Makro má výjimku ze zákazu prodeje, otevře 26. prosince

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 11. 2019

Velkoobchody dostaly výjimku ze zákazu prodeje o vybraných svátcích. Novela zákona o prodejní době, kterou letos schválil Parlament, se poprvé projeví o Vánocích. Řetězec Makro už oznámil, že toho využije.

„Všechny prodejny sítě velkoobchodů Makro Cash & Carry ČR budou na druhý svátek vánoční – 26. prosince – otevřeny od 8 do 18 hodin. Zákazníci se zlatou kartou Makro mohou v tento den začít nakupovat dokonce o hodinu dříve než ostatní,“ říká mluvčí řetězce Romana Nýdrle.

Podobně jako poslanci, kteří výjimku prosadili, obhajuje i Makro otevření prodejny snahou „zajistit plynulé zásobování restaurací a drobných prodejen i ve vánočním čase, na který se zákazníci z řad podnikatelů museli kvůli zákazu roku často velmi složitě předzásobovat“.

ČOI doteď udělala 2307 kontrol zákazu. Dala zatím 33 pravomocných pokut, Alza už má platit dva miliony.

Zákaz prodeje: Alza dostala už osm pokut, jednoznačně nejvíc


Měl by se změnit nebo snad úplně zrušit zákon, podle kterého zůstávají obchody o svátcích zavřené? Ptáme se ekonomů, politiků, právníků, zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Očima expertů: O svátcích zase otevřít?

Zastánci výjimky argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch podniků, které můžou mít o svátcích otevřeno. Kromě restaurací a dalších stravovacích zařízení jde o menší prodejny do 200 metrů čtverečních.

Výjimku ze zákazu mají už od začátku také větší prodejny na železničních a autobusových nádražích. Omezení se netýká ani čerpacích stanic, lékáren a prodejen ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Zákaz se týká 1. ledna, Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Naopak běžně prodávat můžou na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu.

Řetězec Penny Market oznámil, že stejně jako loni neotevře prodejny ani na Štědrý den dopoledne, aby si zaměstnanci mohli užít Vánoce s rodinou.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services