Kdy nakoupím? Otestujte si, jak se vyznáte v zákazu prodeje o svátcích

Gabriel Pleska | rubrika: Kvíz | 22. 4. 2019 | 10 komentářů
Už dvakrát se opozice pokusila sestřelit zákon, který zakazuje větším obchodům prodávat v některé svátky. Debatuje se o něm co půl roku. Ale pořád platí. A pořád jsme zmatení, kdy si vlastně můžeme, a kdy nemůžeme nakoupit. Nebo ne? Vyzkoušejte si to v našem kvízu.
Kdy nakoupím? Otestujte si, jak se vyznáte v zákazu prodeje o svátcích

Až budete chtít někomu jednoduše dokázat, že v Česku máme absurdní zákony, vezměte si jako příklad zákaz prodeje v některé svátky. A nejde o to, jestli je, nebo není divné nutit obchodníkům, kdy mají mít otevřeno nebo zavřeno, případně kdo má mít ze zákazu výjimku.

Anketa

Zakazovali byste obchodům otevřít?

Aby absurdita vynikla lépe, vezměme si kromě zakazovacího zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě k ruce ještě zákon o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu. Podle druhého jmenovaného máme jednak státní svátky, které odkazují k významným událostem v dějinách našeho státu a státních útvarů, na které navazuje, nebo významným historickým osobnostem, a jednak svátky ostatní, kam spadlo několik výrazných původně církevních svátků a první máj a svátek národního bolehlavu. Obojí svátky pak zákon prohlašuje za dny pracovního klidu. To znamená, že pokud půjdete do práce ve svátek, máte nárok na příplatek ke mzdě.

Nabízelo by se tedy, když už se poslanci rozhodli, že některé dny pracovního klidu budou ještě klidnější, aby to byly třeba všechny státní svátky. Dalo by se tak nějak aspoň odvodit, kdy je zavřeno. Jenže ze všech svátků si jich zákonodárci vybrali sedm a půl – některé státní, některé nestátní. Bez jakékoli postřehnutelné logiky.

A tak před každými svátky lidi hledají na internetu i přímo v supermarketech info o tom, jestli je, nebo není otevřeno. Peníze.cz přinesly přehled včera, ale – ruku na srdce: kdo z vás opravdu ví, kdy si nakoupí a kdy ne, a kdo zas bude před svátky a o svátcích tápat?

Pojďme si zkusit rychlý kvíz.


Na Velký pátek větší obchody…

Na Velikonoční pondělí větší obchody…

Na Nový rok větší obchody…

1. května větší obchody…

Na Štědrý den větší obchody…

Na začátku července si kdekoli nakoupíte…

Na svatého Václava větší obchody…

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Píše recenze na knížky pro děti a texty pro svoji rockovou skupinu. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 4. 2019 21:55, Ppagani

To není zákaz,to je ochrana zaměstnanců.Kdyby se lidi v minulosti nebránili, tak dodnes pracujeme 18 hodin denně,7 dní v týdnu,téměř zadarmo,bez dovolené či nemocenské.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

24. 5. 2022 | Jana Divinová

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

Také jste stáli frontu na dvacetikoruny k výročí republiky nebo na bankovku k narozeninám Karla Gotta a doufali, že se časem zhodnotí? Projděte si, za kolik se dají prodat pamětní mince... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.