Platnost řidičáků i STK se automaticky prodlužuje

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 3. 2021 16:25 | 1 komentář
Platnost řidičáků i STK se automaticky prodlužuje

Zdroj: Shutterstock

Platnost řidičských nebo profesních průkazů a také technické prohlídky vozidel (STK) se mimořádně prodlužuje o deset měsíců. Týká se to dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021, upozornilo ministerstvo dopravy.

Společné evropské nařízení platí od 6. března. Navazuje na podobné loňské opatření, kdy se platnost dokladů a kontrol prošlých v období od 1. února do 31. srpna 2020 prodloužila o sedm měsíců.

Cílem prodloužení platnosti je snížení mobility lidí v rámci protiepidemických opatření proti covidu 19. Prodloužení není povinné, úřady i stanice technických kontrol zůstávají otevřené. Kdo chce, může si pro nový řidičský průkaz zajít, stejně jako může zajet na technickou kontrolu.

Ministerstvo dopravy dokonce odklad platnosti u technických kontrol nedoporučuje a řidčům vzkazuje, aby svá vozidla, pokud je to možné, přistavili na pravidelnou technickou prohlídku. „Opatření má pomoci zejména těm, kteří se cítí zdravotně ohroženi, museli by cestovat mezi okresy, jsou v zahraničí, mají auto v depozitu a podobně,“ uvádí úřad.

Znovu prodloužit se může i platnost už jednou prodloužených dokladů, kterých se týkalo loňské nařízení. V tomto případě však ne o deset měsíců. Další prodloužení je u nich možné buď do 1. července 2021, nebo o šest měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021. Netýká se to pravidelných technických kontrol. Tam už jednou prodlouženou platnost nejde znovu nastavit.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

K jízdenkám z e-shopu ČD už nepotřebujete osobní doklad

1. 4. 2021 | Petr Kučera

K jízdenkám z e-shopu ČD už nepotřebujete osobní doklad

Lidé, kteří si koupí online jízdenku v e-shopu Českých drah a nevyužili přitom žádnou slevu, už nebudou muset ukazovat průvodčím svůj osobní průkaz. Testovací provoz nového systému... celý článek

Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

31. 3. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

Lidé, kteří si při nákupu elektronické dálniční známky spletli státní poznávací značku, dostanou šanci na vrácení peněz. Ale jenom v případě, když budou mít štěstí a zadají značku,... celý článek

Pošta zdraží složenky a doporučená psaní, dotkne se to i dávek

29. 3. 2021 | Petr Kučera | 75 komentářů

Pošta zdraží složenky a doporučená psaní, dotkne se to i dávek

Česká pošta mění od 1. dubna ceník. Zdraží poštovní i dobírkové poukázky a doporučená, cenná i firemní psaní. Všechny ceny stoupnou o pět korun.

Okresy se neotevřou. Končí jen omezení na obec

19. 3. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Okresy se neotevřou. Končí jen omezení na obec

Všechna dosavadní koronavirová omezení potrvají přinejmenším i v příštím týdnu, rozhodla vláda vedená Andrejem Babišem (ANO). Uvolní se jenom možnost výletů a sportování: nově budou... celý článek

Osmý Golf je plný techniky. A pořád dobrý, ukázal test

14. 3. 2021 | Vojtěch Dobeš | 5 komentářů

Osmý Golf je plný techniky. A pořád dobrý, ukázal test

Co nabízí střední varianta poslední generace Golfu s cenou přes 700 tisíc korun? Desítkami let prověřený recept na univerzální auto pro každého, dovedený opět o kousek blíž k dokonalosti. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.