankovku s přítiskem není možné předem objednat v ČNB ani u smluvních partnerů pro prodej numismatického materiálu. Výměna je možná pouze osobně na územních pracovištích ČNB. - Lze přijít na pokladnu s občanským průkazem manžela/manželky, případně s udělenou plnou mocí, a vyměnit tak 5 ks výročních bankovek pro sebe a dalších 5 ks pro další osobu?
Nikoliv, vydáváno bude maximálně 5 ks bankovek na jednu fyzicky přítomnou osobu. - Jak je to se sériovými čísly výročních bankovek?
Sériování a číslování českých bankovek je součástí jejich ochranného systému, a proto o něm ČNB nemůže poskytovat žádné informace.
Gabriel Pleska
Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem