Kdy nakoupím? Otestujte si, jak se vyznáte v zákazu prodeje o svátcích

Gabriel Pleska | rubrika: Kvíz | 22. 4. 2019 | 10 komentářů
Už dvakrát se opozice pokusila sestřelit zákon, který zakazuje větším obchodům prodávat v některé svátky. Debatuje se o něm co půl roku. Ale pořád platí. A pořád jsme zmatení, kdy si vlastně můžeme, a kdy nemůžeme nakoupit. Nebo ne? Vyzkoušejte si to v našem kvízu.
Kdy nakoupím? Otestujte si, jak se vyznáte v zákazu prodeje o svátcích

Až budete chtít někomu jednoduše dokázat, že v Česku máme absurdní zákony, vezměte si jako příklad zákaz prodeje v některé svátky. A nejde o to, jestli je, nebo není divné nutit obchodníkům, kdy mají mít otevřeno nebo zavřeno, případně kdo má mít ze zákazu výjimku.

Anketa

Zakazovali byste obchodům otevřít?

Aby absurdita vynikla lépe, vezměme si kromě zakazovacího zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě k ruce ještě zákon o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu. Podle druhého jmenovaného máme jednak státní svátky, které odkazují k významným událostem v dějinách našeho státu a státních útvarů, na které navazuje, nebo významným historickým osobnostem, a jednak svátky ostatní, kam spadlo několik výrazných původně církevních svátků a první máj a svátek národního bolehlavu. Obojí svátky pak zákon prohlašuje za dny pracovního klidu. To znamená, že pokud půjdete do práce ve svátek, máte nárok na příplatek ke mzdě.

Nabízelo by se tedy, když už se poslanci rozhodli, že některé dny pracovního klidu budou ještě klidnější, aby to byly třeba všechny státní svátky. Dalo by se tak nějak aspoň odvodit, kdy je zavřeno. Jenže ze všech svátků si jich zákonodárci vybrali sedm a půl – některé státní, některé nestátní. Bez jakékoli postřehnutelné logiky.

A tak před každými svátky lidi hledají na internetu i přímo v supermarketech info o tom, jestli je, nebo není otevřeno. Peníze.cz přinesly přehled včera, ale – ruku na srdce: kdo z vás opravdu ví, kdy si nakoupí a kdy ne, a kdo zas bude před svátky a o svátcích tápat?

Pojďme si zkusit rychlý kvíz.


Na Velký pátek větší obchody…

Na Velikonoční pondělí větší obchody…

Na Nový rok větší obchody…

1. května větší obchody…

Na Štědrý den větší obchody…

Na začátku července si kdekoli nakoupíte…

Na svatého Václava větší obchody…

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 4. 2019 21:55, Ppagani

To není zákaz,to je ochrana zaměstnanců.Kdyby se lidi v minulosti nebránili, tak dodnes pracujeme 18 hodin denně,7 dní v týdnu,téměř zadarmo,bez dovolené či nemocenské.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Novinky na dovolené u moře. Pozor na zákazy a poplatky

6. 6. 2023 | Jana Divinová

Novinky na dovolené u moře. Pozor na zákazy a poplatky

Chystáte se v létě do Chorvatska, Španělska, Itálie nebo Řecka? Vybrali jsme novinky pro turisty a jejich kapsy.

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

Služba Směnárna, která je součástí mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, bude během června zdarma. Standardně za ni banka účtuje paušální poplatek 39 korun měsíčně.

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 1. června, a potrvá do 30. září. 

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

31. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

Od 1. června prodlouží obchodní řetězec Lidl otevírací dobu u více než 250 z celkem 316 prodejen. Zdůvodňuje to tím, že zájem o nakupování v pozdějších denních až nočních hodinách roste.  celý článek

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

31. 5. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

Kolkové známky, kterými se dají hradit správní poplatky, mají skončit. Je to sice obstarožní, velmi nedigitální nástroj, ale dobře s ním můžou úřadům platit i lidi, co nechtějí používat... celý článek

Partners Financial Services