Inflace se blíží ke 4 %. Už je na vrcholu, věří ekonomové

| rubrika: Aktuality | 10. 3. 2020 09:15 aktualizováno 09:40 | 2 komentáře

Překvapení! (ilustrační foto: Shutterstock)

Spotřebitelské ceny stouply letos v únoru o 3,7 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. Meziroční inflace je tak o 0,1 procentního bodu vyšší než v lednu. Oznámil to Český statistický úřad.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v únoru opět největší vliv ceny v oblasti bydlení, uvedli statistici. Elektřina zdražila o 9,7 %, vodné o 5,3 %, stočné o 4,5 %, nájemné z bytu o 4,3 %, zemní plyn o 0,4 %.

Druhý největší vliv na inflaci měly potraviny a nealkoholické nápoje. Například ceny ovoce jsou o 19,3 % vyšší než před rokem, vepřového masa o 17,6 %, cukru o 15,3 % a uzenin o 14,4 %. Ceny brambor v únoru meziročně klesly o 6,7 %, zatímco v lednu rostly o 5,1 %.

Lihoviny jsou dražší o sedm procent, tabákové výrobky o 2,7 %, pivo o 2,3 %. Ceny v oblasti dopravy jsou o 2,7 % vyšší než před rokem, ceny stravovacích služeb o 5,6 % a ceny ubytovacích služeb o 5,7 %. Meziroční cenový růst podle statistiků zrychlil u oděvů (ceny stouply o 4,8 %) a obuvi (o 3,8 %). Dál klesají ceny telefonních a faxových služeb – meziročně o 3,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru rovná tři procenta.

Oproti letošnímu lednu stouply spotřebitelské ceny v únoru o 0,3 %, především kvůli zvýšení cen v oblasti rekreace a kultury. Ceny dovolených s komplexními službami stouply o 5,6 %.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Za únorovým růstem indexu spotřebitelských cen je především dražší rekreace. V únoru byla zimní sezóna v plném proudu, což se projevilo zvýšením cen lyžařských zájezdů o 5,6 procenta. Vzhledem k solidní poptávce si hotely, penziony a cestovní kanceláře mohly dovolit letos zvýšit ceny o něco více než v předchozích sezónách. Dále se zvyšovaly také ceny nábytku, domácích spotřebičů a dalšího bytového zařízení. Po skončení sezónních slev se zvýšily také ceny oblečení a obuvi. Obvykle sezóna výprodejů a slev probíhá v lednu a únoru, letos však skončila dříve,“ upřesňuje ekonom David Marek ze společnosti Deloitte.

Analytik Jakub Seidler z ING Bank očekává, že od příštího měsíce by měl růst cen začít zpomalovat, a to kvůli propadu cen ropy na světových trzích. „Pokud ropa setrvá na současných úrovních po dobu několika čtvrtletí, inflace bude letos zhruba o půl procentního bodu nižší, než jsme předpokládali začátkem roku, a bude se tak pohybovat kolem 2,6 %,“ říká Seidler.

Také ekonom Petr Dufek z ČSOB věří, že inflace na únorové vysoké úrovni dlouho nezůstane. „Propad cen ropy, za nímž by mělo následovat rovněž prudké zlevňování pohonných hmot, vrátí úroveň české inflace pod úroveň tří procent dříve, než se ještě před týdnem zdálo,“ očekává. Inflace podle něj právě kulminuje a brzy ji už čeká rychlý pokles pod hranici tří procent – tedy pokud se situace na trhu s ropou rychle nevrátí do dřívějšího „normálu“ řízeného produkčními škrty.

Na úrovni 3,7 % byla meziroční inflace naposledy v únoru 2012, v březnu téhož roku vystoupala ještě na 3,8 %.

„Po únorovém zvýšení na nový několikaletý rekord inflace zřejmě dosáhla svého cyklického vrcholu. Cenový růst budou na jedné straně kvůli efektu vyšší daně tlačit nahoru zdražující cigarety, na druhé straně se ovšem rýsuje podstatné zlevnění pohonných hmot,“ říká analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.