Ceny benzinu a nafty klesají, nejnižší jsou na jihu Čech

pk | rubrika: Aktuality | 15. 8. 2019

Pohonné hmoty v Česku podle očekávání zlevňují. Za posledních sedm dní klesly průměrné ceny benzinu Natural 95 o deset haléřů na 32,76 koruny za litr, nafta se prodává v průměru za 31,86 koruny. Vyplývá to ze statistik společnosti CCS.

Nejdražší nafta zůstává v Praze (v průměru 32,38 Kč za litr), v cenách benzinu předběhl hlavní město Olomoucký kraj (33,15 Kč za litr). Nejlevnější benzin (32,26 Kč) i nafta (31,28 Kč) lze dál koupit v Jihočeském kraji.

„Svět se děsí krize nejvíce od roku 2007, americké akciové trhy se včera propadly nejvýrazněji za celý letošní rok. S akciemi padá také cena ropy, pohonné hmoty kvůli temným očekáváním zlevňují,“ shrnuje poslední vývoj Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.

Vývoj průměrné ceny benzinu a nafty v Česku za poslední rok. Zdroj: CCS

Pohonné hmoty podle něj budou zlevňovat i nadále, a to ještě výrazněji než v uplynulých sedmi dnech. V příštím týdnu by cena mohla klesnout o patnáct až dvacet haléřů na litr. „Ropa zůstane i nadále pod výprodejním tlakem. Ve Spojených státech včera přechodně klesl výnos desetiletého vládního dluhopisu pod úroveň toho dvouletého. To se předtím stalo naposledy v roce 2007 a přispívá to zcela zásadně k výprodejům jak akcií, tak právě ropy,“ vysvětluje Kovanda.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Pokles výnosu desetiletého bondu pod úroveň výnosu toho dvouletého je poměrně nezvyklý úkaz. V posledních pěti případech, kdy k němu historicky došlo, vždy předznamenával recesi. Ta v průměru začala za 22 měsíců poté,“ dodává.

Cena ropy (WTI) za poslední tři roky

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Partners Financial Services