Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

Jana Divinová | rubrika: Když se řekne | 7. 2. 2023
Přísnější pravidla pro nevyžádaná marketingová volání platí od poloviny loňského roku. Telekomunikační úřad dostal tisíc stížností, pokuta zatím padla jediná. Takzvaní telešmejdi si našli nové cestičky.
Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

Zdroj: Shutterstock

Zatímco v roce 2021 si na nevyžádané marketingové telefonáty stěžovalo jen 55 lidí, od začátku loňského roku do konce letošního ledna dostal Český telekomunikační úřad přes 970 stížností. Může za to loňské zpřísnění pravidel.

Na obtěžující telefonáty s nabídkou služeb nebo zboží dostali lidé silnější zbraň: Podnikatelé mohou nově volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili, tedy dali najevo svůj zájem ve veřejném seznamu. Předtím platila opačná pravidla: Firmy mohly volat s nabídkami, komu chtěly – kromě lidí, kteří s tím výslovně a veřejně nesouhlasili. Na Peníze.cz jsme o nových pravidlech psali podrobněji: Konec otravných volání. Jak funguje stopka na nevyžádané hovory

Jenže jak se ukazuje, obtěžování po telefonu ještě zdaleka není konec.

Staří psi, nové kousky

Obchodníci si hledají nové způsoby, jak se nám přes telefon vetřít do životů a hlavně peněženek. Jedním z nich je matení stopy s cílem komplikovat pátrání po tom, kdo doopravdy volal. Český telekomunikační úřad při prověřování stížnosti často narazí na to, že telefonní číslo putuje ke konečnému uživateli přes několik poskytovatelů telekomunikačních služeb. Prokazování, kdo telefonoval s nabídkou, je pak poměrně obtížné. „Velmi často nás naznačené řetězení zavádí k zahraničním subjektům,“ říká mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Nijak výjimečné není ani to, že se marketingový hovor maskuje jako průzkum trhu. Volat kvůli průzkumu zakázané není. Jakmile ale volající přejde z průzkumu do útoku s nabídkou zboží nebo služeb, porušuje zákon. Český telekomunikační úřad už na tento způsob obcházení pravidel hledá metr. „Komunikujeme s odborníky z oblasti průzkumu trhu a budeme společně hledat řešení,“ tvrdí mluvčí.

Telekomunikační úřad opakovaně naráží také na podvodné hovory z anonymních SIMek nebo zahraničních čísel, ojediněle dochází i ke spoofingu. Spoofing se říká tomu, když podvodník dokáže techniku přimět k tomu, aby se volanému na displeji místo čísla, ze kterého se skutečně volá, objevilo oficiální číslo, které patří někomu jinému – typicky nějaké důvěryhodné instituci, jako je třeba banka. Proto je dobré mít na paměti, co po člověku banka nikdy v telefonu nechce. Například aby jí zákazník prozradil svá hesla do elektronického bankovnictví, potvrzoval nezadané platby v aplikaci nebo nadiktoval všechna čísla z platební karty.

Musíme to vyhodnotit

Prošetřování stížnosti na zakázaný telefonní marketing je zdlouhavé. A zdaleka ne vždycky skončí ke spokojenosti spotřebitele. Úřad se hájí tím, že lidé velmi často ke stížnosti nedodají všechno potřebné – a na doplnění stížnosti už s ním prý nechtějí spolupracovat. Jenže jak zjistil web Lupa.cz, úřad po lidech často požaduje, aby doložili něco, co si snadno může ověřit sám. 

„ČTÚ namísto toho, aby podání aktivně řešil, a co může si jednoduše ověřit, si ověřil z dostupných zdrojů nebo u operátora, sepisuje vícestránkové odpovědi stěžovatelům s výzvou, aby oni doplnili vše potřebné,“ shrnuje to Martin Drtina, současný redaktor Lupy, který předtím sedm let pracoval právě na Českém telekomunikačním úřadě jako mluvčí.

V závěru roku došlo aspoň na jednoho z telešmejdů. Za celkem 21 marketingových hovorů udělil ČTÚ jednomu subjektu pokutu ve výši 420 tisíc korun. Protože ale rozhodnutí zatím není pravomocné, úřad nesděluje podrobnosti. Každopádně od maximální pokuty, která může být až 50 milionů nebo 10 procent z ročního obratu (použije se vyšší strop), je to daleko. Firmy přitom můžou dostat i za to, že při prošetřování nespolupracují. „Udělili jsme pokutu podnikateli za nesoučinnost při kontrole,“ říká mluvčí Tereza Meravá.

Osvědčily se tedy nové zákony, nebo je Český telekomunikační úřad vůči obtěžujícím marketérům bezzubý? Bylo by potřeba pravidla ještě přitvrdit nebo třeba upravit po vzoru Slovenska, kde pro telemarketing zavedli speciální předvolbu, díky které se každý může rozhodnout, jestli na telefonu zmáčkne červené nebo zelené tlačítko?

„Půl roku platnosti nových pravidel je – zvláště s přihlédnutím ke složitosti kontrol – ještě stále krátká doba. Musíme nejprve vyhodnotit průběh a efektivitu kontrol, pak by případně byl teprve čas na úvahy o některých změnách,“ odpovídá Meravá.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

Právo na opravu se blíží. Projděte si, jak má fungovat

24. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 4 komentáře

Právo na opravu se blíží. Projděte si, jak má fungovat

Nová evropská směrnice, která upravuje takzvané právo na opravu, má prodloužit životnost spotřebních výrobků. Zavádí řadu povinností pro výrobce i práva pro spotřebitele. Máme odpovědi... celý článek

Zkazili vám radost z dovolené? Kdy máte nárok na odškodnění

18. 6. 2024 | Pavla Adamcová

Zkazili vám radost z dovolené? Kdy máte nárok na odškodnění

Některé problémy během zájezdu mohou být natolik zásadní, že vám zkazí zážitek z celé dovolené. Pak můžete požadovat slevu a k tomu ještě částku odpovídající způsobené újmě. Poradíme,... celý článek

Partners Financial Services