V Praze vydražili historické mince za víc než 150 milionů korun

| rubrika: Aktuality | 25. 11. 2019 09:18

V Praze se na konci minulého týdne vydražily historické mince, medaile a bankovky za více než 150 milionů korun. Aukce, kterou v pátek a v sobotu 22. a 23. listopadu v pražském hotelu Mandarin Oriental pořádal numismatický aukční dům Macho & Chlapovič, se zúčastnili sběratelé z Evropy, Asie, Ameriky i Afriky.

Mezi nejvzácnější předměty patřila zlatá dvacetidukátová medaile z roku 1743, vydaná u příležitosti korunovace Marie Terezie v Praze. Její vyvolávací cena začínala na částce 60 tisíc eur (1,56 milionu korun). Ještě vyšší vyvolávací cenu měl vyhledávaný zlatý pětidukát Rudolfa II. z roku 1606 ražený v Praze, který pocházel ze staré prvorepublikové sbírky. Zájemcům byl nabídnut za vyvolávací cenu 100 tisíc eur (2,6 milionu korun).

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Oba předměty byly vydraženy shodně každý za 288 tisíc eur, tedy v přepočtu za 7,35 milionu korun včetně aukční přirážky.

„Trend zvyšující se obliby a zájmu Čechů o numismatiku se projevil i při naší druhé letošní aukci zde v České republice. Stále více lidí vyhledává numismatiku jako alternativní a bezpečnou formu investice.“, říká Jan Jelínek z aukčního domu Macho & Chlapovič.

Zajímavou položkou byla také první emise státovky z roku 1919 s nominální hodnotou 500 korun, jejímž autorem je Alfons Mucha. Tento mimořádně zachovalý exemplář, jehož vyvolávací cena začínala na 40 tisících eur (1,04 milionu korun), se vydražil za 2,3 milionu korun.

Dražba byla rozdělena do dvou částí podle období, ze kterých mince pochází. V první části se dražily mince a medaile z období Marie Terezie (1740-1780), Františka Lotrinského (1708-1765) a Josefa II. (1741-1790) ze sbírky Jaroslava Kokoluse.

Druhá, všeobecná část dražby, se nesla ve znamení různorodých mincí, medailí a bankovek. Zájemci mohli vybírat ze široké palety od antických a keltských mincí, přes bohemikální ražby, ražby mincí rodu Habsburků z našeho území až po současné mince a bankovky. Mince v aukci pocházely z různých částí světa, nejčastěji byl jejich původ z Česka, Slovenska, Německa a Rakouska.


Čtěte více:

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.