Stát nařizuje lidem a firmám měřit teplo. Neříká ale jak
28. 9. 2014 | Kateřina Vokurková | 12 komentářů

Indikátor tepla nemá na radiátoru asi pětina domácností. Za porušení povinnosti hrozí počínaje příštím rokem pokuta až 200 tisíc korun.
Od roku 2015 končí vypočítávání nákladů na teplo podle plochy bytu, od ledna bude muset mít každá domácnost zařízení na měření spotřeby tepla.
Nová povinnost se dotkne více než dvou milionů domácností v Česku. Vztahuje se na všechny nemovitosti, kde se celkové náklady na teplo rozpočítávají mezi konečné odběratele. Jde tedy především o paneláky a bytové domy. V některých domech už systém nějaký čas funguje kvůli spravedlivějšímu rozpočítávání úhrad tepla; řada domácností ale ještě měřidly vybavena není.
Z obliga zůstávají majitelé rodinných domů, chalup a chat – ti nová měřidla potřebovat nebudou. Ostatní by měli zbystřit. Přesné noty a instrukce, jak postupovat, vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhláškou teprve před dvěma týdny. Zařídit se podle nich ale musíte do začátku příštího roku. Na konci prosince totiž končí dvouletá lhůta, kterou majitelům bytových domů, administrativních budov a bytů stanovil zákon o hospodaření energií.
Firmy, které měřidla instalují, už teď hlásí, že jsou přetížené a nestihnou pokrýt poptávku zákazníků včas. Hodně lidí nechalo instalaci na poslední chvíli – čekali totiž na ministerskou vyhlášku.
Kontrolu měřidel má v Česku na starosti Státní energetická inspekce. Za nedodržení nových povinností hrozí majitelům bytů, bytových domů nebo kancelářských objektů od příštího roku sankce. Fyzická osoba může dostat pokutu až do výše padesáti tisíc, právnická osoba dokonce dvě stě tisíc korun. Inspekce však dřív, než začne ukládat pokuty, vyzve hříšníky k nápravě.
V případě, že do bytu vede jediný přívod tepla, je třeba instalovat na místě vstupu potrubí do bytové jednotky pracovní měřidlo spotřeby tepla, takzvaný kalorimetr – postačí jeden na celý byt.
V místech s více přívody tepla – tedy typicky více stoupačkami, což je běžné zejména v panelových domech – by měl být na každém radiátoru nainstalovaný indikátor.
Při použití indikátorů je třeba počítat s nutností provádění odečtů a rozúčtování nákladů na vytápění specializovanou firmou. Řada bytových domů a paneláků už indikátory na radiátorech má, a nemusí tudíž nic měnit.
Kalorimetr, tedy jedno zařízení pro celý byt, pořídíte za částku v řádu tisíců – ceny se pohybují zhruba od čtyř do deseti tisíc. Indikátor, který se připevňuje na radiátor, vyjde podstatně levněji – jeden stojí zhruba tři sta až sedm set korun.
„Vyhláška konečně ruší nepříjemné právní vakuum, se kterým se majitelé domů a společenstva vlastníků dosud museli potýkat. V drtivé většině bytových domů je stále možné používat indikátory spotřeby tepla, které poskytují dostatečnou přesnost pro spravedlivé rozúčtování nákladů na vytápění,“ komentuje Karel Vlach ze společnosti Enbra, která se zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby tepla. „Povinnost vybavit bytovou jednotku měřidlem spotřeby tepla tak vzniká jen tam, kde je pouze jediný vstup vnitřního rozvodu tepla. Pro bytové a zejména panelové domy se nic nemění. Mechanismus a technologie pro měření a rozúčtování spotřeby nebude nutné nijak modifikovat,“ dodává Karel Vlach.
Se zúčtovatelnými poplatky za energie pracuje už naprostá většina nájemních smluv. „Kvůli novému občanskému zákoníku už je nutné, aby všechny nájemní smlouvy toto ustanovení obsahovaly,“ říká Jan Morávek, advokát CHSH Kališ & Partners. Podle jeho slov tak není třeba upravovat nájemní smlouvu. „Změna způsobu měření spotřeby energií nemá na nájemní smlouvu vliv. Stačí, že je uvedena informace o zúčtovatelnosti poplatků,“ dodává Morávek.
Nájemníci by se zatím zvyšování záloh bát neměli. Očekává se navíc, že nový způsob měření tepla je přiměje, aby začali víc šetřit. Pokud se očekávání naplní, mohli by naopak do budoucna platit míň.
„Předpokládám, že správci budov i majitelé pronajímaných nemovitostí počkají s jakýmkoli zvyšováním záloh až na zaslané zúčtování a budou se rozhodovat na základě skutečné spotřeby,“ komentuje Daniel Kotula z RE/MAX Center. „Navíc se dá předpokládat, že si řada nájemníků začne na spotřebu tepla dávat pozor a reálná spotřeba se naopak sníží,“ uzavírá Kotula.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
25. 11. 2014 22:44, Jan
Jsme bytovka s 15ti byty. Po zavedení měřidel na radiátory a vodoměrů do bytů, se nám snížili náklady na vytápění a ohřev vody na polovinu!!!! (po korekci na průměrnou teplotu během topné sezóny ještě o něco více) Až na 2 byty (v obou bylo v lednu při odečtech více než 25°C a otevřená okna) všichni ušetřili. Měřidla se zaplatili během necelého roku.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
25. 11. 2014 5:56, dre
No jasně budu mrznout a šetřit na půjčku na dovolenou a počítač a televiz.....kašlu na to jdu zapnout přímotop
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.