Makro má výjimku ze zákazu prodeje, otevře 26. prosince

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 11. 2019

Velkoobchody dostaly výjimku ze zákazu prodeje o vybraných svátcích. Novela zákona o prodejní době, kterou letos schválil Parlament, se poprvé projeví o Vánocích. Řetězec Makro už oznámil, že toho využije.

„Všechny prodejny sítě velkoobchodů Makro Cash & Carry ČR budou na druhý svátek vánoční – 26. prosince – otevřeny od 8 do 18 hodin. Zákazníci se zlatou kartou Makro mohou v tento den začít nakupovat dokonce o hodinu dříve než ostatní,“ říká mluvčí řetězce Romana Nýdrle.

Podobně jako poslanci, kteří výjimku prosadili, obhajuje i Makro otevření prodejny snahou „zajistit plynulé zásobování restaurací a drobných prodejen i ve vánočním čase, na který se zákazníci z řad podnikatelů museli kvůli zákazu roku často velmi složitě předzásobovat“.

ČOI doteď udělala 2307 kontrol zákazu. Dala zatím 33 pravomocných pokut, Alza už má platit dva miliony.

Zákaz prodeje: Alza dostala už osm pokut, jednoznačně nejvíc


Měl by se změnit nebo snad úplně zrušit zákon, podle kterého zůstávají obchody o svátcích zavřené? Ptáme se ekonomů, politiků, právníků, zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Očima expertů: O svátcích zase otevřít?

Zastánci výjimky argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch podniků, které můžou mít o svátcích otevřeno. Kromě restaurací a dalších stravovacích zařízení jde o menší prodejny do 200 metrů čtverečních.

Výjimku ze zákazu mají už od začátku také větší prodejny na železničních a autobusových nádražích. Omezení se netýká ani čerpacích stanic, lékáren a prodejen ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Zákaz se týká 1. ledna, Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Naopak běžně prodávat můžou na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu.

Řetězec Penny Market oznámil, že stejně jako loni neotevře prodejny ani na Štědrý den dopoledne, aby si zaměstnanci mohli užít Vánoce s rodinou.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Neplatné bankovky přijmou i vkladomaty. Máme seznam

23. 6. 2022 | Petr Kučera

Neplatné bankovky přijmou i vkladomaty. Máme seznam

Starší vzory bankovek, které přestanou platit na konci letošního června, budou dál přijímat téměř všechny sítě vkladomatů, tedy bankomatů s vkladovou funkcí. Webu Peníze.cz to potvrdili... celý článek

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

Může být férová, nebo se taky pořádně prodražit. Nový žebříček ukazuje, u koho se nespálíte a komu se radši vyhnout.

Tyhle už mi nedávejte! Co s bankovkami, kterým končí platnost

21. 6. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Tyhle už mi nedávejte! Co s bankovkami, kterým končí platnost

Na konci června přestanou platit starší vzory většiny českých bankovek. Můžete je odmítnout už teď? A kam s nimi, když vám zůstanou v peněžence po začátku července? Tady je přehled. celý článek

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

20. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 42 komentářů

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

Chodíte z práce na oběd do hospody? Míváte pracovní schůzky v restauracích? Rádi si zajdete na večeři? Museli jste si všimnout, že účty nejsou, co bývaly. Zdražuje se. Vzali jsme data... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.