Strach na burze. Další krize může přijít do dvou let

| rubrika: Aktuality | 15. 8. 2019 10:00

Americké akcie včera oslabily nejvýrazněji za letošní rok. Dow Jonesův index klesl o víc než tři procenta, skoro tři procenta ztratil i index S&P 500.

„Svět se děsí krize nejvíce od roku 2007. Ve Spojených státech včera přechodně klesl výnos desetiletého vládního dluhopisu pod úroveň toho dvouletého. To se předtím stalo naposledy v roce 2007 a přispívá to zcela zásadně k výprodejům jak akcií. V posledních pěti případech, kdy k takovému poklesu historicky došlo, vždy předznamenával recesi. Ta v průměru začala za 22 měsíců poté,“ říká ekonom Lukáš Kovanda z Czech Fund.

„V minulosti nám vyrovnávání výnosů na dlouhodobých a krátkodobých dluhopisech dokázalo s vysokou mírou přesnosti předpovídat příchod ekonomické recese. Statistiky nám naznačují, že nyní by do dvou let mohla nastat ekonomická recese,“ souhlasí také Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS.

Pohledem experta

Jsou situace, kde selský rozum neobstojí. Polovina evropských států si dnes půjčuje peníze, a ještě na tom díky záporným úrokům vydělává. Také byste určitě chtěli Německu půjčit milion eur s tím, že za deset let dostanete zpět 960 tisíc eur. No, neberte to.

Půjčte mi, vrátím vám míň. Záporné úroky vládnou Evropě

Ekonomové úkaz označují jako inverzní (převrácenou) výnosovou křivku. „Jde o jev, kdy výnosy krátkých dluhopisů překonávají výnosy obligací s delších splatností. Taková situace odporuje standardní ekonomické teorii, která říká, že investor by měl být kompenzován za delší investiční horizont atraktivnějším výnosem. Trhy tento fenomén znepokojuje, neboť k inverzi výnosové křivky došlo před každou recesí za posledních 50 let,“ vysvětluje Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Přesto by podle něj investoři neměli kvůli vývoji na trhu amerických vládních obligací propadat panice. Inverzi výnosové křivky nelze vnímat jako nevyvratitelný důkaz přicházející recese.

„Kvůli uvolněné měnové politice centrálních bank již výnosová křivka nevysílá tak přesné signály jako v minulosti. Svou roli sehrávají i technické faktory. Trumpova administrativa preferuje emise krátkodobějších dluhopisů. Tím zvyšuje jejich nabídku a vytváří tlak na pokles ceny (vyšší výnos). V neposlední řadě velcí institucionální hráči, kteří očekávají pokles sazeb, kupují dluhopisy s delší splatností, protože ty v prostředí klesajících sazeb generují vyšší kapitálové výnosy,“ říká Pfeiler.

Investory podle něj vyděsila i data z čínské ekonomiky. Tamní průmysl rostl méně, než se čekalo. A zpomaluje i německá ekonomika, největší v eurozóně: v porovnání s předchozím čtvrtletím klesl HDP o 0,1 procenta, meziročně roste už jenom o 0,4 procenta.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, burza, dluhopisy, krize

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.