Obchody se v pondělí neotevřou. Až za týden

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 29. 4. 2021
Obchody se v pondělí neotevřou. Až za týden

Zdroj: Shutterstock

Obchody, které jsou dosud v důsledku protiepedemických opatření zavřené, mohou otevřít od pondělí 10. května. Shodla se na tom dnes vláda. 

Kolem 10. května by se podle odborníků z poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace měl počet nových případů nákazy koronavirem dostat k hranici 100 za týden na 100 tisíc obyvatel. Jde o hranici, kterou si jako cíl pro otevření obchodů v minulém týdnu dala. Nyní jsme na 146 případech na 100 tisíc obyvatel. Původní předpoklad, podle něhož by obchody mohly otevřít už 3. května, se tak nenaplní.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka vláda vychází právě ze zmíněné predikce a od začátku říkala, že hranice 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel je orientační a nemusí být přesně naplněná. „Chtěli jsme dát obchodníkům jistotu,“ říká Havlíček. Vláda podle něj vedla debatu i o otevření obchodů už od pondělí 3. května, nakonec se ale rozhodla respektovat zmíněné expertní doporučení a ještě týden počkat.

Dnes mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, obchody s dětským oblečení a obuví, papírnictví nebo květinářství. Podle už dřívějších informací mají v obchodech dál platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

Například zahrádky restaurací nebo hotely v částečném režimu (vládní balíček rozvolnění číslo 4 – viz tabulka pod článkem) by mohly otevřít podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera nejdříve od pondělí 17. května.

Vláda už na začátku tohoto týdne rozhodla, že se od příštího pondělí (3. května) otevřou za dodržování stanovených hygienických podmínek provozovny holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, kosmetických, masérských a obdobných regeneračních nebo rekondičních služeb. Jejich klienti se budou muset prokázat negativním výsledkem testu na covid. Antigenní test bude platit tři dny (72 hodin), PCR test sedm dní.

Vláda původně rozhodla, že musí jít o profesionálně provedené testy s potvrzením, tedy pouze z odběrových míst. O den později to bylo jinak: podle ministra zdravotnictví bude stačit i test ze zaměstnání nebo školy. Detaily má Arenberger sdělit ještě dnes.

Změny od pondělí 3. května vláda schválila také ve školství. Do lavic se od začátku příštího týdne mohou vrátit žáci druhého stupně v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji a také v Praze. Druhé stupně základních škol tam budou fungovat ve stejném režimu, jako už dnes fungují první stupně. Budou tedy mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma.

Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti. V Karlovarském, Královéhradeckém a v Plzeňském kraji jsou školky otevřené už od začátku tohoto týdne, zbylé tři kraje s nejlepší epidemickou situací a Praha se přidají od pondělí 3. května. Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční výuku a školky budou navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

K uvolňování ve školství vláda na rozdíl od obchodů nebo služeb přistupuje regionálně. I zde rozvolňuje, když počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel klesne pod 100 za posledních sedm dní.

Stejný regionální klíč platí také pro galerie, muzea a památky. I ty se tedy ve zmíněných krajích otevřou od pondělí 3. května, ale bez skupinových prohlídek.

Od pondělí 3. května se otevřou také provozovny péče o zvířata (úpravy a stříhání). Za přísných podmínek se obnovuje lázeňská léčebně-rehabilitační péče po prodělaném covidu (nástup do 90 dnů po infekci).

Vláda v minulém týdnu představila šest balíčků ukazujících podmínky pro postupné uvolnění. Zrušení dalších omezení má v následujících týdnech vyhlašovat dvoufázově: týden předem – v pondělí – schválí jakýsi předběžný návrh (upřesnění podmínek pro nejbližší uvolnění), ve čtvrtek je pak bude potvrzovat.

Balíčky pro postupné uvolňování. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Vláda ČR

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

24. 5. 2022 | Jana Divinová

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

Také jste stáli frontu na dvacetikoruny k výročí republiky nebo na bankovku k narozeninám Karla Gotta a doufali, že se časem zhodnotí? Projděte si, za kolik se dají prodat pamětní mince... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.