Inflace se blíží ke 4 %. Už je na vrcholu, věří ekonomové

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2020 09:15 aktualizováno 10. 3. 2020 09:40 | 2 komentáře
Inflace se blíží ke 4 %. Už je na vrcholu, věří ekonomové

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Spotřebitelské ceny stouply letos v únoru o 3,7 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. Meziroční inflace je tak o 0,1 procentního bodu vyšší než v lednu. Oznámil to Český statistický úřad.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v únoru opět největší vliv ceny v oblasti bydlení, uvedli statistici. Elektřina zdražila o 9,7 %, vodné o 5,3 %, stočné o 4,5 %, nájemné z bytu o 4,3 %, zemní plyn o 0,4 %.

Druhý největší vliv na inflaci měly potraviny a nealkoholické nápoje. Například ceny ovoce jsou o 19,3 % vyšší než před rokem, vepřového masa o 17,6 %, cukru o 15,3 % a uzenin o 14,4 %. Ceny brambor v únoru meziročně klesly o 6,7 %, zatímco v lednu rostly o 5,1 %.

Lihoviny jsou dražší o sedm procent, tabákové výrobky o 2,7 %, pivo o 2,3 %. Ceny v oblasti dopravy jsou o 2,7 % vyšší než před rokem, ceny stravovacích služeb o 5,6 % a ceny ubytovacích služeb o 5,7 %. Meziroční cenový růst podle statistiků zrychlil u oděvů (ceny stouply o 4,8 %) a obuvi (o 3,8 %). Dál klesají ceny telefonních a faxových služeb – meziročně o 3,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru rovná tři procenta.

Oproti letošnímu lednu stouply spotřebitelské ceny v únoru o 0,3 %, především kvůli zvýšení cen v oblasti rekreace a kultury. Ceny dovolených s komplexními službami stouply o 5,6 %.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Za únorovým růstem indexu spotřebitelských cen je především dražší rekreace. V únoru byla zimní sezóna v plném proudu, což se projevilo zvýšením cen lyžařských zájezdů o 5,6 procenta. Vzhledem k solidní poptávce si hotely, penziony a cestovní kanceláře mohly dovolit letos zvýšit ceny o něco více než v předchozích sezónách. Dále se zvyšovaly také ceny nábytku, domácích spotřebičů a dalšího bytového zařízení. Po skončení sezónních slev se zvýšily také ceny oblečení a obuvi. Obvykle sezóna výprodejů a slev probíhá v lednu a únoru, letos však skončila dříve,“ upřesňuje ekonom David Marek ze společnosti Deloitte.

Analytik Jakub Seidler z ING Bank očekává, že od příštího měsíce by měl růst cen začít zpomalovat, a to kvůli propadu cen ropy na světových trzích. „Pokud ropa setrvá na současných úrovních po dobu několika čtvrtletí, inflace bude letos zhruba o půl procentního bodu nižší, než jsme předpokládali začátkem roku, a bude se tak pohybovat kolem 2,6 %,“ říká Seidler.

Také ekonom Petr Dufek z ČSOB věří, že inflace na únorové vysoké úrovni dlouho nezůstane. „Propad cen ropy, za nímž by mělo následovat rovněž prudké zlevňování pohonných hmot, vrátí úroveň české inflace pod úroveň tří procent dříve, než se ještě před týdnem zdálo,“ očekává. Inflace podle něj právě kulminuje a brzy ji už čeká rychlý pokles pod hranici tří procent – tedy pokud se situace na trhu s ropou rychle nevrátí do dřívějšího „normálu“ řízeného produkčními škrty.

Na úrovni 3,7 % byla meziroční inflace naposledy v únoru 2012, v březnu téhož roku vystoupala ještě na 3,8 %.

„Po únorovém zvýšení na nový několikaletý rekord inflace zřejmě dosáhla svého cyklického vrcholu. Cenový růst budou na jedné straně kvůli efektu vyšší daně tlačit nahoru zdražující cigarety, na druhé straně se ovšem rýsuje podstatné zlevnění pohonných hmot,“ říká analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.