Obchody se v pondělí neotevřou. Až za týden

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 29. 4. 2021
Obchody se v pondělí neotevřou. Až za týden

Zdroj: Shutterstock

Obchody, které jsou dosud v důsledku protiepedemických opatření zavřené, mohou otevřít od pondělí 10. května. Shodla se na tom dnes vláda. 

Kolem 10. května by se podle odborníků z poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace měl počet nových případů nákazy koronavirem dostat k hranici 100 za týden na 100 tisíc obyvatel. Jde o hranici, kterou si jako cíl pro otevření obchodů v minulém týdnu dala. Nyní jsme na 146 případech na 100 tisíc obyvatel. Původní předpoklad, podle něhož by obchody mohly otevřít už 3. května, se tak nenaplní.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka vláda vychází právě ze zmíněné predikce a od začátku říkala, že hranice 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel je orientační a nemusí být přesně naplněná. „Chtěli jsme dát obchodníkům jistotu,“ říká Havlíček. Vláda podle něj vedla debatu i o otevření obchodů už od pondělí 3. května, nakonec se ale rozhodla respektovat zmíněné expertní doporučení a ještě týden počkat.

Dnes mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, obchody s dětským oblečení a obuví, papírnictví nebo květinářství. Podle už dřívějších informací mají v obchodech dál platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Například zahrádky restaurací nebo hotely v částečném režimu (vládní balíček rozvolnění číslo 4 – viz tabulka pod článkem) by mohly otevřít podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera nejdříve od pondělí 17. května.

Vláda už na začátku tohoto týdne rozhodla, že se od příštího pondělí (3. května) otevřou za dodržování stanovených hygienických podmínek provozovny holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, kosmetických, masérských a obdobných regeneračních nebo rekondičních služeb. Jejich klienti se budou muset prokázat negativním výsledkem testu na covid. Antigenní test bude platit tři dny (72 hodin), PCR test sedm dní.

Vláda původně rozhodla, že musí jít o profesionálně provedené testy s potvrzením, tedy pouze z odběrových míst. O den později to bylo jinak: podle ministra zdravotnictví bude stačit i test ze zaměstnání nebo školy. Detaily má Arenberger sdělit ještě dnes.

Změny od pondělí 3. května vláda schválila také ve školství. Do lavic se od začátku příštího týdne mohou vrátit žáci druhého stupně v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji a také v Praze. Druhé stupně základních škol tam budou fungovat ve stejném režimu, jako už dnes fungují první stupně. Budou tedy mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma.

Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti. V Karlovarském, Královéhradeckém a v Plzeňském kraji jsou školky otevřené už od začátku tohoto týdne, zbylé tři kraje s nejlepší epidemickou situací a Praha se přidají od pondělí 3. května. Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční výuku a školky budou navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

K uvolňování ve školství vláda na rozdíl od obchodů nebo služeb přistupuje regionálně. I zde rozvolňuje, když počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel klesne pod 100 za posledních sedm dní.

Stejný regionální klíč platí také pro galerie, muzea a památky. I ty se tedy ve zmíněných krajích otevřou od pondělí 3. května, ale bez skupinových prohlídek.

Od pondělí 3. května se otevřou také provozovny péče o zvířata (úpravy a stříhání). Za přísných podmínek se obnovuje lázeňská léčebně-rehabilitační péče po prodělaném covidu (nástup do 90 dnů po infekci).

Vláda v minulém týdnu představila šest balíčků ukazujících podmínky pro postupné uvolnění. Zrušení dalších omezení má v následujících týdnech vyhlašovat dvoufázově: týden předem – v pondělí – schválí jakýsi předběžný návrh (upřesnění podmínek pro nejbližší uvolnění), ve čtvrtek je pak bude potvrzovat.

Balíčky pro postupné uvolňování. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Vláda ČR

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services