První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 4. 2021 16:10 aktualizováno 6. 4. 2021 19:29 | 9 komentářů
První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

Zdroj: Shutterstock

Od pondělí 12. dubna budou moci otevřít některé dosud zavřené obchody a služby. V plánu je také návrat některých žáků nebo studentů do škol. Rozhodla o tom vláda na svém dnešním jednání.

Konkrétně má jít o papírnictví, dětské oblečení a obuv, čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta, upřesnil vicepremiér Karel Havlíček.

Zoologické a botanické zahrady budou moci od stejného data otevřít venkovní expozice, zároveň mohou naplnit maximálně 20 procent návštěvní kapacity. Venkovní akce se od 12. dubna budou moci konat maximálně v počtu do 20 osob, vnitřní akce do 10 osob.

Koncem dubna by mohly znovu začít otevírat provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací, řekl v rozhovoru pro dnešní MF Dnes vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Harmonogram rozvolňování má však podle něj ještě určí ministerstvo zdravotnictví.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Vláda už také nebude žádat o prodloužení nouzového stavu. Znamená to, že od pondělí 12. dubna přestane platit omezení pohybu v rámci okresu. Skončí také třeba zákaz nočního vycházení.

Vláda dále schválila plán ministra školství Roberta Plagy na postupný návrat dětí do škol. Od pondělí 12. dubna se žáci prvního stupně do škol vrátí v takzvaném rotačním režimu. Celá třída bude vždy jeden týden ve škole a druhý doma na distanční výuce. Kdo bude ve škole, bude se dvakrát týdně – v pondělí a ve čtvrtek – testovat. Testy budou antigenní. Ve školách budou povinné roušky. Děti, které je nebudou mít z domova, je mají ve škole dostat.

Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat kompletně prezenčně, stejně jako speciální školy. Návrat do škol bude kvůli epidemické situaci zřejmě o týden odložen ve zlínském okrese. Detaily mají zítra oznámit ministři školství a zdravotnictví.

Do školek zatím půjdou od 12. dubna jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky.

Žáci na druhém stupni, středoškoláci a vysokoškoláci zatím zůstanou doma. V plánu jsou jen konzultace v malých skupinách pro žáky s horším prospěchem. Od 19. dubna by se pak do laboratoří nebo na praktickou výuku mohli podle Plagy vrátit studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol.

Základní umělecké školy a jazykové školy se otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele od 12. dubna.

Papírnictví, prodejny dětského oblečení nebo prádelny, které budou moci od 12. dubna opět otevřít, vláda v reakci na zhoršující se epidemickou situaci zavřela na začátku března. Nyní naopak počet nově nakažených i hospitalizovaných lidí s covidem klesá. 

Maloobchodní prodej je obecně zakázán, nicméně je povolen prodej základního sortimentu. Obchody také mohou být otevřeny jen mezi pátou hodinou ranní a devátou večerní. Ze zákazu maloobchodní prodeje a prodej či poskytování služeb v provozovnách jsou od 1. března následující výjimky:

 • prodej potravin,
 • prodej pohonných hmot a dalších potřeb pro provoz motorových vozidel,
 • prodej paliv,
 • prodej hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
 • lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků,
 • prodej krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
 • prodej brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
 • prodej novin a časopisů,
 • prodej tabákových výrobků,
 • provozovny poskytovatelů odtahů a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích,
 • provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilek zakoupených distančním způsobem,
 • prodej zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby,
 • pokladny prodeje jízdenek,
 • květinářství,
 • provozovny servisu výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
 • provozovny pohřební služby, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren,
 • myčky automobilů bez obsluhy,
 • prodejny domácích potřeb a železářství, přičemž za domácí potřeby se nepovažují nábytek, koberce a jiné podlahové krytiny,
 • provozovny sběru a výkupu surovin a kompostáren,
 • vozidla taxislužby nebo jiné individuální smluvní přepravy osob,
 • provozovny, v nichž jsou realizována psychodiagnostická vyšetření, která jsou nedílnou součástí výběrových řízení a následně nezbytnou podmínkou stanovenou právními předpisy pro výkon určité činnosti, za podmínky, že je služba poskytována tak, že se ve stejný čas setkává jeden poskytovatel s jedním zákazníkem.

Podrobná pravidla pro stravovací nebo ubytovací zařízení stanoví vládní nařízení.


Co teď platí:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+55
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 4. 2021 17:44, Anonym

A co obchody s oblečením a obuví pro dospělé? Rodiče těch dětí budou chodit v roztrhaných botech a hadrech?

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

koronavirus, nákupy, podnikání

A tohle už jste četli?

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

20. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku snad i utrhli, protože na rozdíl od nás vidí, jaký poklad v ní držíme. Za zdánlivě obyčejnou desetikorunu... celý článek

COOP otevírá další obchody budoucnosti. Pomůžou i dotace

18. 9. 2023 | Jana Divinová

COOP otevírá další obchody budoucnosti. Pomůžou i dotace

Provozovat obchody na vsi se nevyplatí. Zachránit je prý může snižování nákladů: když v nich nakoupíte i bez prodavače a pokladního. Síť družstevních prodejen COOP chce mít takových... celý článek

Pětka, búr a litr. Melouny. Vyznáte se v lidových názvech peněz?

17. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Pětka, búr a litr. Melouny. Vyznáte se v lidových názvech peněz?

Víte, kolik je pětka, co koupíte za kilo a kolik korun se vejde do litru? Tohle není nějaký brakový, šestákový kvíz, ale otázky za mega.

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

15. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

Energie zlevňují a dostaly se pod vládou stanovené cenové stropy. Co mají ale dělat lidé, kteří si fixovali ceny elektřiny a plynu, když byly nejvýš? Pátrali jsme, jestli dodavatelé... celý článek

Partners Financial Services