Řetězce dostanou kvóty na české potraviny, rozhodli poslanci

Řetězce dostanou kvóty na české potraviny, rozhodli poslanci

Zdroj: Shutterstock

Sněmovna schválila návrh poslanců SPD, aby tuzemské obchodní řetězce musely od příštího roku prodávat určitý minimální podíl potravin vyprodukovaných v Česku. Návrh teď míří do Senátu.

Od příštího roku má povinná minimální kvóta činit 55 procent a postupně pak stoupnout až na 73 procent v roce 2028. Týkat se bude obchodů s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních, tedy hlavně supermarketů a hypermarketů.

S kvótami se počítá u potravin, které se dají v Česku vyprodukovat. Jde o zhruba sto druhů potravin. Konkrétně jde třeba o vejce, mléko, sýry, med, rajčata, okurky, česnek nebo v tuzemsku nejrozšířenější druhy masa. Ale třeba taky o zmrzliny, broskve, jogurty nebo snídaňové cereálie.

Zákon přitom nehovoří o nabídce na pultech, ale o výsledném prodeji. Jak má obchodník zajistit, aby lidé takové zboží skutečně kupovali a pomohli mu tak splnit zmíněný podíl prodaných potravin z Česka, autoři zákona neřeší.

Pro zákon hlasovalo 66 ze 103 přítomných poslanců. Vedle SPD to byly všechny tři strany spojené s vládní koalicí (ANO, ČSSD a KSČM) a tři nezařazení poslanci, mimo jiné i dřívější zastánce volného trhu Václav Klaus mladší.

Podle SPD je zákon potřeba, aby řetězce do Česka nedovážely ze zemí Evropské unie místo potravin biologický odpad. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) vyzval poslance před hlasováním, aby byli trochu nacionalisty, pokud jde o české potraviny. Toman podniká v zemědělství, vedl Agrární i Potravinářskou komoru.

Kritici schváleného návrhu upozorňují, že jde proti pravidlům Evropské unie a může zdražit potraviny v obchodech, aniž by zaručil jejich vyšší kvalitu. Nedořešená je podle nich také spousta praktických otázek.

Podle ekonoma Davida Navrátila z České spořitelny s podobným ochranářstvím riskujeme. Když ne s pověstí, tak určitě s možným růstem cen. „Zemědělská výroba je u nás hodně koncentrovaná: 70 % půdy obhospodařuje 10 % subjektů, což jsou velké agrokomplexy. Máme oligopolní strukturu a snížení zahraniční konkurence povede ke zvýšení cen potravin,“ vysvětluje.

Upozorňuje také, že s potravinovou soběstačností, kterou podle zastánců schváleného návrhu Česko potřebuje, to už dnes není tak špatné. „S výjimkou prasat (50 %), drůbeže (72 %), vajec (90 %), ovoce (jablka 63 %), zeleniny (32 %), kukuřice (95 %) a brambor (70 %) u ostatních hlavních komodit míra potravinové soběstačnosti převyšovala 100 %. Například obilí, hovězího, mléka nebo cukru vyrobíme více, než spotřebujeme,“ říká Navrátil.

Podle Petra Bartoně, ekonoma společnosti Natland, jsou potravinové kvóty jen zbytečnou hrou o čas. „Je nabíledni, že je evropské soudy sestřelí coby porušení pravidel jednotného trhu. Jde jen o to, do kdy to stihnou. Mezitím však všichni prodejci budou zbytečně utrácet za změny systémů nákupu, kontroly. A stát za další kontroly,“ kritizuje poslance.

Už osm zemí EU už Česko upozornilo, aby kvóty nezavádělo, napsaly Hospodářské noviny. Šlo by podle nich o diskriminaci zahraničních výrobků.

Zdroj: Shutterstock

Jak zhodnotili návrh na kvóty experti? Ptali jsme se v červnu, kdy ještě na stole ležel dokonce ambicóznější návrh s finálním 85% podílem českých potravin.

Na český talíř český brambor!

„Ti, co hlasovali pro, hlasovali proti zájmům občanů této země, protože dojde ke zdražení potravin, klesne jejich kvalita a dojde k omezení základní svobody občana si vybrat. Tohle je návrat před rok 1989," říká ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně. „Už se moc těším, až recipročně zavede Německo či Francie kvóty na domácí automobily a součástky. Na tento nesmysl doplatí všichni občané ČR a hlavně ho všichni občané ČR zaplatí. A hádejte komu...,“ napsala na Twitteru. Naráží tím na předsedu vlády Andreje Babiše, který v praxi ovládá mnoho potravinářských podniků v Česku.

Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu, jehož členy jsou velké obchodní řetězce, považuje návrh za zcela absurdní a zcestný. „V situaci, kdy je Česká republika v řadě klíčových potravin soběstačná jen na 30 až 40 procent, je navíc velmi nebezpečný. Povede k tomu, že spoustu produktů na pultech českých obchodů spotřebitel už nenalezne, a za ty, co zůstanou, zaplatí výrazně víc. Shánění ovoce a zeleniny se stane novým druhem sportu," varuje.

Podle Agrární komory, která návrh naopak podporuje, k žádnému snížení sortimentu nebo k navýšení ceny pro konečného zákazníka nedojde.

Poslanci schválená novela zákona o potravinách také předpokládá, že za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Má jít o výrobek, který se prodává v Česku a má přitom podstatně odlišné složení nebo vlastnosti, než zaměnitelný výrobek prodávaný v jiné zemi Evropské unie. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich musí být informován.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 1. 2021 17:57, pelvis

Spd, Ano, Ksč, Čssd - chce mi z Vas zvracet!!! Co jsme si to proboha zvolili za zmetky.

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 1. 2021 17:00, Pag

Copak poslanci nevědí, že takovéto kroky mohou uskutečňovat pouze vyvolené státy? Francie, Španělsko, Itálie, Německo a další. Nikolivěk státy druhé a třetí kategorie.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Tiskne se nová nejvyšší bankovka. První, kterou podepíše Michl

4. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

Tiskne se nová nejvyšší bankovka. První, kterou podepíše Michl

Nová pětitisícikoruna doplní v oběhu dva stávající vzory, které zůstanou i nadále v platnosti. V čem se liší?

Haléře v Česku. Kde se vzaly a další zajímavosti z historie

29. 9. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Haléře v Česku. Kde se vzaly a další zajímavosti z historie

Je to patnáct let, co se přestaly používat padesátníky a haléře tak zmizely z oběhu. Haléřové mince přitom Češi brali denně do ruky víc než století. Byly tak obyčejné a všední, že by... celý článek

Jak mají otevřeno obchody ve svátek 28. září

26. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Jak mají otevřeno obchody ve svátek 28. září

Ve čtvrtek 28. září oslavíme Den české státnosti a připomeneme si zemského patrona svatého Václava. Jaká bude otevírací doba obchodů?

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte – dozvíte se, i co je lacinější.

Polovina lidí odejde z e-shopu, když nenajde promo kód

22. 9. 2023 | PR text

Polovina lidí odejde z e-shopu, když nenajde promo kód

Slevové kupony jsou dnes nedílnou součástí každodenního života Čechů. Všichni jsme už zažili, že jsme dostali slevu na nákup v obchodě, 50% slevu na příští nákup nebo kupon na další... celý článek

Partners Financial Services