Až budete chtít někomu jednoduše dokázat, že v Česku máme absurdní zákony, vezměte si jako příklad zákaz prodeje v některé svátky. A nejde o to, jestli je, nebo není divné nutit obchodníkům, kdy mají mít otevřeno nebo zavřeno, případně kdo má mít ze zákazu výjimku.
Aby absurdita vynikla lépe, vezměme si kromě zakazovacího zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě k ruce ještě zákon o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu. Podle druhého jmenovaného
- státní svátky – které odkazují k významným událostem v dějinách našeho státu a státních útvarů, na které navazuje, nebo významným historickým osobnostem, a
- ostatní svátky – kam spadlo několik výrazných původně církevních svátků a první květen a první leden, ten je ale speciální, protože je státní i ostatní.
Obojí svátky – státní i ostátní – pak zákon prohlašuje za dny pracovního klidu. To znamená, že pokud půjdete do práce v jakýkoli svátek, máte nárok na příplatek ke mzdě.
Nabízelo by se tedy, když už se poslanci rozhodli, že některé dny pracovního klidu budou ještě klidnější, aby to byly třeba všechny státní svátky. Dalo by se tak nějak aspoň odvodit, kdy je zavřeno. Jenže ze všech svátků si jich zákonodárci vybrali sedm a půl – některé státní, některé nestátní. Bez jakékoli postřehnutelné logiky.
A tak před každými svátky lidi hledají na internetu i přímo v supermarketech info o tom, jestli bude otevřeno. Peníze.cz přinesly přehled včera, ale – ruku na srdce: kdo z vás opravdu ví, kdy si nakoupí a kdy ne, a kdo zas bude před svátky a o svátcích tápat?
Pojďme si zkusit rychlý kvíz.
Gabriel Pleska
Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
22. 4. 2019 21:55, Ppagani
To není zákaz,to je ochrana zaměstnanců.Kdyby se lidi v minulosti nebránili, tak dodnes pracujeme 18 hodin denně,7 dní v týdnu,téměř zadarmo,bez dovolené či nemocenské.
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.